Tuz vs şeker: Hangi madde vücuda daha zararlıdır?

Doktorunuz ya da anneniz size söylemiş olabilir ya da bir haberde okumuşsunuzdur: Çok tuz ya da çok şeker yemek iyi değil mi, yoksa ikisi birden mi?

yin ve Yang

Görünüşe göre nasıl yediğimiz hakkındaki konuşmaların çoğu bu ikisinden geçiyor. tat olarak zıt ama görünüş olarak benzer maddeler: Beyaz kristal katılardır.

Benzer oldukları başka bir şey de, her ikisinin de diyetimizin bir parçası olması gerektiğidir, ancak aşırıya kaçarsak, ikisi de bize sağlık sorunlarına neden olur.

Bir yandan, mevcut diyet türünün e içeren birçok kanıta sahibiz.aşırı şekerbizi bir obezite ve diyabet salgını dünyadaki çocuklar ve yetişkinler arasında

Öte yandan biliyoruz ki, aşırı tuz alımı denilen bir durum olan yüksek tansiyona yol açar. “sessiz katil”çünkü uzun süre belirgin bir semptomu yoktur, ancak kalp krizi ve diğer kardiyovasküler problemler nedeniyle ölüme neden olabilir.

Ne seninle ne sensiz

Bunu okurken, şeker ve tuzluklarımızın içindekileri atmak veya tuz veya şeker içerdiğini bildiğimiz tüm yiyeceklerden kurtulmak için mutfağımıza koşmak isteyebiliriz. Ama o kadar hızlı değil.

daha ziyade şeker şekerler vücut için bir grup temel besin maddesinin bir parçasıdır, karbonhidratlar: lifler, nişastalar ve şekerler olarak sınıflandırılabilen son ikisi, hücrelerimizin düzgün çalışması için bize enerji sağlar.

Sofra tuzu veya sodyum klorür. Sodyum temel bir mikro besindir Vücut sıvılarının dengesini düzenler, kandaki diğer besin maddelerinin taşınmasına ve yeterli kan basıncının korunmasına yardımcı olur.

Düşük sodyum alımı, yeterince su içsek bile kolayca susuz kalmamıza neden olur, buna ek olarak yetersiz beslenmeye ve kalp yetmezliği.

Tuz

Ne kahramanlar ne de kötüler

O zamanlar şekersiz ve tuzsuz yaşayamayızyani yapmamız gereken ne yediğimizi ve nasıl yediğimizi gözden geçirmek.

Günümüzün işlenmiş gıdaları, daha fazla gıda güvenliğine katkıda bulunmuştur: pastörizasyon, hızlı dondurma veya yüksek vakumlu paketleme gibi işlemler, daha uzun süre saklanabilen güvenli gıdalara sahip olmamızı mümkün kılmaktadır.

Ancak Gıdaları işlerken, çoğu zaman onlara şeker ve tuzlar eklenir.Günlük tüketimimize sağlıksız bir şekilde katkıda bulunan l.

bu Dünya Sağlık Örgütü Günde en fazla 5 gram tuz, küçük bir çorba kaşığı eşdeğeri tavsiye edilirken, eklenen şekerler tükettiğimiz tüm kalorilerin %10’unu geçmemelidir.

Meyvelerde, sebzelerde, tohumlarda bulunan şekerleri doğal olarak tüketebiliyoruz, böylelikle vitamin gibi diğer besinleri de tüketmiş oluyoruz.

Ve hemen hemen tüm yiyecekler sodyum içerir, içtiğimiz suda bile içinde çözülmüş az miktarda tuz vardır, bu da vücut için faydalıdır. hidrasyon.

Bu nedenle, ılımlılık hem tuzun hem de şekerin filmin kötü adamları olmasını ve sağlığımıza üzücü bir sonuç vermesini önlemenin anahtarı olacaktır.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…