USB-C Kılavuzu, ne türler var ve bunlar nasıl farklı?

USB-C kablosu Cep telefonunuzu şarj etmek için kullandığınızdır, ancak aynı zamanda başka birçok özelliği de vardır.bugün kullanır. Bir tane satın almaya gittiyseniz, tüm modellerin nasıl farklı olduğunu anlayın, neden farklı tipte USB-C kabloları vardır ve bunların farklılıklarını nasıl anlayabiliriz. Farklı sayılar, farklı teknolojiler…

yapmakTüm USB-C’ler aynıdır? Sadece konektör ve standart mı seçmemiz gerekiyor? Onları farklı kılan nedir? Önce hangi yük? Bakılması gereken birkaç yön var.

USB kabloları arasındaki farklar

Birçok USB kablosu türü vardır ve bunlar iki şekilde ayırt edilebilir: bağlayıcı veya standart tarafından. Ayrıca, aynı konektöre ve aynı standart ama farklı bir akım miktarı. Veya farklı bir bağlantı noktasına sahip olmalarına rağmen farklı bir konektöre ancak aynı standartta veya aynı teknik özelliklere sahip olabilirler.

Standart veya spesifikasyon bize bu kabloların veri aktarım hızını bilin. Standart olarak en güncel olanlardan bazıları 2019’da sunulan USB 3.2 veya USB 4.0’dır. USB 4.0 durumunda, bize 40 Gbps’ye kadar aktarım hızları sunar ve 3.2 standardı bize 20 Gbps’ye kadar sunar.

yıldırım 3

Ancak bunu sadece görmeyeceğiz, ayrıca yıldırım simgesi olan bir USB-C de bulabilirsiniz. Ne anlama geliyor? Hangisi Intel tarafından oluşturulan Thunderbolt teknolojisine sahiptir ve Thunderbolt nedir? Bir USB-C’de bulabileceğimiz ancak açık standartlara kıyasla bir dizi iyileştirme içeren bir teknoloji. Örneğin, Thunderbolt, USB 4.0’ın izin vermediği bir şey olan, iki metreye kadar kablolarla 40 Gbps’ye kadar izin verir. Ne gibi farklılıklar var? “Normal” standart bazı özelliklerde daha düşük olabilir, ancak evrenseldir ve genellikle daha uygun maliyetlidir ve uyumluluk için daha az gereksinim gerektirir.

Hız Sürümü

USB1.0 1.5 Mb/sn
USB1.1 12 Mb/sn
USB2.0 480 Mb/sn
USB3.0 4.8 Gb/sn
USB 3.1 Gen 1 5Gb/sn
USB 3.1 Nesil 2 10Gb/sn
USB3.2 20Gb/sn
USB4.0 40Gb/sn
yıldırım 3 40Gb/sn
yıldırım 4 40Gb/sn

Ayrıca ayırt edilebilirler bağlayıcı türüne göre. Bu paragraflar boyunca, tam olarak konektöre atıfta bulunan USB-C hakkında konuşacağız, ancak tek değil. Örneğin, bilgisayar konektörlerinizde genellikle çok daha büyük ve daha geniş bir USB bağlantı noktası kullanırsınız. Tip A, Tip B olabilirler. Tip C, Mini A, Mini B, Micro A veya Micro B… Birçoğunu yıllardır kullanıyoruz ve aşinayız. Ve bunların arasında USB C.

USB

Yani, bir kablonuz olabilir bir konektör veya başka, ancak aynı standartta. Veya farklı standartta aynı konektör.

USB-C

USB C, bir formata bağlı olması bakımından diğer konektörlerden farklıdır. tersine çevrilebilirdiğer avantajların yanı sıra. Klasik bir USB’den daha küçüktür ve her iki taraftan da bağlamanıza izin verir. Daha önce de açıkladığımız gibi, yeni bir standart değil, halihazırda var olan ve kullanmaya devam ettiğimiz birçok bağlayıcıya eklenen yeni bir bağlayıcıdır. olanak sağlaması nedeniyle son on yılda sektördeki en büyük gelişmelerden biridir. harika hız ve şarj gücü.

En yaygın kullanımı cep telefonları üzerinden olmasına rağmen, USB-C aynı zamanda tabletlerde ve hatta hafif dizüstü bilgisayarlarda sunduğu tüm avantajlar veya büyük kapasitesi sayesinde. 2021’in ortasından beri zaten USB-C 2.1 bu, 240 W’a kadar bir güç sağlar, bu nedenle oyun dizüstü bilgisayarları için bu tür kabloların ve konektörlerin kullanılması, örneğin günümüzün dizüstü bilgisayarlarında daha küçük şarj cihazlarına sahip olmayı kolaylaştıracaktır.

Bazılarını önceki paragraflarda açıkladığımız avantajlar arasında: USB C tersine çevrilebilir, bu nedenle bağlantının hangi tarafını seçtiğimiz önemli değil. Aynı zamanda klasik USB’den daha küçük bir kablodur ve başlıca avantajları bize sağladığı hız ve gücü içerir. Evrenseldir ve tek liman olmayı hedeflemektedir. Mevcut tüm konektörler arasında ayrım yapmak zorunda kalmadan tüm bağlantılar için.

