Şubat, Mars’ın “en uluslararası” ayı: Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri keşifleri teşvik ediyor

Kızıl gezegenin “en uluslararası” ayı olan Şubat ayında farklı ülkelerden üç misyon Mars’a ulaştı. Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri ufuklarını genişletti.

Bunlardan en yenisi misyon sabırbu Perşembe Mars yüzeyini keşfedecek bir gezici inen NASA’dan.

“Bu iniş, NASA, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya çapında uzay araştırmaları için çok önemli anlardan biri.” iddia etti Steve Jurczyk, ajans yöneticisi vekili. “Tarih kitaplarını yeniden yazmak için, tabiri caizse, kalemlerimizi keskinleştirmenin ve keşfetmenin eşiğinde olduğumuzu biliyoruz.”

JPL direktörü Michael Watkins, “Mars’a inmek her zaman inanılmaz derecede zor bir iştir ve geçmiş başarılarımızı geliştirmeye devam etmekten gurur duyuyoruz” dedi. “Bu gezici kendi izini sürüyor ve yüzey görevinde yeni zorluklarla karşı karşıya.”

Mars için yoğun bir Şubat

Şubat ayında ulaşan ülkelerden ilki yörünge Mars, Birleşik Arap Emirlikleri idi.

Al Amal misyonu (İspanyolca Umut) 9 Şubat’ta kızıl gezegene ulaştı. Ancak, yüzeye dokunmadan Mars atmosferinde kalacaktır.

Al Amal’ın üç Amerikan, iki Avrupa ve bir Hint uzay aracıyla birlikte gezegenin yörüngesinde 24 ay geçirmesi bekleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Mars'a Al Amal misyonunu başlattı.

Al Amal, İleri Teknoloji Devlet Bakanı Sarah al-Amiri tarafından yönetildi. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı’nın başkanıdır.

Arap sondası, her dokuz günde bir görüntü yakalamak için Mars’ı çevreleyecek. Gezegendeki iklim değişikliklerini analiz etmeye çalışıyor.

tianwen-1

Çin, bu ayki görevlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin yerini aldı, sadece bir gün geliyor Al-Amal’dan sonra. Tianwen-1 (Mandarin dilinde Cennete Sorular) gezegeni yörüngeye oturtacak ve ardından bir gezici düşürecek.

Bunu Mars’ın kuzey yarım küresinde bulunan bir ova olan Utopia Planitia bölgesinde yapacak.

Diğer görevler gibi, sadece Mars atmosferini değil aynı zamanda yüzeyi de analiz edecek.

Kızıl gezegeni ziyaret eden ülkeler

Mars’a kaç ülke ulaştı? Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri. Ayrıca, çok uluslu bir Avrupa misyonu vardı.

Uluslararası keşifler genişlemeye devam ediyor. Bu yüzyıl, “komşularımız” hakkında daha fazla şey öğrenmek için çok önemli olacak.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…