Signal vs WhatsApp vs Telegram: Birincisi neden daha güvenli?

Son zamanlarda milyonlarca kullanıcı merak ediyor en güvenli anlık mesajlaşma uygulaması nedir şu anda ve bu nedenle, hangisi onlar için en uygun?

Bu soru, tarafından yapılan duyurudan kaynaklanmaktadır. Naber seninle ilgili Gizlilik Politikası ve rahatsız eden Facebook ile bilgi yönetimi dünya çapında milyonlarca kullanıcı ve oluşturulan bir diğer platformlara büyük göç Ne Telgraf veya sinyal.

Signal vs WhatsApp vs Telegram: Birincisi neden daha güvenli?

Yine de, hala net olmayan birçok kullanıcı var. bağlı kalmak için hangi platformu kullanmalı. Bu nedenle, size bir en popüler üç uygulama arasında karşılaştırma bu konuda ve nedenini açıkla Sinyal, en yüksek güvenliği sunandır..

Daha fazla bilgi: WhatsApp’ın sizden hangi verileri topladığı ve bunların iMessage ve Signal ile karşılaştırılması

Bir mesajlaşma uygulamasının az ya da çok güvenli olup olmadığını ne belirler?

Bir mesajlaşma uygulamasının olup olmadığını belirlemek için az çok emin Esas olarak dört çok önemli faktöre bağlı olacaktır:

Uçtan uca şifreleme

Herhangi bir güvenlik uygulaması seçerken en önemli güvenlik bölümlerinden biridir. anlık mesajlaşmayalnızca konuşmanın kullanıcılarının yapabileceğinin garantisi olduğundan mesajların şifresini çözbunların üçüncü şahıslara sızmasını önlüyor.

İşlem çok basittir, çünkü her mesaj şifreli sohbet içinde ve yalnızca katılımcılar “anahtarlar” deşifre etmek için gereklidir.

Varsayılan şifreleme ayarları

Pek çok uygulama şu işlevlere sahiptir: uçtan uca şifreleme Bununla birlikte, mesajlarının çokluğu, bunların tüm durumlara uygulandıkları anlamına gelmez.

Bir mesajlaşma uygulamasının az ya da çok güvenli olup olmadığını ne belirler?

Bunlar, bir mesajlaşma uygulamasının kalitesini belirleyen ana faktörlerdir.

Çoğu durumda, bu yalnızca belirli bir iletişim türünde çalışır veya çalışmasını garanti etmek için kullanıcı tarafından etkinleştirilmelidir. İçinde gerçekten güvenli uygulamabu seçenek her zaman mevcuttur ve varsayılan olarak etkindir.

açık kaynak kodu

Pek çok kişinin düşündüğünün aksine, bir uygulamanın kaynak kodunu herkese açık hale getirmesi, bunun bir örneğini temsil eder. şeffaflık ve güvenlik kullanıcılarına.

Bu nokta, uygulamanın güvenliği göz önüne alındığında çok geçerlidir, çünkü uygulamaya tabi tutulmasına izin verir. dış denetimler ve analizler içindeki kullanıcıların güvenliğini ve bütünlüğünü tehlikeye atabilecek arızaları veya hataları arayan uzmanlar tarafından.

Veri toplama

tabiki görmezden gelemeyiz Veri toplama uygulamalar tarafından. Bu bir işaretleyebilir büyük güvenlik ihlali farklı alternatifler arasında

Ne kadar farklı olduğunu gözlemlemek giderek daha yaygın hale geliyor. uygulamalar giderek daha fazla veri topluyor (meta veriler olarak adlandırılır), kişileri, kullanıcı zamanlarını, cihaz bilgilerini, IP adresini, telefon numarasını ve daha fazlasını gözden geçirir.

Ne kadar çok veri toplarsa, kullanıcı olarak daha az mahremiyetiniz olacak ve bu nedenle, daha fazla güvenlik riski mevcuttur.

Her uygulama hangi verileri toplar?

Pekala, aşağıdakiler arasında hangi uygulamanın daha güvenli olduğunu belirlemek için Sinyal vs WhatsApp vs Telegramher birinin kullanıcılarından hangi verileri topladığını bilmeliyiz.

