TikTok, reşit olmayanlar arasında yanıltıcı reklamlar, veri toplama ve kötüye kullanım uygulamaları nedeniyle Avrupa Komisyonu’na bildiriliyor

TikTok en genç moda ağı ve markalar bunu biliyor. Bu viral videoların etkisi çok yüksektir ve reklamlar veya tanıtılan ürünler her zaman iyi işaretlenmez. Şimdi ise Avrupa Tüketici Örgütü (BEUC), platformundaki küçükleri korumadığı ve uygunsuz içerikleri gizlediği için Avrupa Komisyonu önünde TikTok’u kınadı. Şikayet, Avrupa Birliği’nin 15 ülkesinden 17 ilişkili kuruluşa katıldıaralarında OCU veya ASUFIN gibi kuruluşlar var.

Kapsamlı bir raporda TikTok uygulamaları gözden geçirildi ve reşit olmayanların fazla maruz kaldığı sonucuna varıldı. Kuruluşlara göre kullanım politikaları muğlak, sanal eşyalara (hediye almak için jeton) yönelik kullanım politikası yanıltıcı uygulamalar içeriyor ve reşit olmayanlar, belirli ürünleri satın almaya teşvik edildikleri promosyon hashtag’lerine katılmaya motive edilir. Kuruluşların Avrupa Birliği’ndeki tüketicilerin haklarına aykırı olduğuna inandıkları bir dizi uygulama.

Anında TikTok cazibesinin formülü: etkileşim için açık içerik ve sadakat için güçlü bir algoritma

Gizli reklam ve az şeffaflık

Diğer ihlallerin yanı sıra kuruluşlar, “belirli telif hakkı kuralının TikTok’a kullanıcılar tarafından yayınlanan videoları ücret ödemeden kullanma, dağıtma ve çoğaltma konusunda geri alınamaz bir hak verdiğini” ve gizlilik politikasında “çocuklar için anlaşılır bir şekilde açıkça bilgilendirilmediğini” açıklıyor. ve ergenler, hangi kişisel verilerin hangi amaçla ve hangi hukuki sebeple toplandığı hakkında«.

Farklı sorunlar bir araya gelir; Bir yanda kullanım politikasıyla ilgili şikayetler, diğer yanda ise kontrol altına alınmadığı takdirde çocuklara zarar verebilecek agresif pazarlama içeren gizli reklamlar. Şikayet, Consell de l’Audiovisual de Catalunya tarafından hazırlanan ve milyonlarca görüntülemeye sahip her türlü videonun bulunduğunun tespit edildiği raporun bir bölümünü içeriyor. fast food, şekerli içecekler, güzellik ürünleri, giyim, konsollar ve video oyunlarının gizli reklamları.

https://platform.twitter.com/widgets.js

BEUC, Avrupa Komisyonu tarafından bir soruşturma başlatılmasını ve TikTok’un iş modelinin ne olduğunu doğru bir şekilde yansıtmak için kullanım koşullarını değiştirmesini talep ediyor. Kuruluşlardan TikTok’u da talep ediyorlar. Influencerlar için sanal hediyeler satın almanın finansal sonuçlarını şeffaf bir şekilde açıklayın. Özellikle çocuklar ve ergenler daha iyi korunmalı ve “18 yaşın altındaki tüm kullanıcılar için veri toplama, profil oluşturma ve hedefli reklamların ciddi şekilde kısıtlanması gerektiğini” unutmamalıdır.

tik tok zili

Avrupa Tüketici Örgütü (BEUC) Genel Müdürü Monique Goyens, “Sadece birkaç yıl içinde TikTok, Avrupa çapında milyonlarca kullanıcıyla en popüler sosyal medya uygulamalarından biri haline geldi. Ancak bir dizi tüketici hakları ihlali tespit ettik ve bunun için TikTok’a şikayette bulunduk. Küçüklerin her yerde hazır ve nazır gizli reklamlara maruz kalmasını istemiyoruz ve sadece eğlenmeye çalışırken bilmeden reklam panolarına dönüşüyorlar”.

TikTok ve çocuklar için sosyal ağlar beni korkutuyor (ve belki bu alanda çalışmak yardımcı olmuyor)

Kasım 2020’den bu yana, Bakanlar Kurulu, diğer hususların yanı sıra reklam, sponsorluk ve promosyonu düzenleyen ticari iletişim hakkındaki Kraliyet Kararnamesi’ni onayladı. Yasa, reşit olmayanlarla ilgili olarak, operatörlerin “reklamlarının küçüklere yönelik olmadığını garanti eden” araçlara sahip olmaları gerektiğini belirler. Gizlilik açısından, TikTok’un kurulanlara uyup uymadığını belirlemesi gereken İspanyol Veri Koruma Ajansı’dır (AEPD).

reklam

Xataka’ya TikTok’tan yanıt olarak, “topluluğumuzun, özellikle de en genç kullanıcılarımızın güvenliğini korumak ve faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin yasalarına uymak, çok ciddiye aldığımız bir sorumluluktur” diye açıklıyorlar. Bu nedenle, son zamanlarda 16 yaşından küçük çocukların tüm hesaplarını varsayılan olarak gizli hale getirdiler ve “uygulama içinde gizlilik politikamızın bir özetini, gençlerin yaklaşımımızı anlamalarını kolaylaştıran bir kelime dağarcığı ve ifadelerle ürettiler. gizliliğe.” Gizlilik”. Bir sonraki adımınız BEUC ile iletişime geçmek olacaktır.kiminle “endişelerini öğrenmek için bir toplantı yapmak istiyorlar”.

{«dosya»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/2f/66/52/5f045c5a4bd22f4d15/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/10/52/a2/5f0460a73bef07176c/original/mini-tiktok.jpeg»}

Genbeta’da | “30 € ile başladım ve 1.040 € ile bitirdim”: Bu, bazı spor bahisleri etkileyicilerinin gizli reklamıdır.

– Haberler TikTok, reşit olmayanlar arasında yanıltıcı reklamlar, veri toplama ve kötüye kullanım uygulamaları nedeniyle Avrupa Komisyonu’na bildiriliyor aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…