Teknoloji şirketlerinin tele-çalışmayı koordine etmek için dahil etmeye başladığı yeni yönetici olan ‘Uzaktan kumanda başkanı’

Tele-çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte bazı büyük teknoloji şirketleri, uzaktan çalışma ile ilgili her şeyi organize etme işlevine sahip yeni yönetim pozisyonu, kumandanın başı. Pozisyonun adı şirkete göre değişse de Facebook, Quora veya Gitlab gibi şirketlerin şablonlarında zaten bu özelliklere sahip bir çalışan var.

Gitlab, bu pozisyonu 2019’da oluşturan ilk kişiydi, ancak bu pozisyonu üstlenen kişi Darren Murph, pozisyonun görevlerini bu pozisyon açıklanmadan önce zaten yerine getiriyordu. Nedeni basit: Bu işbirlikçi yazılım geliştiricisinin tüm personeli, pandemi hayatımıza girmeden çok önce uzaktan çalışıyor..

Getlab web sitesinde açıkladığı gibi Murph’ün çalışmaları çeşitlidir. Görevleri arasında ekipleri uzaktan koordine etmekten iş arkadaşlarının istikrarlı bir internet bağlantısıyla ucuz yerler bulmasına yardımcı olmaya kadar tele-çalışma araçları veya yeni işe alınanların ortama alıştırılması konusunda eğitim ve teknik tavsiye yoluyla uzaktan çalışabilmek.

Ayrıca çalışanların coğrafi dağılımının bilinmesinden de sorumludur, ekiplerin ve şirketin dinamiklerini ve operasyonlarını uzaktan çalışmanın özelliklerine uyarlamak ve şirketin stratejik kararlarında uzaktan çalışmanın dikkate alınması.

Mevcut yöneticilerin zamanlarının üçte birini veya daha fazlasını tüm bunları düşünmek için harcayacak yerleri yok.. Çeşitlilik ve kapsayıcılık bir anda çözülebilecek bir sorun değildir. Ancak birçok kuruluş, uzaktan çalışmaya geçişi birkaç ay içinde yapabilecekleri bir şey olarak görüyor ve ardından her zaman olduğu gibi çalışıyor, ki durum böyle değil” diyor Murph.

bu yüzden o kumandanın başı Gitlab’dan, belirli bir varlığın bir şirket yapmak isteyen herhangi bir şirketi için onunki gibi bir pozisyonun gerekli olduğunu açıklıyor. tele-çalışmaya düzenli geçiş ve üretkenliği ve motivasyonu sürdürme bu uzak işgücünün.

Herkesin tele-çalıştığı bir şirket, iletişimi ve sorunlarını nasıl ele alıyor: Gitlab

Uzaktan yönetici olmak için gerekenler

Gereksinimlerle ilgili olarak, hem Murph hem de Facebook gibi bu özelliklere sahip bir profil kiralayan diğer şirketler, ideal adayın bir profil olması gerektiğine dikkat çekiyor. İyi bir iletişimci, kararlı, ekip yönetimi yazılımı hakkında temel bilgiye sahip, ekip liderliği ve insan kaynakları konusunda deneyime sahip.

Facebook, Eylül 2020’de bu pozisyon için bir iş teklifi başlattı. Mark Zuckerberg’inkiler istedi Yukarıda belirtilen konularda 15 yıllık deneyim ve strateji geliştirme ve program yönetiminde. Ayrıca, adayların insan kaynakları diplomasına sahip olmaları gerekiyordu. Sonunda, sosyal ağ iki kişiyi getirdi: Uzaktan çalışma başkanı olarak Anne Dean ve uzaktan eğitim başkanı olarak Lisa Jian.

Bu özelliklerden ücret alan diğer şirketler Okta, Quora, Zapier veya Gong.

Spotify, San Francisco Maaşlarıyla Her Yerden Uzaktan Çalışmak İçin Tam Özgürlük Sağlıyor

İspanya’da ‘uzaktan kumanda başkanı’

Şu anda uzaktan yönetici pozisyonunda bir profesyoneli bünyesine katan birkaç şirket var ve bunların çoğu Amerikan teknoloji şirketleri. İspanya’da, LinkedIn ve Infojobs tarafından Xataka’ya verilen bilgilere göre, Bu pozisyon için henüz özel bir teklif kaydedilmediher iki platform da, özellikle teknoloji ve bilgi işlem ile ilgili pozisyonlar için, uzaktan çalışmak için giderek daha fazla boş yer olduğuna işaret ediyor.

Infojobs’tan, bu tür tekliflerin şimdiye kadar resmileştirilmemiş olmasının, ülkemizdeki şirketlerin bu özelliklerde bir konum yaratmadığı anlamına gelmediğine de dikkat çekiyorlar. Bunun, kapsamlı deneyim ve liderlik becerilerinin gerekli olduğu bir yönetim pozisyonu olduğu akılda tutulmalıdır, bu nedenle birçok şirket, halihazırda kadrolu olan birini dahili olarak terfi ettirmeyi seçebilir.

Gitlab’dan ayrıca her kuruluş veya şirketin bir kumandanın başıvar olduklarından bu konuda uzmanlaşmış dış danışmanlar Hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de İspanya’da onlara bu konuda tavsiye verebilecek olan.

– Haberler Teknoloji şirketlerinin tele-çalışmayı koordine etmek için dahil etmeye başladığı yeni yönetici olan ‘Uzaktan kumanda başkanı’ aslen yayınlandı Xataka Pablo Rodriguez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…