WhatsApp’ın topladığı güvenlik verileri

İlk durumda, inanılmaz bir şekilde öne çıkan WhatsApp’ı buluyoruz. toplanan kullanıcı verisi miktarı ve özel sunucularında saklanır. Şimdi, nedir bu veriler? Görünen o ki, şunlardan daha fazla ve daha az değiller:

WhatsApp'ın topladığı güvenlik verileri

Bu, WhatsApp’ın kullanıcılardan aldığı kişisel bilgilerdir.

 • Telefon numarası.
 • Kullanıcı kimliği.
 • Kişiler.
 • Cihaz kimliği.
 • Hesabınızın adı.
 • Reklam verileri.
 • Alışveriş geçmişi.
 • Yaklaşık konum.
 • Telefon numarası.
 • E-posta.
 • Ürün etkileşimi.
 • Hata raporları.
 • Performans raporları.
 • Ödeme bilgileri.
 • Müşteri desteği.
 • Diğer Kullanıcı İçeriği.

Görüldüğü gibi, Naber vardır büyük miktarda veri ve bilgiye erişim saklanan her bir kullanıcısı için çok önemli ve hassastır. facebook sunucuları ve senin hakkında daha fazla şey öğren.

Telegram’ın topladığı güvenlik verileri

Telegram durumunda, resim değişir. farklı Naberkullanıcılarından topladıkları veri miktarı çok daha azdır ve tüm operasyon buluta dayalıdırprofilinize erişimi kolaylaştıran bir bilgisayardan veya başka bir cihazdan bilgi kaybetmeden.

Topladığı verilerle ilgili olarak şunlar öne çıkıyor:

Telegram'ın topladığı güvenlik verileri

Bu, Telegram’ın platformuna kaydolurken aldığı bilgilerdir.

 • Telefon numarası.
 • Kullanıcı kimliği.
 • Kişiler.
 • Cihaz kimliği.
 • Hesabınızın adı.

Unutulmamalıdır ki, Telgraf gerek yok telefon numaranı paylaşbir kullanıcı adı aracılığıyla başka kişileri ekleyebildiğiniz için, diğer platformlara kıyasla oldukça üstün bir katma değerdir.

Güvenlik Verisi Sinyali Topluyor

Son olarak, Signal bir uygulamadır. anlık mesajlaşma sorunlarıyla ilgili çok sayıda olumlu görüş üreten güvenlik ve gizlilik kullanıcılarından.

Güvenlik Verisi Sinyali Topluyor

Signal, bu nedenle en güvenli anlık mesajlaşma uygulaması olarak kabul edilir.

karşılaştırırken Sinyal vs Telegram ve hatta Naberfark çok büyük, bu uygulamanın ana amacını ortaya koyuyor: güvenlik ve gizlilik. Böylece, sadece kullanıcılarının telefon numarasını toplarlarplatform içinde bir tanımlayıcı görevi görür.

Peki hangisi daha güvenli?

En önemli sorunun zamanı geldi, hangi uygulama daha güvenli? Cevap çok açık ve bu sinyalbu uygulama güvenlik lideri Doğrudan alternatifleriyle karşılaştırdığımızda, Telegram’ın tüm işlevlerine veya WhatsApp’ın popülaritesine sahip olmasa da hala en güvenli olanı.

Elbette, hangisi senin için en iyisi? İhtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlı olarak ve mahremiyete o kadar meraklı değilseniz, WhatsApps veya Telegram mükemmelçünkü en çok kullanıcıya sahip olanlar onlar.

Daha fazla bilgi: Telegram’da casusluk yapabilir misin? 2021 bilgisayar korsanlarının kullandığı yöntemler

bunu göz önünde bulundurun Naber birden fazla kraliçe uygulamasıdır 2 milyar aktif kullanıcı dünyada iken Telgraf aşıyor 500 milyon ve sinyal aşarak yükselmeye devam ediyor 50 milyon. Şimdi, Signal hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu uygulamaya ve neden bu kadar özel olduğuna bir göz atmaktan çekinmeyin.

Resim | Unsplash I, Unsplash II, Unsplash III, Unsplash IV

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

Signal vs WhatsApp vs Telegram girişi: ilki neden daha güvenli? ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…