Uzantıları bildirerek Chrome’daki virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan kaçının

Bilgisayarımızı açtığımızda, içinde aradığımız ilk hedeflerden biri internettir. Ancak bu devasa sanal dünyaya bağlanmak için belirli bir yazılıma ihtiyacımız var, bu nedenle tarayıcı sektöründeki belirli programların önemi. Burada önemine dair çözümler devreye giriyor. Google ChromeMicrosoft Edge, Firefox, Opera vb.

Google başta olmak üzere şu anda kullanabileceğimiz bu türde birçok teklif var. Bunu söylüyoruz çünkü Chrome yıllardır diğerlerinden çok daha yüksek bir pazar penetrasyonuna sahip. Piyasada birkaç aylığına başka ilginç bir alternatif bulabileceğimiz doğrudur. krom Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Özellikle yeni Edge’e atıfta bulunuyoruz. Bu, Chrome veya Firefox’tan daha güncel bir tarayıcı veya en azından daha genç, yavaş yavaş kullanıcıların kabulünü kazanıyor.

Ancak bu durumda bahsetmek istediğimiz şey bu değil, arama devinin yukarıda belirtilen teklifi. Ve Chrome, yıllar içinde bu yazılım sektöründe önemli bir boşluk yarattı. Herkes onun operasyonuna katılmasa da önüne konan herkesi devirdi. Bu nedenle, ihtiyaçlarımıza daha uygun olan diğer programları seçebilme avantajına sahibiz. Birçoğu yüksek olmasından şikayet ediyor. Kaynak tüketimiveya program aracılığıyla Google’ın kendisi tarafından gerçekleştirilen veri toplama.

Chrome’daki uzantıların avantajları ve dezavantajları

Ancak, Google’ın projesi için başlattığı tüm işlevlere rağmen güncellemeler, kullanıcılar Genellikle daha fazlasını isterler. Bu, bu türdeki çoğu programa genişletilmiş bir şeydir. Spesifik olarak, popüler uzantılar aracılığıyla bu programlara yeni işlevler ekleme olasılığına atıfta bulunuyoruz.

Birçoğunuzun zaten ilk elden bildiği gibi, bu eklentiler veya uzantılar, tarayıcıya başka öğeler ekleyen küçük yazılım parçalarıdır. İster güvenlik ister görünüm gibi işlevsel bölümler olsun, gerçek şu ki, kullanımı yaygın olduğundan daha fazladır. Size söylediğimiz gibi, bu sadece Kromancak bu programların çoğu onları desteklemektedir.

krom uzantıları

Bu nedenle, bu unsurların bize sağladığı fayda sayısızdır, ancak hepsi bu konuda avantajlar değildir. Bunu söylüyoruz çünkü çok sayıda aynı anda çalışarak büyük miktarda kaynak tüketiyorlar. Aynı zamanda, hepsi göründüğü gibi değil, çünkü bazıları var. kötü niyetli daha fazla veya daha az ölçüde. Ve neredeyse tüm kapsamlarında olduğu gibi, yazılımsaldırganlar da burada gizleniyor.

Bu, önce uzantıyı kaldırarak ve ardından ileterek veya bildirerek kısmen çözebileceğimiz veya en azından çözebileceğimiz bir şeydir. Bu, Google’ı kaldırmak için harekete geçirecek ve başkalarının gelecekte bu eklentiye kurban gitmesini önleyecektir. Bu nedenle, aşağıda size bunları bildirmenin birkaç yolunu göstereceğiz. uzantılar kötü niyetli olarak saptadık.

Kötü amaçlı Chrome uzantıları nasıl bildirilir?

Söylediklerimizi elde etmek için göreceğimiz gibi birkaç yöntem kullanabileceğimizi belirtmekte fayda var. Bu, bu istenmeyen uzantının bize yol açtığı olası sorunları çözmeyecek olsa da, diğer kullanıcıların aynı şeyi yaşamaması için hizmet ediyor. Ayrıca, böylece elde edilir ki, kötü niyetli geliştiriciler ya da sadece bizi aldatmaya çalıştıklarını, yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu.

Chrome’da yüklediğimiz bir uzantıyı bildirin

Yüklediğimiz ve hala programda kurulu olan bir eklentide şüpheli davranış tespit etmiş olabiliriz. Peki, nasıl çalıştığını bildirmek istiyorsak, nasıl olduğunu görelim. Bunu yapmak için yaptığımız ilk şey ekranın ana menüsüne gitmek. programı, sağ üst köşedeki üç dikey nokta ile temsil edilir. Açıldığında, Diğer araçlar / Uzantılar adlı seçeneği seçmeliyiz.

Uzantılar menüsü

O anda, o anda Chrome’da sahip olduğumuz tüm uzantılar ekranda görünecektir. Her şeyden önce şunu bilmek önemlidir, tasarruf etmek için bilgisayar kaynakları, kurulu olsalar bile hepsinin aktif olması gerekmez. Bu nedenle, aynı pencereden bunları devre dışı bırakmanızı öneririz. Aksesuarlar yakın zamanda kullanmayı düşünmüyoruz. Bu, bu öğelerin her birinin sağ alt köşesinde bulunan seçici aracılığıyla elde ettiğimiz bir şeydir.

uzantıları devre dışı bırak

Ama bu durumda bizi ilgilendirenlere gidersek, işleyişini veya amacını bildirirsek, Kaldır adlı düğmeyi seçmemiz gerekir. Bu, tasavvur etmesi kolay olduğu gibi, krom eklentisi Ve bizi bir daha rahatsız etme. Ama evet, bu konuda uyanık olmalıyız. Ve onay penceresinde, Google’a bu eklentinin uygunsuz kullanımını bildirmemize izin veren bir işaretçi göreceğiz. Öğeyi kalıcı olarak silmeden önce işaretlememiz gerekiyor.

Chrome mağazasından kötü amaçlı uzantıları bildirin

Öte yandan, Chrome’da bu öğelerden birini bildirmemiz gerekebilir, ancak bunu zaten ortadan kaldırdık. Hiçbir şey olmuyor, kendi Google yüz milyonlarca müşterisinin güvenliği için her şeyden çok bu konuda bizim için işleri kolaylaştırmak istiyor. Bahsettiğimiz bu görevleri yerine getirmek için yaptığımız ilk şey, Chrome tarayıcısı için firmanın resmi mağazasına erişmek. Bu, bu bağlantıdan aldığımız bir şey.

Ardından, ilgili arama kutusuna, bildirimde bulunmak istediğimiz o türden elemanın adını yazıyoruz. arayan. Dosyasına yüklemeden eriştiğimizde, Ek Bilgiler bölümünde Uygunsuz kullanımı bildir adlı doğrudan bir bağlantı buluyoruz.

rapor uzantıları

Bu nedenle, tıklamamız gereken yer burasıdır. haber vermek Kötü niyetli olan veya başlangıçta vaat ettiğini yapmayan bu öğe hakkında.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…