“‘Sosyal ağlar’ terimi modası geçmiş durumda”: Nat Cortazar, Stereo İspanya direktörü

Ses modadır. Twitter’da Spaces fırını var, Clubhouse bir hit oldu (hala yalnızca iOS’ta olmasına rağmen) ve Stereo, podcast’lerin ve talk show’ların oluşturulmasını gerçek zamanlı olarak getirmeyi amaçlıyor bir uygulama aracılığıyla herkese Tüm bu uygulamaların ortak bir yanı var: bir konu etrafında bir araya gelen benzer ilgi alanlarına sahip insanlar ve görüşlerini paylaşan konuşmacılar, sırayla sohbete katılabilecek dinleyicilerle.

Temel olarak, onlar Twitter, Instagram, Facebook, TikTok ve hatta podcast’lerin temel işleyişinin tam tersiiletişimin tek yönlü ve küresel olduğu yerde: kullanıcı havaya konuşur ve mesajı milyonlarca mesaj, yayın, fotoğraf, video vb. ile birlikte bir çuvala düşer ve tam olarak bunu yapan diğer kullanıcıları bekler aynı, okuyun ve etkileşime geçin. Belki de Stereo İspanya’nın direktörü Nat Cortazar, Xataka ile yaptığı bir röportajda “sosyal ağlar teriminin modası geçmiş” olduğunu belirttiğinde bundan bahsediyor.

Sadece iki haftadır buradayım ve Clubhouse'dan profesyonel olarak faydalandım: üç İspanyol bize kendi özel durumlarını anlatıyor

topluluk duygusu

Bize sosyal medya paradigmasının nasıl geliştiği hakkında bir fikir vermek için Twitch’e bakabiliriz. Twitch’i YouTube’dan ayıran nedir? Toplum. Bir video yüklediğiniz ve insanların onu görmesini beklediğiniz bir platform değil, gerçek zamanlı olarak yayın yapmanıza, bir kişi etrafında bir topluluk oluşturmanıza ve izleyicilerle gerçek zamanlı olarak etkileşime girmenize olanak tanır. Aslında, en popüler içerik oluşturuculara bakarsanız, yaptıkları şey Twitch’te yayın yapmak ve ardından klipleri YouTube’a yüklemek. Bir platformda canlı izliyorsunuz, diğerinde kaçırdığınız için görüyorsunuz.

Nat Cortazar

Sonunda, sosyal ağlar dünyası buna doğru ilerliyor, platformlar çift yönlü ve ortaktır. Stereo tam olarak bu yöne işaret ediyor. Sadece dinleyici dostu bir platform değil, aynı zamanda herkes yaratıcı olabilir. Twitch, Instagram veya TikTok’ta herkesin kamera karşısına geçmesi gerekmiyor, ancak belki de düşündükleri hakkında konuşmak için sesli sohbet etmeye teşvik ediliyorlar.

Cortazar’ın açıkladığı gibi, Stereo’da hakim olan topluluk rehberlerine atıfta bulunarak, “fikir, cep telefonu ve orta düzeyde İnternet bağlantısı olan herkesin fikirlerini ifade edebilmesi ve her zaman herkese saygı duyabilmesidir”. Işıklar, DSLR kameralar ve 1 Gbps İnternet bağlantısı ile bir oyun kurulumu yapmak gerekli değildir, ancak cep telefonu olan herkes bir ses akışı başlatabilir yaşayın ve arkadaşlarınızla ve istediğiniz her şey hakkında konuşun.

Kısacası, Lambda School’un kurucu ortağı Austen Allred’in dediği gibi “bugünlerde pek olmayan bir şey” ile gerçek bir sohbet edebilirsiniz. Her şey söyleniyor, Stereo fikrinin yeni olmadığı doğru. Twitter, belirli konuların konuşulacağı ses odaları olan Spaces’ı bir süredir çalışıyor ve test ediyor. açık bir şekilde, troller veya toksik insanlar olmadan masadaki tartışmaya sıfır katkısı olan. Stereo, Clubhouse ve Twitter Spaces, bir şekilde çevrimiçi konuşmalarda sıklıkla bulunan gürültüyü ortadan kaldırıyor.

Müzik seti Stereo arayüz.

Ve fikir işe yarıyor gibi görünüyor. Belki de en açık platform olan Stereo (Clubhouse sadece iOS’ta ve davetiye gerektiriyor ve Twitter Spaces test aşamasında), geçen yıl Noel’de serbest bırakıldı. Cortazar, platformun sahip olduğu kullanıcı sayısını açıklamadı, ancak İspanya ve Latin Amerika’da 120.000’den fazla takipçisi olan kullanıcılar olduğunu söyledi. Yakın bir örnek, neredeyse 100.000 takipçisi olan Auronplay olabilir..

