Uzay: Bir gezegenin ağırlığını nasıl bilebiliriz?

Yeni ötegezegenlerle ilgili haberlerde şuna benzer şeyler bulmamız normaldir: gökbilimciler Jüpiter’den beş kat daha ağır bir gezegen keşfettiler”.

Bu kadar uzaktaki bir şeyin ne kadar ağır olduğunu nasıl bilebiliriz? Başlangıç ​​olarak, Jüpiter’in veya Dünya’nın ağırlığını nasıl bilebiliriz?

ağırlık ve kütle

Her gün kendimize kaç kilosunuz diye soruyoruz ve kilo olarak cevap veriyoruz.

Bu, aslında hakkında konuştuğumuz anlamına gelir. kütle: bir şeydeki madde miktarıveya bir kişide.

Ağırlık öte yandan, Dünya’nın nesneleri çekme kuvvetidir. yer çekimi.

Kütle ağırlıkla ilgilidirçünkü bu çekici kuvvet cismin kütlesine bağlı olacaktır.

Isaac Newton kitabında bu yerçekimsel çekimin özelliklerini ilk tanımlayan kişiydi. Philosophiæ naturalis principia mathematica (Doğal Felsefenin Matematiksel İlkeleri), 1687’de yayınlandı.

elmalar ve gezegenler

Newton kitabını yayınladığında, Fizik zaten yıllardır başlı başına bir bilimdi, ancak kuşkusuz çalışma, dünyayı anlamanın ve açıklamanın yeni bir yolunu belirledi.

ünlü içerir Newton’un üç yasasıhareket ve ayrıca evrensel yerçekimi yasası ve hesaplama: Newton’un yasalarını tanımlamak için geliştirdiği yepyeni bir matematik dalı.

Ve ortaya çıkıyor ki evrensel yerçekimi yasası Sadece bilim adamlarının kafasına elmaların nasıl düştüğünü değil, gezegenlerin nasıl döndüğünü de açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda bize gezegenlerin ağırlığının da anahtarını veriyor. Daha doğrusu kütlesi.

Newton’un bulduğu şey, İki nesne arasındaki yerçekimi, sahip oldukları madde miktarına ve birbirlerinden uzaklıklarına bağlıdır.: kütleleri ne kadar fazlaysa, o kadar çok çekerler, o kadar yakınlaşırlar.

Yapay zeka zaten Isaac Newton'un en karmaşık problemlerini çözüyor

yıldızlar ve uydular

Bir yıldızın veya gezegenin boyutunu belirlemek o kadar karmaşık değil, bunu astronomik gözlemlerle yapabiliriz, ancak kütle için yerçekimi çekimini hesaba katmamız gerekecek.

Yerçekimi her zaman çiftler halinde gerçekleştiğinden, bir gezegenin kütlesini belirlemek içinyıldızının etrafında nasıl döndüğünü gözlemleyin ya da doğal uydularıyla nasıl etkileşime girdiği.

Örneğin: dünya ve ay birbirini çekerkütlelerine bağlı bir kuvvetle ve bu, Ay’ın etrafımızdaki yörüngesine yansıyan bir şey.

Yaptığımız şey, gök cisimleri arasındaki bu yerçekimi “çekişlerini” gözlemlemek ve sonra hareket denklemleriNewton’un bir gezegenin, uydunun veya yıldızın kütlesini bulmak için üç yüzyıldan fazla bir süre önce yazdığı.

Kütlesini öğrenmek istediğimiz gezegen ne kadar uzaktaysa, gözlemimiz yerçekimi etkileşimleri daha karmaşık olacak.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için aşağıdaki gibi cihazlar NIDyıldızlar ve gezegenler arasındaki hafif yerçekimi dalgalanmalarını gözlemleyebilen ve evreni ölçekler olmadan ve evden ayrılmadan “tartmaya” devam etmemizi sağlayacak bir NASA spektrografı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…