Vodafone müşterileri yönlendiricilerinde yalnızca bir WiFi ağı görecek

WiFi ağları, cep telefonları veya tabletler gibi cihazları basit ve karmaşık olmayan bir şekilde İnternet’e bağlamamızı sağlar. Bununla birlikte, kapsama alanı, güvenlik veya eski cihazlarla uyumluluk açısından çözülmesi her zaman kolay olmayan bir dizi sorun da yaratırlar. Çift bantlı yönlendiricinizin size şu imkanı sunduğunu fark etmişsinizdir. iki WiFi ağına bağlanınbunlardan biri 2,4 GHz bandında ve diğeri 5 GHz bandında olup, genellikle WiFi ağının veya SSID’nin yanında -5G son ekine sahiptir.

Bu, Vodafone veya diğerleri gibi operatörlerin yönlendiricilerinde ve kendi başımıza satın aldığımız üçüncü taraf yönlendiricilerde gördüğümüz bir şeydir. Bazı kullanıcılar için bu, hangi ağa bağlanacağını veya her birinin avantajlarının ne olduğunu çok iyi bilmeden büyük bir karışıklık olduğunu varsayar. Genel olarak konuşursak, 2,4 GHz ağ şunları sunar: daha fazla kapsama alanı ve 5GHz ağ daha fazla hız sunar.

Neyse ki, bazı daha gelişmiş yönlendiriciler, her iki ağı da tek bir ağda birleştirir ve cihaz, ihtiyacı olana bağlanır veya daha iyi performans sunar. Bunun bazı sakıncaları var, ancak gerçek şu ki, sıradan ölümlüler için kablosuz cihazlarını ağa bağlarken sorunlardan kurtarıyor. Bugün Vodafone’un olduğunu teyit edebildik. bu seçeneği etkinleştirme müşterilerinizin yönlendiricilerinde.

Vodafone WiFi yönlendiricilerinde Bant Yönlendirme

Teknik olarak bilinir Bant Direksiyon ve yönlendiriciyi her iki frekans bandı (2.4GHz ve 5GHz) tarafından paylaşılan tek bir SSID ile yapılandırır. Yönlendirici, cihazı en uygun banda bağlamaktan dahili olarak sorumludur. Bu önemlidir çünkü birçok eski ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazı yalnızca 2,4 GHz bandını destekler.

vodafone bant direksiyon

Aylardır müşterilerinin yönlendiricilerinde bu seçeneği etkinleştirdiklerini doğrulamak için okuyucularımızdan birinin bildiriminden sonra operatörle iletişime geçtik. gerçekleştirdiklerini teyit ederler. 2.4 GHz ve 5 GHz frekans birleştirme işlemi tüm yeni kayıtların bu sistemle pazarlanmakta olduğunu, portföy müşterileri ile kademeli olarak gerçekleştirileceğini bildirdi.

Vodafone’dan bu sürecin olduğuna inanıyorlar tüketici deneyimini iyileştirecek bağlanacak tek bir ağa sahip olarak ve yalnızca bir bandı destekleseler bile tüm cihazlarını bağlayabileceklerini onaylayarak. Bu, çift modellere sahip tüm kullanıcılar için geçerli olurken, yalnızca 2,4 GHz olan tek bantlı ekipmanı olan müşterilerin daha modern bir yönlendirici için değiştirmeleri gerekecek.

vodafone bant direksiyon

Vodafone yardım alanında açıklıyorlar akılda tutulması gereken bazı şeyler:

  1. Bant Yönlendirme etkinleştirildiğinde, yönlendiriciniz iki farklı “ad” vermekten her iki bant için (2,4 GHz + 5 GHz) tek bir ad vermeye, her ikisi de bir banttan diğerine otomatik olarak geçebilmek için aynı parolayı paylaşmaya geçer.
  2. İkili bir cihazınız yoksa (her iki bandı da destekler), hala 2,4 GHz bandında bağlısınızdır.
  3. Halihazırda her iki bantta da konfigüre edilmiş cihazlarla herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur (her an en uygun olduğunu düşündükleri banda otomatik olarak bağlanırlar).
  4. Cihazınız yalnızca 5 GHz bandında yapılandırılmışsa, aşağıdaki adımları izleyerek 2,4 GHz bandı için sahip olduğunuz parolanın aynısı ile görünür ağa bağlamanız gerekir:

Vodafone müşterilerinin yönlendiricilerinde yalnızca bir WiFi ağı görecekleri gönderisi, ADSLZone’da ilk olarak göründü.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…