TikTok’un artık Oracle’a satılması gerekmiyor: Biden, Trump’ın tedbirini askıya aldı ve Çin uygulamalarına karşı stratejisini gözden geçirecek

Trump yönetiminin son hamlelerinden biri ByteDance’i TikTok’un bir kısmını bir ABD şirketine satmaya zorlamak oldu. Ama hükümet değişikliği ile, öyle görünüyor ki, ABD’nin Çin uygulamalarına karşı stratejisi geride kalmaya başladı. Wall Street Journal’a göre, TikTok’u Oracle’a satma planı süresiz olarak askıya alındı.

Yeni başkan, Çin uygulamalarının yarattığı risklerle ilgili pozisyonunu tamamen gözden geçirmeyi planlıyor, ancak Trump’ın önlemleri artık uygulanmayacak. Geçen Kasım ayında TikTok, Adalete başvurdukları için ne yapacağını bilmediğini ancak yine de yeni yönetimin konumunu bilmediklerini açıklamıştı.

Oracle, TikTok'un ABD'deki 'güvenilir teknoloji sağlayıcısı' olacak: İspanya'da ne değişecek, ne değişmeyecek ve bizi nasıl etkileyecek?

Satış askıya alındı, ancak gelecekte farklı önlemlerin uygulanacağı da göz ardı edilmiyor.

Artık hem ByteDance için hem de ABD’de yasaklanan Çin uygulamalarının geri kalanı için yeni bir aşama başlıyor.Satış artık zorunlu olmayacak olsa da, ABD’li yetkililer TikTok ile veri güvenliği konusunda tartışmaya devam ettiler ve Çin hükümetinin toplanan bilgilere erişmesini engellemenin yolları. Yeni yönetimin hangi sonuçlara vardığı ve hangi stratejiyi benimsediği görülecektir.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Emily Horne WSJ’ye verdiği demeçte, “ABD verilerini güvence altına almak için kapsamlı bir yaklaşım geliştirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki aylarda, risklerin kapsamlı bir şekilde anlaşılması ışığında belirli vakaları gözden geçirmeyi umuyoruz.”

tik tok

TikTok operasyonlarının bir Amerikan şirketine satışı kolay olmadı. Çinli düzenleyiciler de buna izin vermek zorunda kaldı. TikTok ve WeChat karmaşası sonunda Oracle ile ‘güvenilir bir teknoloji sağlayıcısı’ olarak hareket etme anlaşmasıyla düzeltildi. Yasaklama kararının ertelenmesine izin veren bir anlaşma.

Joe Biden'ın 'Büyük Teknoloji', İnternet, Huawei ile çatışma ve genel olarak teknoloji hakkında ne düşündüğü

Trump’ın ABD’de TikTok satışını zorlama planı nihayet rafa kaldırıldı. Microsoft başlangıçta kendisini satın almak için konumlandırdı, ancak TikTok bunu dışladı. Oracle’ın ve hatta büyük süpermarket zinciri Walmart’ın ilgisi devam etti.

Şimdi sıra Biden’da, kim şimdilik Trump’ın tartışmalı önlemlerinden birini askıya aldı. Blokları yeniden uygulamaya karar verirse veya tam tersine daha az agresif bir strateji benimserse, Çin uygulamalarıyla ilgili konumunun ne olduğunu öğrenmek için beklememiz gerekecek.

üzerinden | WSJ

– Haberler TikTok’un artık Oracle’a satılması gerekmiyor: Biden, Trump’ın tedbirini askıya aldı ve Çin uygulamalarına karşı stratejisini gözden geçirecek aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…