Podcast'lerinizi dinlemek ve düzenlemek için 24 uygulama ve hizmet

İspanya’daki Stereo’nun direktörü, “O kadar acımasız bir büyüme yaşadık ki, ama o kadar acımasız ki, gerçek zamanlı olarak kaç kullanıcımız olduğunu tahmin etmek için yeterli kapasiteye sahip değiliz, çünkü süper hızlı gidiyoruz.” Bunun kanıtı, Stereo’nun ilk 5’e girmeyi başardığı Google Play ve App Store’daki en iyi uygulamalarda. üçüncü en popüler ücretsiz uygulamaTikTok, Instagram veya WhatsApp’ın üzerinde.

Para kazanmak da yardımcı olur

para kazanma

Ve bir topluluk oluşturmak harika, ancak sosyal ağların yaratıcılarının para kazanmasını sağlama konusunda düzenli bir zamanı olduğu bir sır değil. Stereo bu sorunu basit bir şekilde çözmek istiyor: daha fazla dinleyici, daha fazla gelir. «Stereo’da sahip olduğumuz harika şey, yaratıcılarımızla ilgilenecek olmamız ve bu bizim çok net bir şekilde içselleştirdiğimiz bir şey, diğer platformlarda belki de onlar için çok fazla kargaşa olduğunu biliyoruz. platform içinde kendilerine topluluklar veren yaratıcıları tanımadılar veya istemediler, diyelim ki. Bunun çok farkındayız, yaratıcılar olmadan ve kaliteli içerik oluşturan insanlar olmadan kimse olmayacağız«, diyor Cortazar.

Stereo’nun anahtarlarından biri, platformda para kazanma olasılığıdır.

Stereo nasıl para kazanılır? Var haftalık rekabet ve kullanıcı sıralaması. Ne kadar çok dinleyici alırsanız, aldığınız sayı o kadar yüksek olur. Toplam ödül 100.000 Euro’dur ve 15.000 dinleyiciyi aşan bir yayın 10.000 Euro’ya kadar çıkabilir. Bu maksimum, ancak sıralamanın alt kısmında, daha az dinleyicisi olan kullanıcılar için 100 Euro’luk sayısız ödül var. Önerme basit: ilginç bir sohbet yaratırsanız, dinleyicileri cezbedersiniz ve ne kadar çok dinleyici, o kadar çok para kazanmayı arzularsınız.

Bu para kullanıcının hesabına aktarılır veya Stereo Bank, uygulamada denildiği gibi ve 10 avroyu aştığında geri çekilebilir. Paranın kullanıcının hesabına ulaşması beş ila yedi iş günü sürer. Şimdi, bu haftalık yarışmanın politikasına göre, yalnızca reşit olan, Birleşik Krallık’ta veya Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet eden, programı İngilizce yapan ve aynı anda başka bir platformda Stereo içerik yayınlamayan kullanıcılar katılabilir.

Halktan topluma

Kulüp Evi

Sonuç olarak, Clubhouse veya Stereo gibi uygulamaların başarısının teyit ettiği şey, giderek daha belirgin hale gelen paradigma kaymasıdır: topluluk araması. Sosyal ağlar giderek daha samimi, daha yakın olmaya çalışır ve kullanıcının yalnızca bir konu hakkındaki görüşlerini dünyaya duyurmasına değil, aynı zamanda iki yönlü bir şekilde sohbet etmesine, topluluk oluşturmasına, sağlıklı sohbeti teşvik etmesine ve bu arada izleyicilerinden para kazanmasına izin verir. .Doğrudan bir şekilde.

Trump, Twitter ve büyük "sansür" tartışması: sosyal medyada söylenebilecekleri işaretleme gücüne kim sahip?

Çünkü Stereo, Clubhouse ve diğer uygulamalar konferanslar açmanıza izin verse de, bir grup insan için özel akış da yapabilirsiniz. Özel Facebook grupları, Telegram makro kanalları, Discord kanalları veya büyük WhatsApp grupları ile aynıdır. Sonunda hepsi aynı şeye geliyor: konuşmayı al ve en büyük sosyal ağlarda kaybolmuş gibi görünen özgürlük hissi.

– Haberler “‘Sosyal ağlar’ terimi modası geçmiş durumda”: Nat Cortazar, Stereo İspanya direktörü aslen yayınlandı Xataka Joseph Garcia’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…