Tiny Core Linux 12, bu küçük dağıtım harika haberler veriyor

Küçük Çekirdek Linux Bulabileceğimiz en minimalist sistemlerden biridir. Bu dağıtım esas olarak çekirdek linux, meşgul kutusu (tek bir yürütülebilir dosyada paketlenmiş Unix yardımcı programları kümesi), FLTK (GUI kitaplığı) ve hep birlikte sistemi 16 Megabayttan fazla kaplamayan diğer minimalist yazılımlar.

Tüm bu işletim sistemi, 3.200’den fazla uzantıya sahip depoları sayesinde uygulamalar, kitaplıklar ve uzun bir kaynak listesi ile özelleştirilebilir. Bu sistem o kadar küçük ki, başlamak için şundan daha azına ihtiyacımız var. 32MB RAMChromium tarayıcı gibi programları çalıştırabilmek için önerilen gereksinimler Pentium 2 ve SWAP özellikli 128 MB RAM olsa da.

Küçük Çekirdekli Linux ve Chromium

Bugün hepimiz Ubuntu ve hatta Windows 10 gibi daha eksiksiz bir Linux çalıştırmak için yeterli güce sahip olsak da, Tiny Core Linux, minimalizme bağlı olanlar veya eski bir bilgisayara ikinci bir hayat vermek isteyenler için hala mükemmel bir seçenek. dağıtımlar ile Hafif Linux. Bu nedenle, geliştiricisi bu dağıtım üzerinde çalışmaya devam ediyor, yeni bir sürüm çıkarıyor, Küçük Çekirdekli Linux 12sadık hayranları için.

Haberler ve değişiklikler

Değişikliklerin ilki ve muhtemelen en önemlisi çekirdek güncellemesidir. Yeni Tiny Core Linux 12, varsayılan olarak aşağıdakilerle birlikte gelir: Linux çekirdeği 5.10.3en modern donanımı desteklememizi sağlayacak çekirdeğin az çok güncellenmiş bir sürümü.

Tüm yazılım kiti meşgul kutusu, bu dağıtımın en önemli parçalarından biri de güncellendi. Şimdi, bu yeni dağıtım, bu araçların 1.33 sürümüyle birlikte geliyor. Ayrıca 9’dan fazla uzantı yüklenebilmesi için yama yapıldı (geçmişin can sıkıcı sınırlarından biri) ve ayrıca önceki sürümlerde kullanıcılara gelen “Modül geçersiz ELF başlığı var” hatası düzeltildi. .

Dağıtımın ana kütüphaneleri ve bağımlılıkları da mümkün olan en kararlı şekilde çalışabilmek için güncellendi. Bunlar:

  • glibc
  • gcc
  • binutils
  • e2fsprogs
  • util-linux

Ve son olarak, tüm sistemin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için sistem yapılandırma dosyalarında ve komut dosyalarında çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Bu sistemdeki değişikliklerin tam listesine kendi forumunda bakabiliriz.

Tiny Core Linux 12’yi İndirin

Bu dağıtım hem 32 bit hem de 64 bit bilgisayarlar için kullanılabilir. Yeni ISO görüntüleri, bu dağıtımı aşağıdaki bağlantıdan PC’lerine yüklemek için indirmek isteyen tüm kullanıcılar için artık mevcut.

İndirmek istediğimiz sürümün dizinini seçip, söz konusu dizinin “release” klasörüne girmeli ve oradan bu son sürümün ISO’sunu indirmeliyiz.

Sürüm açıklaması (Pure64, 64 biti belirtir):

  • minik çekirdek / TinyCorePure64: Bu, kablolu bağlantıyla bu dağıtımda yeni olan kullanıcılar için önerilen seçenektir. Çekirdek tabanı ve bir grafik arayüzü içerir.
  • Çekirdek / CorePure64: Micro Core Linux olarak bilinen Tiny Core’un grafik ortamı olmayan daha küçük bir çeşididir.
  • CorePlus: Core’un kablosuz ağlar ve ABD dışındaki klavyeler için destek gibi ek özellikler içeren genişletilmiş bir sürümü.

Bazı kullanıcılar, TinyCore’un yeni 12 sürümünün başlatıldığında bir hata “libfontenc.so.1 eksik”. Grafik ortamını başlatabilmek için geliştiricinin yeni bir ISO yüklemesini beklememiz gerekebilir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…