Signal’in kurucusuna göre Telegram neden güvenli bir mesajlaşma uygulaması değil?

WhatsApp, günümüzde en popüler anlık mesajlaşma platformudur. ayda 2.000 milyondan fazla aktif kullanıcı, ancak şu şekilde gösterildiği gibi, aynı zamanda en az güvenli olanıdır. çoklu kullanıcı veri sızıntıları Meta’nın sahip olduğu uygulamanın son yıllarda zarar gördüğünü söyledi.

Bu nedenle birçok kullanıcı Telegram veya Signal gibi diğer daha güvenli alternatiflere geçmeye karar verdi, ancak şimdi sinyalin kurucusu Durov kardeşler tarafından oluşturulan platformu sert bir şekilde eleştirdi. onu güvenli bir mesajlaşma uygulaması olmamakla suçlamak.

Telgraf Güvenlik Sinyali

Signal’in kurucusu Telegram’ın güvenli bir mesajlaşma uygulaması olmadığını söylüyor: nedenini öğrenin.

Telegram’ın güvenli bir mesajlaşma uygulaması olmamasının nedenleri bunlardır.

WinFuture’daki insanların bize söylediği gibi, Signal’in kurucusu Moxie Marlinspike, Twitter’da bir konu yayınladı. Telegram neden güvenli bir mesajlaşma uygulaması değil?.

Sizi bu satırların altında bıraktığımız söz konusu başlıkta Marlinspike, bilmediğini doğruluyor. medya neden Telegram’ı “şifreli bir haberci” olarak adlandırmaya devam ediyor?, bu mesajlaşma platformunun çok sayıda ilginç özelliği olmasına rağmen, gizlilik ve veri toplama açısından en kötü seçenek.

Signal’in kurucusuna göre bu açıklamayı destekleyen sebeplerden biri de Telegram’ın kullanıcılar tarafından gönderilen tüm kişileri, grupları, medya öğelerini ve mesajları şifrelenmemiş düz metin olarak sunucularınızda saklayın, bu da tüm bu verilerin Telegram operatörlerinin kullanımına açık olduğu anlamına gelir.

TelegramAndroid

Android cep telefonunda Telegram uygulaması

Bu anlamda Marlinspike, Telegram uçtan uca şifreleme (E2EE) sunmuyor, Durov kardeşler tarafından oluşturulan mesajlaşma uygulamasından bu yana kısmen doğru olan bir şey varsayılan olarak uçtan uca şifreleme yok, çünkü bu özelliğin keyfini çıkarmak için gizli sohbet, mesajları diğer cihazlarla senkronize edilmemiş.

Signal’in yaratıcısı ayrıca bu uçtan uca şifrelemenin şüpheli kalite protokolüne sahip ve Facebook Messenger bile Telegram’dan daha güvenli çünkü daha iyi E2EE protokolü kullanır ve şifreli modda daha fazla özelliğe sahiptir.

Signal’in kurucusunun bu açıklamalarına rağmen, Telegram hiçbir zaman veri sızıntısı yaşamadı ve ayrıca Telegram’ın SHA256 ile MTProto 2.0’a dayalı kendi şifreleme algoritmasını kullandığını vurgulamalıyız. yalnızca kullanıcı, sunucularında depolanan mesajlara erişme anahtarına sahiptir..

Telgraf

Telegram’ı ücretsiz indirinTelegram hileleriWhatsApp vs TelegramSpy on Telegram

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

  • OnePlus Buds Z2, analiz: 100 Euro’dan daha düşük bir fiyata aktif gürültü engelleme özelliğine sahip iyi kulaklıklar
  • HAMMER Blade 5G incelemesi: buna değer mi? Görüş, özellikler ve daha fazlası
  • Sony Xperia 5 III, analiz: kompakt akıllı telefonların kralı tüm izleyiciler için uygun değil
  • Kulaksız (1) Black Edition, analiz: büyük bahisler olarak asetatlar ve ses kalitesi
  • Huawei Vision S 55″, analiz: Bu devasa akıllı ekran, eski TV’nizi kullanımdan kaldırmak istiyor
  • realme GT Neo 2, inceleme: tasarım için geldik, mükemmel performansı için kaldık
  • TicWatch Pro 3 Ultra, analiz: yazılımın eşleşmesini bekleyen harika bir saat
  • Creative Outlier Air V3, analiz: bilinmeyen seçenek, ancak 70 avroya daha eksiksiz

Signal’in kurucusuna göre Telegram Neden güvenli bir mesajlaşma uygulaması değil yazısı ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.