Tidal, Qobuz ve Amazon Music’ten hi-fi müzik denedikten sonra Spotify HiFi kullanacağımdan şüphem yok.

Spotify’ın yüksek tanımlı ses dünyasına girmeye karar vermesini yıllarca bekledikten sonra, şirket nihayet 2021 için Spotify HiFi’nin yakında piyasaya sürüleceğini duyurdu: kayıpsız CD kalitesinde müzik. Henüz tam bit hızı kalitesini ve fiyatları bilmesek de, muhtemelen 44.1 kHz’de 1.411 kbps ve bir CD için 16 bit civarındadır.

Spotify açık ara bunu ilk sunan, hatta neredeyse son olduğunu bile söyleyebiliriz. Deezer, Tidal, Amazon Music ve Qobuz gibi hizmetler, 192 kHz’de 24 bit derin Ultra HD bit hızına ulaşan bile yüksek kalitede müzik sunuyor. Ancak, sizin gibi birçok kullanıcı için diğer tekliflerin çoğunu denedik, en çekici görünen Spotify ve bana kesinlikle HD müzik için para ödetecek olan.

Neden Tidal veya başka bir Spotify HiFi değil?

gelgit ustası

gelgit

2019 ve 2020 arasında Tidal’ı oldukça sürekli kullanıyordum, aslında analiz için şirketin izniyle, hizmetin yüksek kaliteli müziğini test etmek için bize bir yıllık abonelik verildi ve tüm bu süre boyunca denemek için bundan yararlandım. şüpheden mümkün olan en büyük faydayı sağlamak için. Gerçek şu ki Tidal’ı kullandığım yıl boyunca Spotify’ı kullanmayı veya premium planları için ödeme yapmayı hiç bırakmadım..

Sebepler çeşitlidir, ancak esas olarak, sesin kendisinin kalitesinin ötesinde, genel olarak deneyimin kalitesi ile ilgilidir. İlk olarak, 10 yılı aşkın bir süredir Spotify kullanıyorum ve birçok kişi gibi Erken benimseyenler Müzik akışında yalnız değilim, Spotify bu konuda her şeyde ilk oldu. Şarkıları, çalma listelerini, albümleri, sanatçıları toplamak ve bir algoritmayı yıllarca eğitmek için çok uzun yıllar var.en azından yarısından fazlası sevdiğim şeyleri öneriyor.

Hi-Fi'nin seçkinci olması gerekmez: Kaliteli ekipmanı gerçekçi bir fiyata kurmanıza yardımcı oluyoruz

Çalma listelerimi başka bir hizmete aktarmayı başardığım kadarıyla, takip ettiğim sanatçıları veya tamamen aynı şekilde depolanan albüm koleksiyonunu değil, kesinlikle her şeyi dışa aktaramıyorum. Diğer şey şu ki uygulama seçenekleri düzeyinde, Spotify bence rekabetten çok daha iyi.

Müziğinizi organize etme, paylaşma, yeni şeyler keşfetme, evde herhangi bir cihazdan tamamen acısız bir şekilde dinleme vb. Biraz kanser arayıcı olmasına rağmen, olduğu kadar eksiksiz.

Spotify

Spotify

Spotify’dan başka bir platforma geçmek, temelde sıfırdan başlamak anlamına gelir ve müziği konusunda çok hevesli biri için daha pahalı bir abonelik istemek çok fazla.bazı durumlarda daha iyi duyulması canımı acıtsa da, buradaki diğer önemli nokta da bu.

Gelgit iyi bir hizmettir ve Master’da ses kalitesini dinlediğinizde, bununla Spotify’ın yüksek kalitesi arasındaki farkı anlayabilirsiniz. şu anda yalnızca 320 kbps olan, bir MP3 için mümkün olan maksimum bit hızı.

Tidal’dan daha üstün bulduğum bir hizmet ve bir ay boyunca denediğim Qobuz. Bu platform daha küçüktür ve daha az bilinir, ancak aynı zamanda 194 kHz veya “Hi-Res”e kadar 24 bit FLAC kalitesi sunar.

ses kalitesi

Tıpkı müziğin çoğunun “HiFi” olarak adlandırılan, yani 44.1 kHz’de 16-bit CD kalitesinde olduğu Tidal gibi, “Hi-Res” olarak adlandırılan kalitede de iyi bir avuç var. Tidal durumunda, en yüksek kaliteye “Master” (genellikle 96 kHz / 24 bit) denir.

Qobuz’da müzik dinlerken, CD kalitesindeki Qobuz’un bile genellikle Tidal’s Master’dan daha iyi ses çıkardığını fark ettim.. Ancak bu farkı nasıl ve ne zaman fark ettiğiniz, belirli ve ekstra paraya mal olan birkaç şeye bağlıdır.

