Web önbelleği veya proxy sunucusu nedir ve nasıl çalışır?

Bir web sayfasına erişim hızımızı artırmak için veri trafiğinden tasarruf etmek için herhangi bir önlem türü olup olmadığını veya bir tarayıcıda sorgu yapıldığında satırların aşırı yüklenmesini önlemenin herhangi bir yöntemi olup olmadığını hiç merak ettiyseniz, cevap Evet. Bugün RedesZone’da açıklayacağız web önbelleğe alma nedir ve nasıl çalışırböylece veri trafiğinin nasıl basitleştirildiğini ve web sayfalarının tarayıcımıza yüklenmesinin ve diğer her tür hiper metin veri aktarımının nasıl hızlandırıldığını anlayabilirsiniz.

Her şeyi biraz daha iyi anlamak için, HTTP ve HTTPS’nin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini açıklayarak bazı temel kavramları yeniden doğrulayacağız.

HTTP ve HTTPS nedir?

HTTP kısaltmaları “Köprü Metni Aktarım Protokolü” veya “Köprü Metni Aktarım Protokolü«. Çok daha güncel varyantı olan ve şu anda bir köprü metni aktarım standardı olarak kullanılan, HTTPS aynı anlama gelir, ancak eklemek “güvenli» sonunda, yani güvenli veya şifreli. Her iki protokolün de kullanımı aynıdır, veri aktarımı. İkisi arasındaki temel fark, o son s’nin gücüdür, bir protokol HTTP İki nokta arasında bir köprü metni aktarım protokolüdür. bu iletişimi kesen herkes tarafından görülebilirancak protokollü bir veri aktarımında HTTPS bir bağlantı kullanılır SSL/TLS kullanımı için bir sertifika aracılığıyla güvenli HTTPS ile iletişim, iletişimi şifrelemek ve doğrulamak için TLS 1.2 veya TLS 1.3 kullandığından, veri aktarımını engelleyen herhangi biri hiçbir şeyin şifresini çözemeyeceğinden, bu yalnızca gönderici ve alıcı tarafından görülebilir.

Şimdi havada kalanlar, ortaya çıkabilecek şüpheleri ortadan kaldırabilmek için birkaç kavram.

SSL ve TLS protokolleri nelerdir?

Kısaltması “Güvenli Yuva Katmanı” veya “Güvenli Yuva Katmanı” anlamına gelen SSL protokolü ve TLS protokolü, “Aktarım Katmanı Güvenliği” veya “Aktarım Katmanı Güvenliği”, bilgilerin bu sistemler tarafından okunup değiştirilemeyeceğinden emin olmak için tasarlanmış protokollerdir. talebi veren ve alıcı değildir. SSL protokolü, güvenlik eksikliği nedeniyle şu anda kullanımdan kaldırılmıştır, SSL’nin evrimi TLS’dir ve şu anda kullanılan protokoldür.

gerçekten TLS, SSL’nin 3.1 sürümüdür. İnternet daha istikrarlı ve güvenli bir protokol gerektirdiğinde tanıtıldı. Sürecin standardizasyonu yoluyla, TLS protokolü geliştirildi, burada: dahil olan iki taraf, kullanacakları anahtarları iletişim kurar ve müzakere eder mesajı şifrelemek ve şifresini çözmek için. TLS Sertifikasının çalıştığı noktalar, kriptografik güvenlik kullanıcıların sunucuları arasındaki anlaşma sayesinde, birlikte çalışabilirlik uygulamalar arasında, genişletilebilirlik ve yeterlik. Şu anda TLS 1.2 protokollerinin yanı sıra yakın zamanda çıkan ve bize daha fazla güvenlik (varsayılan olarak güvenlik) ve daha fazla hız sağlayan TLS 1.3 kullanılmaktadır.

Web önbelleğinin çalışmasını iyi anlamak için zaten tüm temele sahibiz.

Web önbelleği veya proxy sunucusu nedir?

