Tarayıcılardaki uzantıları neden kötüye kullanmamalıyız?

bu internet tarayıcıları, zamanla çoğu kullanıcı için temel programlar haline geldiler. İster mobil ister masaüstü olsun, bu programlar ve uzantıları neredeyse sürekli kullanımda.

Uzantıları adlandırdık, çünkü tıpkı web tarayıcısının kendisi gibi uzantılar da bu günlerde yaygın olarak kullanılan öğelerdir. Çoğunuzun zaten ilk elden bildiği gibi, bu uzantılar normalde programın işlevselliğini artırmak için eklenir. Aynı şekilde, bazıları güvenliği veya gizliliği iyileştirmemize ve hatta görünümünü özelleştirmemize yardımcı olur. Arayüz.

Yavaş yavaş, üzerinde yorum yaptığımız bu unsurların sayısı artmayı bırakmadı, özellikle de Chromium tarayıcıları. Burada uzantıların kullanılabilirliği çok büyük. Bu nedenle, birçok kullanıcı, birçoğunu tarayıcılarına yüklemekte sorun yaşamaz. KromFirefox veya Köşe. Ancak çoğu durumda olduğu gibi, başta farkında olmasak da istismar her zaman faydalı değildir.

Bu, programın günlük kullanımında yansımaların olumsuz olabileceği tarayıcı uzantılarının yoğun kullanımına uygulayabileceğimiz bir şeydir. Öyleyse, tarayıcılarda bu uzantıları kötüye kullanmanın neden tavsiye edilmediğinin bazı nedenlerini size vereceğiz.

PC kaynaklarının aşırı tüketimine neden olurlar

hakkında konuşurken aklınızda bulunsun uzantılar, bazen arka planda sürekli çalışan küçük yazılım parçalarını kastediyoruz. Tarayıcılar zaten çok fazla bilgisayar kaynağı tüketiyorsa, bu tür öğeler eklediğimiz için, Veri deposu ve CPU’lar yükseliyor. Üstelik çok yüklememiz durumunda, özellikle eski bir bilgisayarla çalışıyorsak durum çok ciddi hale gelebilir.

Chrome tarayıcı uzantıları

Bu eklentileri yüklemememiz gerektiği anlamına gelmez, ancak gerçekten ihtiyacımız olanları kullanmamız önerilir.

Güvenlikle ilgili nedenlerle

Ayrıca, bu uzantılardan bazılarının kötü amaçlı olduğunu ve tarayıcının kendisinde depolanan verileri ele geçirmek üzere tasarlandığını unutmamalıyız. Burada tarihten bahsediyoruz, şifrelerkimlik bilgileri, banka verileri, vb. Bu elemanlardan daha fazlasını yükledikçe, riskler daha da artıyor. Bu nedenle, eklemeden önce diğer kullanıcıların yorumlarına bakmamız ve elbette bunları güvenilir kaynaklardan indirmemiz önemlidir.

Tüm tarayıcı uzantıları reklamını yaptıkları şey değildir

Bazen bir işlevi duyuran bazı eklentilerle karşılaşıyoruz ve sonra onunla hiçbir ilgisi yok ya da en azından görünüşte hiçbir şey yapmıyorlar. Bu noktada, çoğu ayrılmayı tercih ediyor. eklenti orada, ki bu da açık bir hatadır.

Hiçbir şey yapmayan veya reklamı yapılan şekilde çalışmayan birini bulursak, yapabileceğimiz en iyi şey onu en kısa sürede kaldırmaktır.

Kilitlenmelere ve arızalara neden olan tarayıcı uzantıları var

Öte yandan, tamamen meşru olmasına rağmen tarayıcıya ciddi şekilde zarar verebilecek uzantıların olduğunu belirtmekte fayda var. Bu, aralarındaki bir tür uyumsuzluk nedeniyle veya bazılarıyla yazılımtarayıcının kendisi arızalanmaya başlayabilir.

Aslında, bazen kendimizi programın tamamen bloke edilmesiyle karşı karşıya bulabiliriz, bu yüzden yeniden başlatmamız gerekecek. ayarveya yeniden yükleyin.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…