Uzak bir SSH sunucusuna bağlanmak için tüm yöntemler

Bir sunucuya veya bilgisayara uzaktan erişim yaygın bir uygulamadır ve onu komutlarla kontrol etmemizi sağlayan araçlar vardır. Uzak bir SSH sunucusuna erişmek veya bağlanmak istiyorsanız, nasıl yapılacağını açıklıyoruz, Windows’tan hangi yöntemleri izlemelisiniz.

Güvenli Kabuk Windows, macOS veya Linux ile uyumludur ve bu işletim sistemlerinin herhangi bir kullanıcısı uzaktaki bir bilgisayarı çalıştırmak veya kullanmak için komutlar yürütebilir.

SSH nedir

SSH, Secure Shell anlamına gelir ve amacı bir sunucuya uzaktan erişime izin vermek olan bir protokoldür. Bilgilerin tamamen şifrelendiğinden emin olarak bir sunucuya uzaktan erişebiliriz. SSH, noktadan noktaya bağlantıları şifrelediği için bize güvenlik sağlar. Örneğin, bir PC’ye uzaktan bağlanmamıza ve onu kontrol etmemize, dosyaları güvenli bir şekilde aktarmamıza, uygulamaları çalıştırmamıza veya parolaları yönetmemize olanak tanır.

Tek veya ilk değil ve zaten bileceğiniz FTP veya Telnet gibi başka protokoller de var. Ancak SSH veya Secure Shell, 1995’te gelen bir ilerlemeyi veya tam olarak ikincisi olan Telnet’te daha önce bahsettiğimiz bazı güvenlik avantajlarıyla, şifreleme en önemlisi olan bir gelişmeyi temsil eder.

Ve OpenSSH nedir?

Bu paragraflar boyunca OpenSSH hakkında da konuştuğumuzu görebilirsiniz. Ne gibi farklar var? Secure Shell veya SSH, doksanların ortalarında doğmuş, ancak kısa süre sonra onu satmaya karar veren bir şirketin parçası haline gelen açık kaynaklı bir projedir. Açık kodunu kullanan OpenSSH, bu yeni sistemi “reddeden” kullanıcılar tarafından doğdu. Aynılar, bize aynı şeyi veriyorlar ve ikisini ayırt edebilecek tek şey, ilkinin bize destek vermesi ama aynı zamanda bir maliyeti olması.

Ne için kullanıyorsun?

Telnet, amacı bir sunucu, bilgisayarlar, cihazlar vb. arasında uzak bağlantılar kurmak olan altmışlı yıllarda doğmuş bir protokoldür. Dosyalar arasında gezinerek uzaktan “etkileşim kurabiliriz” ve komutlarla çalışır. Ancak bu tek protokol değil ve onun yerine gelen daha gelişmiş bir sürüm olan SSH gibi başkaları da var.

Ne için kullanıyorsun? İki bilgisayarın İnternet üzerinden güvenli, doğrudan ve şifreli bir bağlantısı olmasını sağlar. Uzak bilgisayara eriştiğimizde verilerin tamamen şifrelenmesi sayesinde saldırı problemlerini önler. Yedek kopyalar oluşturabilir, dosya aktarabilir, sunucuları yönetebiliriz… Sunucunuza erişmek için örneğin film, fotoğraf, dizi gibi herhangi bir içeriğiniz varsa SSH’yi kullanabilirsiniz.

Uzak bir sunucuya nasıl bağlanılır

Uzak bir SSH sunucusuna bağlanmak için iki alternatifimiz var: Windows 10’un kendisinden yapın (2017’deki güncellemesinden bu yana izin verdiği bir şey) veya PuTTy’de olduğu gibi onlara ayrılmış programları kullanarak.

Windows’tan

OpenSSH istemcisini, “ekstra” herhangi bir şey veya herhangi bir özel program yüklemeye gerek kalmadan Windows 10’dan yükleyebilirsiniz. Nasıl olduğunu açıklıyoruz.

 • Windows 10 ayarlarına gidin
 • Uygulamalar bölümünü açın
 • Soldaki menüden ilk seçeneği seçin: Uygulamalar ve özellikler
 • Bu ekranda bir kez, aşağıdaki ekteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi “Opsiyonel özellikler” bölümünü seçin.

Bu ekrana geldiğimizde, sistemde varsayılan olarak isteğe bağlı özellikleri veya daha önce eklemiş olduklarınızı görme seçeneğimiz olacak. Ancak buna ek olarak, “Bir özellik ekle” seçeneğine dokunmanıza izin verir.