Yüksek tanımlı müziğin keyfini çıkarmak, abonelik ödemek kadar kolay değil

Bernin Uben Tioyudlemjg Unsplash

Öncelikle, Bu tür bir hizmet için ödeme yaparken, zevk alacağınız ekipmanı dikkate almanız önemlidir.. Bu sadece kaliteli bir kulaklığa sahip olmakla ilgili değil, Spotify veya Tidal veya herhangi bir yerden gelen dijital ses sinyalini kulaklarınızın hoparlörler veya kulaklıklar aracılığıyla duyabileceği sese çevirecek olan bileşenle ilgili. analog sinyal.

Bu bileşene DAC veya “Dijital Ses Dönüştürücü” denir. Bilgisayarınız, cep telefonunuz, hoparlörleriniz veya ses sinyali yayan hemen hemen her şey zaten dahil bir DAC ile birlikte gelir, ancak genellikle bu DAC, minimum düzeyde olan ucuz bir DAC’dir.

Örneğin, Macbook’unuzun DAC’sinin 24 bit 192 kHz’lik bir şarkıyı hoparlörlerine çevirmesi temelde imkansız olacak. Tidal sana ne kadar gönderirse göndersin o kalitede asla dinlemeyeceksin. Bu sinyalleri ses sisteminize doğru bir şekilde dönüştürebilen en az bir harici DAC’ye sahip olmadan bir HiFi müzik hizmeti için ödeme yapmak, tam ve mutlak bir israftır.

En az bir harici DAC olmadan bir HiFi müzik hizmeti için ödeme yapmak tam bir israftır.

{«videoId»:»x7zho2c»,»autoplay»:true,»title»:»27 SPOTIFY TRICKS – Tüm MÜZİĞİNİZİ başka hiç kimse gibi kontrol edin!»}

Harici bir DAC alırsanız, mütevazı ve ucuz da olsa Spotify’ın normal kalitede MP3’lerini bile daha iyi duymaya başlayacaksınız. Bu cihazlardan biri olmadan hi-fi müzik için ödeme yapmaya karar verirseniz, pratikte hiçbir şey görmezsiniz, ancak ilk kez bir tane alırsanız, fark biraz aklınızı başınızdan alacak.

DAC’ye ek olarak, o analog sinyali güçlendiren bir bileşen de önemlidir. Bu nedenle, dahili amplifikatörlü bir DAC satın alıp almadığınıza veya ayrı bir amplifikatörünüz olup olmadığına bağlı olacaktır. Ve elbette, ses çıkışının son noktası olarak kulaklıklarınızın veya hoparlörlerinizin kalitesi de rol oynar.

Tüm bunlar, odyofillerin dünyasında, ne yazık ki para renginde bir duvarı olan bir dünyada küçük adımlar atıyor.. Mesele şu ki, ne kadar bit hızı vaat ederse etsin sadece bir hizmete abonelik için ödeme yaparak, 50 euro kulaklığınızı 3,5 mm jaka bağlamanın yeterli olmayacağını bilmelisiniz ve bunun yeterli olmayacağını düşünebilirsiniz. dolandırılıyorlar.

Yüksek sadakat: müzik ekipmanımızın en iyi performansı göstermesi için paramızı nasıl yatırabiliriz ve gerçekten önemli olan nedir?

Ve sonunda, Qobuz gibi bir şey değil de Spotify’ı kullanmaya devam etmemin ana nedenlerinden biri de buydu. Çünkü iyi bir harici DAC’ım ve kabul edilebilir bir çift kulaklığım olmasına rağmen, HiFi sesin keyfini yalnızca bilgisayar başındayken alabiliyorum. Telefonumda harici DAC yok, iPad’imde harici DAC yok, video oyun konsollarında, SmartTV’de veya banyo ve mutfaktaki akıllı hoparlörlerde yok. Ayrıca müzik dinlediğim tüm bu cihazlarda, çevrilen sinyal PC’ye kıyasla “harika” değil, yalnızca “iyi” geliyor.

Aradaki fark şu ki, bir Spotify HiFi fikri muhtemelen yıllardır ödediğim abonelik için biraz daha fazla ödemeyi temsil edecek. İstediğim zaman daha fazla ses kalitesi için beni zaten yeterince tatmin eden bir hizmet içinde. bunu düşünmeme bile gerek yok.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Tidal, Qobuz ve Amazon Music’ten hi-fi müzik denedikten sonra Spotify HiFi kullanacağımdan şüphem yok. aslen yayınlandı Genbeta Gabriela Gonzalez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…