Vodafone sadece 10cm hata ile aracı konumlandırabilecek

GPS konumlandırma teknolojisinin muazzam bir faydası var, ancak gerçek şu ki, otonom sürüş veya acil durum dronları gibi bize sunulan yeni uygulamalar için tek başına çalışmıyor. Bunun nedeni hata payınız çok yüksek bu durumlar için. Mobil telekomünikasyon ağlarının devreye girdiği yer burasıdır ve bu hata payını minimuma indirmeye yardımcı olur. Hatta bugün Vodafone’un sadece 10 santimetre hata ile bir aracı konumlandırabileceğini biliyoruz.

Vodafone’un halihazırda bir Dar Bant IoT veya Dar Bant Nesnelerin İnterneti, teknolojisi var LTE tabanlı açık standart sensörler için daha iyi kapsama seviyeleri ve daha uzun pil ömrü sunar. Ayrıca, Vodafone’un GPS konumlandırıcısı olan Curve gibi başka konumlandırma projeleri de var. Şimdi, neredeyse milimetre hassasiyetle bu konumlandırma pazarında bir adım daha atmanın zamanı geldi.

Yeni PPP-RTK teknolojisi

Vodafone, yeni bir hassas konumlandırma teknolojisini test ediyor. Bu yeni için hayati otonom sürüş gibi projeler, dronlarla acil servis çalışmalarını kolaylaştırın veya otonom araçları bulun. Örneğin, otonom kamyonlar kazaları önlemek için diğer arabaları varlıkları konusunda uyarmalı, acil servisler drone’u tam olarak ihtiyaç duyulan yere götürebilmelidir veya lojistik operatörleri mallarının yerini maksimum hassasiyetle bilmelidir.

vodafone iot

Bu yeni teknoloji başarıyla test edilmiştir ve bulunduğunuz yere 10 santimetre mesafedeki bir aracı uzaktan takip edin, mevcut standart uydu tabanlı sistemlere kıyasla üç metreden fazla bir gelişme. Vodafone, 118 milyon bağlantıyla dünyanın en büyüğü olan ve Vodafone’un bahsi geçen küresel Nesnelerin İnterneti (IoT) platformunu kullandı.

Operatör, “kesin nokta konumlandırma yöntemini” kullandıklarını onaylar: GNSS istasyonları ile gerçek zamanlı kinematik (PPP-RTK) daha iyi hata düzeltmesi için zemin seviyesinde.” Bu, alıcı araçların konum doğruluğunu iyileştirmek için konumlandırma uydularından gelen sinyallerin işlenmesine ve GNSS düzeltmelerinin gönderilmesine neden olur.

Şu anda Vodafone, herhangi bir aracı gömülü bir IoT SIM ile donatın ve gigabit özellikli ağlarını kullanarak yüksek hızlı konumlandırma verileri sağlar. Bu, farklı hava koşullarında 100 kilometreden fazla bir toplam yolculuk sırasında araçların tam olarak seyahat ettiği şeridi gerçek zamanlı olarak izleyerek test ettikleri bir şey.

Vodafone, ADSLZone’da ilk olarak sadece 10cm hata ile aracı konumlandırabilecek yazısı çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…