USB C tipi konektör hakkında daha fazla bilgi edinmek istersek, USB-IF web sitesinde tüm test dizinlerine, güncellemelere, teknik özelliklere ve ilgili tüm ayrıntılara başvurabileceğimiz bir bölüm vardır.

USB-C kablo türleri

Kabloları ayırt etmenin birkaç tür kriteri veya yolu vardır: kullanılan standart türü veya her birinin taşıyabileceği akım miktarı. Hepsinin konektörü aynı ama içleri farklı, teknolojileri farklı.

Standardın türüne bağlı olarak

USB standardının türüne bağlı olarak birçok seçeneğimiz var… USB C, başta açıkladığımız gibi konektör türüdür. Aynı tipte bağlayıcı olmasına rağmen, farklı bir standart tipine veya aynı olan daha yüksek veya daha düşük bir veri aktarım hızına sahip olabilirler. Ayrıca, önceki paragraflarda bahsettiğimiz ve bize şu anda ulaştığı maksimum veri aktarım hızının ötesinde bir dizi iyileştirme sunacak Thunderbolt teknolojisine sahip USB-C’yi de bulabiliriz. 40Gbps.

Genellikle USB-C kabloları Thunderbolt 3 ve Thunderbolt 4’e ek olarak standart 3.2 veya standart 4.0’a sahip. 2017’de Intel, Thunderbolt 3’ün özelliklerini, uygulanabilmesi ve aynı avantajlara sahip olabilmesi için USB-IF’ye bağışladı, ancak cihazı uyumlu hale getirmek üreticinin USB 4.0 ile kararı olmasına rağmen. 20 Gbps üzerindeki hızlarda hepsi böyle mi? Hayır, başka birini bulabilirsin daha düşük hızlar ancak en yenileri bize 40 Gbps’ye kadar aktarım hızları sunuyor ve zaten 2021’de bunu kullanan cihazlar var.

usb-standart.jpg

Akım miktarına bağlı olarak

Aynı konektöre sahip olmanın ve bir standarda veya diğerine sahip olmanın ötesinde, kablonun kendisinden gelen akım miktarında da değişebilirler. Bu değişebilir ancak USB-C kabloları tipik olarak 3 veya 5 amperdir. Aralarındaki en büyük fark, 5A kablolarının sadece cep telefonları gibi küçük cihazlar için değil aynı zamanda dizüstü bilgisayarları ve daha fazla enerji gerektiren diğer cihazları şarj etmek için tasarlanmış olmasıdır.

O zaman sadece önceki standarda ve bunun cihazınızla uyumlu bir USB-C kablosu olduğuna bakmayacağız. ama aynı zamanda amper volta ek olarak aynı.

Onları nasıl ayırt edebilirim ve hangi problemler var?

Onları nasıl ayırt ederiz? Biri ile diğeri arasındaki farkı nasıl bilebiliriz? Yapamayız kablo kutusuna veya kablonun özelliklerine bakmadığınız sürece. İlk üç durumda (USB 2.0 ve iki nesil USB 3.2) hepsini aynı çekmecede bulundurursak ve özellikle birine ihtiyacımız varsa, bunları birbirinden ayırt etme seçeneğimiz olmayacaktır. Önceden işaretlemediğiniz veya resmi kutuda saklamadığınız sürece, farklı renklere sahip olmadıkça veya doğru olanı seçmenize yardımcı olacak bir şey olmadıkça hangisinin hangisi olduğunu bilme şansınız olmayacaktır.

Bu durumuda Thunderbolt 3 ve Thunderbolt 4, hemen hemen her zaman kablonun yıldırım simgesiyle küçük bir tanımlaması olduğunu görebiliriz, ancak bu her zaman böyle değildir, bu nedenle bir garanti de değildir. O zaman onları nasıl ayırt edeceğiz? Hangisinin hangisi olduğunu bilmenizi sağlayan bazı kalıcı renklerle işaretleyebilir veya kutularında tutabilirsiniz.

yıldırım bağlantı noktaları

Bunları belirlemek için öneriler ve çözümler

Resmi bir çözüm olmasa da USB kablolarını kolayca ayırt etmek için birçok alternatif var. Örneğin, blog yazarı Salman 2021’de blogunda şunlardan oluşan bir seçenek yayınladı: renkler ve siyah çizgiler ekleyin kaosu ve aralarındaki farkı sona erdirmek için farklı USB C kablolarına.

Hepsi güncel değil ama onun çözümü renkleri ve çizgileri kullanmaktı. Örneğin, USB 2.0 için sırasıyla bir veya iki hat ile 3A ve 5A’yı ayırt edecek şeritlere sahip turuncu kablolar. 3A için bir siyah hat ve 5A için iki hat ile USB 3.2 Gen 1 için gök mavisi kablolar. Bir veya iki tire ile yukarıdaki adımları izleyerek 3.2 Gen 2 için yeşil kablolar. Ve son olarak, bir veya iki siyah çizgili Thunderbolt 3 için sarı kablolar. Böylece sekiz tip mevcut USB-C kablosu arasında ayrım yapabilecektik.

Yazar bile kabloların aynı olmasına rağmen farklı olabilmesi için bu farklılığın nasıl olacağını göstermek için oje ve işaretleyiciler kullanıyor.

USB-C Kılavuzu, ne türler var ve bunlar nasıl farklı? ADSLZone’da ilk ortaya çıktı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…