Web önbelleği kavramı, onu bir “mağaza” ile karşılaştırırsak kolayca anlaşılabilir. Bu mağaza, kaynak web sunucusu adına HTTP ve HTTPS isteklerini alan ağın içindedir. İşlemi, son zamanlarda bir istemci olarak talep ettiğimiz nesneleri depolamaktan ibarettir. Bu şekilde tarayıcılarımızı tüm HTTP ve HTTPS isteklerinin önce bu mağazaya yönlendirileceği şekilde yapılandırarak, bu nesneler daha önce talep edildikleri için zaten orada oldukları için İnternet’e gitmeye gerek kalmadan daha hızlı bir şekilde elde edilebilir.

iletişim süreci

Her şeyi anlamak için basit bir durum koyacağız: bir web sayfasının yüklenmesi. Web sayfasını açıyoruz ve web tarayıcısının yapacağı ilk şey, proxy sunucusu veya web önbelleği ile bir İletim Kontrol Protokolü (TCP) bağlantısı kurmak ve sayfaya yüklemesi gereken nesne için bir HTTP veya HTTPS isteği yapmak. söz konusu proxy sunucusunda saklanabilir veya depolanmayabilir.

Şimdi, proxy sunucusu, tarayıcı tarafından istenen nesnenin veya dosyanın bir kopyasına sahip olup olmadığını kontrol edecek ve varsa, web önbelleği istenen nesneyi yükleme için derhal tarayıcıya geri gönderecektir. Eğer böyle bir nesneye sahip değilse, web önbelleği, sayfaya yüklemek için ihtiyaç duyduğu nesneyi istemek için Origin sunucusu ile bir TCP bağlantısı açar, talep ettikten sonra mağazamızda (web önbellek veya proxy sunucusu) saklar ve onu talep eden müşteriye ne gönderir, ancak gerçekte varacak olan şey orijinalin bir kopyası olacaktır.

Bir proxy sunucusu, bir sunucu (istemciler için, yani bizim için) ve diğer sunucuların istemcisi (diskte depolanmıyorsa nesneyi talep ettiğinde) olarak hareket eder. İnternet trafiğinden tasarruf etmek için proxy sunucusu kuran kişi genellikle bir ISP’dir (telefon operatörü).

Proxy sunucusu kurma nedenleri

Ana sebep isteğe yanıt süresini azaltarak veri aktarımını hızlandırın bir istemciden, istemci ile kaynak sunucu arasındaki bant genişliği istemci ile önbellek arasındaki bant genişliğinden çok daha az olduğunda bu daha belirgindir. Proxy sunucusu, yerel olarak kurulmuş bir bilgisayardır ve bunun sonucunda bir istemci ve web önbelleği arasında büyük hız istenen nesneyi çok hızlı bir şekilde tedarik edebilecektir.

Giden İnternet trafiği büyük ölçüde azalırBöylece operatörler, İnternet bağlantılarını iyileştirmeye gerek kalmadan her türlü bağlantıyı çok daha verimli hale getirebilirler. kurulumda maliyet tasarrufu söz konusu web önbelleği. Aynı şekilde internet ağlarını bu kadar daraltmamayı başardık ve dolayısıyla gerçekten internete girmesi gereken uygulamalar performanslarını artırıyor.

Bir web önbelleğimiz olmadığını ve İnternet bağlantımızın 10Mbps olduğunu düşünelim, ancak ağımızın daha fazlasına ihtiyacı var, ağdaki trafik yoğunluğu 1’e yaklaşırsa gecikmeler artmaya başlar ve “görevler” den itibaren sınırsız büyür. depolanır.

Günümüzde fiber optik bağlantı ile ilgili bir sorunumuz yok, ancak bu bağlantının henüz mevcut olmadığı alanlar için, bu yöntemin kullanılması, web önbelleği kullanımının başarı oranı nedeniyle tarayıcılardaki yükleme hızını büyük ölçüde artırır. 0,2 ile 0,7 arasındadır, bu nedenle istenen nesnelerin %20 ila %70’i İnternet’ten değil LAN’ımızdan olacaktır, trafik yoğunluğu karşılayabileceğimiz seviyelere düşecek ve bu şekilde bağlantı ve yük iletim verileri çok daha çevik olacaktır.

Web önbelleği veya proxy sunucusu nedir ve nasıl çalışır makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…