Web Tarayıcıları Neden Backspace Klavye Kısayolunu Devre Dışı Bıraktı (ve Nasıl Geri Alınır)

Web Tarayıcıları Neden Backspace Klavye Kısayolunu Devre Dışı Bıraktı (ve Nasıl Geri Alınır)

Bir süre önce, bilgisayarlarını klavyeyi kullanarak çalıştırmayı daha çok seven kullanıcılar, göz atma oturumlarınız sırasında geri dönmek için geri tuşuna başvurun; tüm büyük tarayıcılar tarafından kabul edilen bir klavye kısayoluydu ve kesinlikle Firefox, Chrome veya Internet Explorer araç çubuğundaki eşdeğer düğmeyi tıklamaya daha hızlı bir alternatifti.

Çoğunluktan ilk inen Google Chrome olduyaklaşık 5 yıl önce, 52 sürümüyle. İki yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, 1809 sürümünden de Microsoft, Chromium Edge öncesi kısayol olmadan yapmaya karar verdi (Internet Explorer’da yapamadı, Windows sistemlerinde hala çalıştırılabilir, ancak desteklenmeyen bir tarayıcı olduğu için sayılmaz).

VE dün Mozilla Firefox’tuThrowback’in hala ayakta kalan son Galya köyü, yakın zamanda yayınlanan 87 sürümünden itibaren devre dışı bırakıldığını duyurdu. Firefox’un sonuncu olması mantıklı tarayıcı, bu klavye kısayoluna veda etmek için ‘babası’ Netscape Navigator olduğundan, uygulayan ilk tarayıcı.

Ama… büyük tarayıcıların geliştiricileri neden bu küçük numarayı atmaya karar verdi? Ve en önemlisi… onu nasıl geri alabilirdik?

İşletim sisteminizin klavye kısayollarını ve favori programlarınızı kontrol etmek için en iyi araçlar

Bir kullanılabilirlik sorunu

İlk soruyu cevaplarken, temelde bir büyük problem kullanılabilirlik. Neden Backspace tuşunun sahip olduğunu hatırlayarak başlamamız gerektiğini anlamak için diğer işlev ‘geri dönmek’ dışında ve imlecin solundaki metni sil.

Söz konusu anahtarın şu ya da bu davranışı seçmesi, yalnızca ve münhasıran şunlara bağlıydı: bir faktör: arayüz odağının bir giriş metin alanına yerleştirilip yerleştirilmediği. Eğer öyleyse, anahtar silindi… değilse, anahtar bizi geri aldı.

Ancak sorun, odak kullanıcının istediği yerde olmadığında ortaya çıktı ve örneğin, uzun bir formu doldurduktan sonra, formun dışına yanlışlıkla yapılan bir tıklama odağı değiştirecek ve bir kelimeyi silme girişimi, önceki tüm çalışmaların kaybolmasına neden olan bir sayfa değişikliği.

VE bunun olması olağandışı değildi. Birçok kullanıcının öfkesini hayal edin.

{«videoId»:»x7zq4zs»,»otomatik oynatma»:true,»title»:»27 MICROSOFT KENARINDA BİR PRO gibi UZMAN OLMAK İÇİN İPUÇLARI ve HİÇBİR ŞEKİLDE»}

Bu işlevi nasıl geri alabilirim?

Ancak bunu bilseniz bile (ve tüm tarayıcılar için hala alternatif bir klavye kısayolu var: Alt + Sol Ok) ilginç olacağını düşünüyorsunuz. bu işlevi kurtarın, işiniz kolay:

  1. Google Chrome / MS Edge: Chrome ve diğer uyumlu tarayıcılar için, Google’ın kendisi Chrome Web Mağazasında ‘Geri Al ile Geri Dön’ kolay adıyla bir uzantı bulundurur.

  2. Microsoft Edge Eski: Bu tarayıcı için, öncekine bağlı olarak ve aynı ada sahip belirli bir uzantı hala mevcuttur.

  3. Mozilla Firefox: erişim ‘hakkında:yapılandırma‘ ve alanı arıyorum’tarayıcı.backspace_action‘, anahtarın davranışını değiştirmek için sayısal değerini değiştirebiliriz. ‘2’, ‘geri dönmeyi’ devre dışı bırakan yeni davranıştır ve ‘0’ eskiye dönerdi‘1’, anahtarın ‘Page Up’ tuşunun davranışını yeniden oluşturmasına izin verir.

Resim | ElbridgeGerry (Wikipedia aracılığıyla)

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Web tarayıcıları neden geri al klavye kısayolunu devre dışı bıraktı (ve nasıl geri alınır) aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…