Uzay: Galaksi ile Samanyolu arasındaki fark nedir?

Eski Yunanlılar, Samanyolu’na, güney gökyüzünde en karanlık gecelerde görülebilen zayıf bir ışık şeridi derlerdi.

Ancak bu ışık yolunun aslında birçok yıldız olduğunun, yalnızca bu yıldızların değil, aynı galaksinin parçası olan komşu yıldızlarımız olduğunun belirlenmesi uzun yıllar aldı.

süt yolu

Samanyolu’nun gökyüzündeki varlığına yalnızca Yunanlılar dikkat çekmedi: İskandinav mitolojisinde Samanyolu’nun Samanyolu’na giden yolu işaret ettiği düşünülüyordu. valhalla.

Aztekler buna karışık katbulutların yılanı, karanlık gecelerde gökyüzünü geçen fırtına tanrısı.

Yunanistan’ın, ona atıfta bulunduğumuz adı Samanyolu olarak açıklarken ona adını vermesine neden olan, ışığının hayaletimsi görünümüydü. Tanrıça Hera’nın bebekken Herkül’ü emzirirken dökülen sütün yolu.

Dönem gökada aynı etimolojiye sahiptir: sütle ilgili ve Samanyolu’muza benzeyen evrendeki diğer nesnelere daha sonra verdiğimiz isimdir.

tüm yıldızlar

Bu ışık yolunun yıldızlara, birçok yıldıza tekabül ettiğini ilk gözlemleyen, Galileo Galilei 17. yüzyılda teleskopla yaptığı birçok astronomik keşiften biriydi.

O zamanlar, William Herschel18. yüzyılın sonunda ilk büyük optik teleskopu yapan, Samanyolu’nun yıldızlarının ilk haritasını yapan ve hatta merkeze çok yakın yerleştirmesine rağmen Güneş’in yerini tespit etmeye çalışan Dr.

20. yüzyılın başlarına kadar uzun bir süre, gökbilimciler Samanyolu’nun Evrendeki tüm yıldızları içerdiğini düşündüler.

1920 yılına kadar gözlemler Edwin Hubblebunun diğer birçok galaksiden sadece biri olduğu sonucuna yol açtı.

Samanyolu

galaktik mahalle

Samanyolu’nun sahip olduğu dağınık bir yolun bu görünümü, Güneş Sistemimizin sahip olduğu konum: kollarından birinde, kıyıların yakınında.

Bizimki sarmal bir gökadadır: malzemesinin bir kısmı kol dediğimiz oluşumlar halinde kenarlarına yayılmış olan, aşağı yukarı düz bir yıldız, gaz ve toz diskidir.

Artık Güneş’in Orion kolunda olduğunu biliyoruz ve buradan galaksinin diskinin büyük bir bölümünü ve hatta merkezini görebiliyoruz, bu arada, burada bir Süper kütleli kara delik.

Ve belki Yunanlılar ya da Aztekler gökyüzüne baktıklarında bu ışık yolunun, bizim şimdi yaptığımız gibi, yaşadıkları galaksi olduğunu bilmiyorlardı, ama bir avantajları vardı: Onu daha iyi görebiliyorlardı çünkü yapay bir ışık yoktu. aydınlatma.

Bu nedenle, ışık kirliliğinden uzakta yaşıyorsanız veya karanlık gecelerin olduğu bir yere gidebilirseniz, galaktik mahallemize bir göz atmak için gökyüzüne bakmayı unutmayın.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…