Stonehenge, yola çıktınız mı? Bilim adamları, Wiltshire’dan başka bir yerde bir araya getirdiklerini söylüyorlar.

Güneş Wiltshere’de doğar ve efsanevi Stonehenge anıtını aydınlatır. Her zaman olduğu gibi, her 5 bin yılda bir olduğu gibi, bölgede kayalar kümesi olduğunda. Ama bir noktada orada olamaz mıydı?

Arkeologlar, bazıları dört metre yüksekliğe kadar olan kayaların ilk olarak Galler’de toplandığını öne sürüyorlar. Daha sonra Wiltshere County’deki şu anki konumlarına yaklaşık 170 mil taşındılar.

Sökülen daire, günümüz Galler’inde Waun Mawn adlı bir yerde bulunuyor. Bu açıkça, muhtemelen MÖ 3400’de inşa edilen Stonehenge’den önce gelir.

Haritayı aktarın.

Profesör Alice Roberts, Waun Mawn’ın kalıntılarını keşfeden St. Andrews Üniversitesi’nden uzmanlara liderlik ediyor. Sonuçları bir BBC belgeselinin parçası.

Arkeologların Stonehenge’in kökenine ilişkin kanıtları

İlk kanıt: Waun Mawn’daki boş taş yuvalardan biri, Stonehenge taşlarından biriyle eşleşen sıra dışı bir kesite sahip. Deliğin kalıntıları, Wiltshere’deki anıtınkilerle aynı tipte kayadır.

Çemberlerin karşılaştırılması.

“Stonehenge ikinci el bir anıttır”, şakalar Profesör Roberts tarafından alıntılandı Günlük posta.

Başka bir kanıt parçası: bu kalıntılar, Stonehenge’in inşasının bilinen tarihi olan MÖ 3.000 civarında yapılan bir geri çekilmeden arta kalanlardı.

Araştırmanın ortak yazarı Tim Kinnaird şunları söylüyor: “İnşaatın kronolojisini sağlayan, topraklarda saklanan gizli bilgilerdir.”

Şu anda Waun Mawn’da ne var?

Bugün Waun Mawn’da sadece dört ayakta taş kaldı. Başlangıçta Stonehenge’dekiler kadar büyük 30 ila 50 kaya vardı. “Belki de çoğu insan taşlarını… atalarının kimliklerini alarak göç etmiştir.” Araştırmacılardan biri olan Parker Pearson diyor.

BBC belgeselinin adı Stonehenge: The Lost Circle Revealed.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…