TSMC’nin 3nm’si beklenenden daha erken gelecek: CEO’su 1nm çiplerin mümkün olduğunu iddia ediyor

Standardı belirleyen ve bu haftaki yarı iletken devi TSMC’de her şey yolunda gidiyor gibi görünüyor. 3nm çip üretimindeki ilerlemesinden bahsettibugün SoC’lerin ve 7 ve 5 nm litograflarla yapılan belleklerin hakim olduğu bir segmentte bir sonraki “evrimsel adım” olarak kabul edildi.

3nm üretim süreci, üretimi ilerletecek ve 2022’de seri üretime başlayacak şekilde TSMC’nin beklentilerini aştı. Aslında daha fazlası var ve bu üretici zaten belirtti. 2nm ve 1nm çipler şimdiden ufukta.

3nm yakın, ancak 1nm çipler de

TSMC’nin eş CEO’su Liu Deyin, ISSCC 2021’de (Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı 2021) açıkladı. 3nm fotolitografik teknolojiler.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/63/02/02/5fc7aeb24bd22fadb2/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// img.youtube.com/vi/9CmiytjX238/maxresdefault.jpg»}

Bu ilerleme o kadar dikkat çekici ki Deyin, 2021’in ikinci yarısında bu çiplerin ön üretiminin nasıl ilerletileceğini belirtti ve seri üretimi 2022’de gelecek: O zaman, söz konusu litografiden yararlanan ilk SoC’leri görmeye başladığımız zaman olacak.

TSMC'nin 5nm yongaları kazanır ve kazanır: Qualcomm, AMD, NVIDIA ve hatta Intel'den gelen CPU'ların ve GPU'ların geleceği burada

TSMC’de açıklanan avantajlar açıktır: Bu çipler, transistörlerin yoğunluğunun 5nm litografiye kıyasla %70 oranında artmasına izin verecek ve %11 daha fazla performans elde etmenin yanı sıra, tüketimi de %27’ye kadar azaltacaklar.

tsmc

TSMC’nin ilk nesil 3nm çipleri geleneksel FinFET sürecini kullanacakSamsung’dayken daha fazla risk alacak ve fotolitografik ölçekte gelecekteki azalmalar üzerinde çalışmak için teorik olarak daha hazırlıklı bir GAA (Her Yerde Geçit) işlemi kullanacaklar.

Gaa2

TSMC’de, bu çipleri yapmak için kullanılan EUV (Extreme Ultra Violet) makinelerinde gözle görülür şekilde dikkate değer ilerlemeler kaydettiler ve sonuç olarak bu işlemin bu işlemin gerçekleştiğini iddia ediyorlar. gelecekteki 1nm çipler için kullanılabilir.

Bu muhteşem teknolojinin ne zaman geleceği henüz tam olarak belli değil, ancak TSMC’nin en geç 2023 veya en geç 2024’te 2nm çiplerin seri üretimini gerçekleştirmesi bekleniyor. bu oranda 2026’da 1nm çipleri yerleştirecekti.

üzerinden | sürücülerim

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler TSMC’nin 3nm’si beklenenden daha erken gelecek: CEO’su 1nm çiplerin mümkün olduğunu iddia ediyor aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…