Imprimir artículo

Sonbahar ateşkes sağlamaz: Sıcaklıklardaki düşüşün enerji tüketimini bu şekilde etkilemesi

Birkaç gün önce sezonu açtıktan sonra sıcaklıklarda ilk düşüş geliyor. Evet, çünkü bu sonbahar yağmur ve soğukla ​​dolu. Hazırlanması gereken bu zamanın olağan bir klimatolojisi. Her şeyden önce ve karşılaştırıcı acierto.com’un işaret ettiği gibi, mevcut durumu göz önünde bulundurarak.

Ve termometrelerin inişinin Hanehalkı enerji harcamasını yaklaşık %14 oranında artırmak, bunun çevresel ve ekonomik açıdan ima ettiği sonuçlarla. Önsel olarak önemli görünmese de orta vadede fark edilecek bir rakam. Özellikle durgunluk, işsizlik, ERTES ve COVID-19 kriziyle ilişkili diğer sorunların yaşandığı bir dönemde.

Ev ısıtma harcamaları

Her halükarda, ısıtma ve harcama arasındaki ilişkinin doğrudan orantılı olmadığı – sözleşme gücü, oran türü vb. devreye girer – ve bunun maliyeti gibi diğer konulara bağlı olduğu belirtilmelidir. Sıcak su. Örneğin, birkaç dakika daha çalışmasına izin vermek, 20 ila 40 litre arasında daha fazla damla düşürür ve termosu da daha uzun süre çalışmaya zorlar.

Neyse ki, sorumlu tüketim %10 ile %40 arasında tasarruf etmenizi sağlar. Oranları karşılaştırırsak da aynı şey olur. Bunu yapmak, %40’a kadar tasarruf etmemizi sağlar. Sorumlu tüketime gelince, bu sadece ısıtmayı iyi kullanmakla kalmayıp, uygun ekipman seçimi, doğru izolasyon, tesislerin iyi durumda tutulması ve düzenli olarak kontrol edilmesini de içerir. Aslında, Bu günlerde ısıtma sistemini hazırlamak çok önemli olacak.Acierto.com nasıl olduğunu analiz eder.

Isıtmanın ayarlanması, anahtar

Bu nedenle, ısıtmayı çalıştırmadan önce kontrol etmek, bir yolculuğa çıkmadan önce arabayı kontrol etmek gibidir. Bunu yapmak birçok sorunu önleyecektir. Diğerlerinin yanı sıra, yapmanız gereken radyatörleri hazırlayın ve kazanı kontrol edin -eğer varsa-. Örneğin, basıncın 1 ile 1,5 bar arasında olduğunu, duman çıkışının engellenmediğini, radyatörlerde kaçak olmadığını vb. kontrol edin. Ve şüpheniz varsa, bir uzmana danışın. Radyatörlerin havasını almak, yani arızalı geçen aylarda birikmiş olabilecek havayı boşaltmak da uygundur.

Bu noktada konut sigortasını gözden geçirmek ilginç olabilir, çünkü konut sigortası sunan birçok şirket var. tamirci Servisi, kazan onarımları vb. dahil, ancak her şey sözleşme yaptığımız poliçeye bağlı olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir karar vermeden önce duruma bakmak en iyisidir.

Ve değiştirmek zorunda kalırsak, danışmak uygun olur. belediye binasında veya toplulukta mevcut yardım nerede bulunuyoruz seçimine gelince ısıtma sistemi, ve birden fazla faktöre (sıcaklık, evimizin boyutları, cihazın kendisi ve enerji verimliliği ve diğer ihtiyaçlar gibi) bağlı olmasına rağmen, daha verimli olanlar da var – tüketimden tasarruf etmemizi sağlayanları böyle anlamak konfor termal-. Bu, aerotermal enerji, biyokütle kazanları, gaz yoğuşması durumudur…

Enerji ve para tasarrufu için diğer öneriler

Söylenenlerin ötesinde, bu günlerde enerji tasarrufu yapmanın başka yolları da var. Acierto.com’a göre, oranı tüketim alışkanlıklarına uyarlamak, doğru gücü işe almak ve karşılaştırmak çok önemli. sahip olmak termostat kapı ve pencerelerin yalıtılması (tüketimden %40 tasarruf), sıcaklığın 21 derece civarında sabit tutulması ve günün sıcaklığın daha fazla olduğu saatlerde havalandırılmasının yanı sıra –%13’e varan tasarruf sağlayacağız– bize de yardımcı olacak. Ilık, hafif sıcak.

Isı yayılımını engellemek uygun değildir. çamaşırları radyatörlerin üzerine kurutmak, boyamak veya benzerleri. Diğer fikirler, su termostatını ayarlamak, kullanılmayan radyatörleri kapatmak, güneşin eve girmesine izin vermek (mümkünse).

Ayrıca sonbaharda doğal ışık saatlerinin azaldığını, elektrik faturasının artmasının bir başka nedeninin de dikkate alınması gerekir. Enerji tasarruflu ampullere sahip olmak çok ilginç. %80 enerji tasarrufu sağlarlar ve geleneksel akkor ampullerden 10 kat daha uzun ömürlüdür.