Opsiyonel özellikler

Bu düğmeye dokunun, Windows’un Windows 10’da bize sunduğu tüm seçenekleri ve özellikleri görebiliriz. Listedeki tüm seçenekleri görmek için kaydırın ve bunlara karşılık gelenleri ekleyin. “OpenSSH İstemcisi” ve “OpenSSH Sunucusu” süreci bitirmek için.

SSH istemcisi

Bir kez kullandıktan sonra, zorunda kalacaksın sunucuya cmd’den bağlanın veya bir dizi komut kullanmaktan başka bir şey olmayan Komut İstemi. Başka bir şey kullanmanıza veya herhangi bir şey indirmenize gerek yok.

 • Bilgisayarda CMD’yi açın
 • “ssh” komutunu yazın

Bu, istemcinin etkinleştirildiğini doğrulayacaktır. Bunu yaptıktan sonra, sunucuya bağlanmak için aşağıdaki komutlardan birini kullanabilirsiniz:

 • ssh Sunucusu_IP:bağlantı noktası
 • ssh kullanıcısı@IP

Bağlandıktan sonra artık sunucuyu kontrol edebilirsiniz buradan komutları kullanarak ve üçüncü taraf yazılımların yüklenmesine gerek kalmadan.

Özel programlar: PuTTY

SSH protokolü aracılığıyla uzak bir sunucuya bağlanmak için PuTTY adlı bir uygulama kullanabiliriz. hakkında Windows için bir SSH istemcisi, ücretsiz, bu, yukarıdakilerin tümü çok karmaşık görünüyorsa veya daha hızlı ve daha basit bir seçenek arıyorsanız, süreci bizim için daha kolay hale getirir.

Bu ücretsiz uygulama, diğerlerinin yanı sıra Telnet ve SSH gibi belirli uzak bağlantı türlerini kurmak için özel olarak tasarlanmıştır ve ücretsiz olarak indirebiliriz. ana web sitenizden. PuTTY, yüklenmesi gerekmeyen taşınabilir bir uygulamadır, bu nedenle indirildikten sonra ana bağlantı penceresini görebilmek için çalıştırmanız yeterlidir.

PuTTY_remote_SSH_connection_photo_1

Gördüğümüz gibi, belirecek ilk pencere uzak sunucuya hızlı bağlantı olacaktır. Bu pencerede sadece 3 bölümü yapılandırmamız gerekiyor:

 • IP adresi veya uzak etki alanı bağlanacağımız sunucunun
 • Bağlantı için kullanacağımız port (sunucu üzerinde konfigüre edilmiş)
 • kullanılacak protokol.

PuTTY sadece bir SSH istemcisi değildirayrıca Telnet, Raw, Rlogin ve Serial gibi diğer protokollere bağlantı sağlar, bu yüzden bu tür bir bağlantı yapmamıza da yardımcı olacaktır. Bizim durumumuzda SSH bağlantısı yapacağımız için bu protokolü işaretleyeceğiz.

Aç düğmesine tıklayacağız ve bağlantıyı kuracak bir terminal açılacaktır. Kurulduktan sonra, kendimizi tanımlamak istediğimiz kullanıcıyı soracaktır.

PuTTY_connection_SSH_remote_photo_2

Kullanıcıya ve istendiğinde ilgili şifresini tanıtıyoruz. Birkaç saniye sonra içeride olacağız.

PuTTY_remote_SSH_connection_photo_3-715x492.png

şimdi başlayabiliriz uzak SSH bağlantısını kullanın.

PuTTY_remote_SSH_connection_photo_4-715x489.png

Oturumu kapatmak istediğimizde sadece “exit” yazıp pencereyi kapatıyoruz. PuTTY ayrıca daha gelişmiş yapılandırma seçeneklerine sahiptir, ancak bunları değiştirmeniz önerilmez tam olarak ne yaptığımızı bilmiyorsak, istemciyi bağlantısız bırakabilir veya iletişimimizi ihlal ederek güvenliği azaltabiliriz.

Macun Alternatifleri

En iyi bilinen veya en çok tavsiye edilenlerden biri olması, genellikle tek olduğu anlamına gelmez. Fazlası var, macun alternatifleri ve bundan daha modern. Örneğin, KiTTY gibi istemcileri indirebilirsiniz.

KiTTY’yi ücretsiz olarak indirebilirsiniz ve öncekinin tüm seçeneklerine ve özelliklerine sahiptir, ancak bazı ek işlevleri de vardır. Çok benzerdir ve bir öncekinin kaynak koduyla oluşturulmuştur, bu yüzden beğenmezseniz veya diğerini ikna etmezseniz onu kullanmak size çok pahalıya mal olmaz.

Uzak bir SSH sunucusuna bağlanmak için tüm yöntemler yazısı ilk olarak ADSLZone’da göründü.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…