Şifresiz VPN: ne oldukları ve ne işe yaradıkları

Bir VPN aracına sahip olmak günümüzde çok yaygın. Bilgisayarlarımızda veya cep telefonlarımızda bu tür bir hizmeti kullanarak gezinmek için hem ücretsiz hem de ücretli birçok seçeneğimiz var. Ancak, tahmin edebileceğimiz gibi, hepsi aynı değildir. Daha fazla güvenlik odaklı seçenekler var, diğerlerinin daha fazla sunucusu var, daha fazla ülke mevcut… Şifresiz VPN ve belirli durumlarda ne ölçüde ilginç olabileceği.

Şifresiz VPN nedir

Bir VPN’nin ana görevlerinden biri, güvende tutmak gezinirken. Örneğin bir alışveriş merkezi veya havalimanı gibi halka açık bir Wi-Fi ağı üzerinden bağlanırsak çok kullanışlıdırlar. Görevi, bu bağlantıyı şifrelemek ve gizliliğimizi güvende tutmaktır. Gerçek IP adresini gizlemenin ve ayrıca olası davetsiz misafirlerin gönderdiğimiz bilgilere erişmesini önlemenin bir yolu.

Bununla birlikte, şifreleme olmadan bir VPN’e sahip olmanın bir anlamı olur mu? Gerçek şu ki, bazı kullanıcılar için buna sahip olabilir, ancak bunun gerektirdiği mantıksal riskin dikkate alınması gerekir. Şifresiz bir VPN, temelde sunmayacak bir hizmettir. koruma yok. Şifreli sunucuları olmayacak.

Mantıksal olarak, bir VPN’nin çalışmasını analiz edersek ve şifrelenmemiş sunucular kullanma seçeneğini görürsek, bu çelişkili olabilir. Ancak, bu alternatifi bulabiliriz ve hatta bazı kullanıcılar şifrelemesiz olmasını tercih eder.

Bir kullanıcı neden şifrelemesi olmayan bir VPN seçebilir? Nedeni açık: hızı artırmak. Bu tür bir hizmeti kullanırken bağlantımızın yavaşlayabileceği bir gerçektir. Uygun olmayan bir sunucu, optimize edilmemiş bir program ve nihayetinde geliştirilebilir bir hizmet kullanırsak, tarama yaparken sorun yaşayabiliriz.

Verileri şifrelemek hızı yavaşlatabilir. VPN’lere özel bir şey değil. Şimdi, hızı artırmak için şifrelemesiz bir programı seçmeye değer mi? Bu durumda cevap bir kez daha nettir: hayır. Birincisi, hız pratikte aynı olacağı için. Önemli bir gelişme elde edemeyiz. İkincisi ve daha önemli, çünkü güvenlik tehlikeye girecek.

VPN hızını artırın

Hızlı, ancak güvenlikten ödün vermeyen bir VPN seçin

Dolayısıyla, bu noktada kendimize bir VPN’i nasıl hızlı hale getireceğimizi sorabiliriz, ancak aynı zamanda hızı mümkün olduğunca iyi tutabiliriz. Biz bunu gördük Şifresiz VPN evet biraz daha hızlı olabilirdi ama gerçek şu ki buna değmez ve aynı zamanda navigasyonumuzu da tehlikeye atabilir.

Bu nedenle, doğru çalışan ve hızı mümkün olduğunca koruyan en iyi VPN’i seçmek için bazı faktörleri göreceğiz. Ve evet, ayrıca verilerimizi korumak için yeterli olan şifrelemeye sahip bir seçenek seçmek. Dikkate alınması gereken bazı faktörleri görelim.

Ücretli bir VPN seçin

Şüphesiz aklımıza gelebilecek en iyi seçeneklerden biri VPN seçmek ücretlidir. Ücretsiz sürümü kullanmak güvenli olmayabilir ve ayrıca hızlı olmayacağı için bir hatadır ve en normal şey arızalara neden olmasıdır.

Birçok alternatifimiz var ve iyi teklifler var. Ücretsiz veya deneme sürümü olan seçenekler genellikle düşük performans sunar. Yalnızca performans için değil, aynı zamanda güvenlik ve gizliliği korumak için de ücretli olanı seçmemiz önemlidir.

Birçok ülkede bağlanabilen birini seçin

İyi bir VPN, bağlanmamıza izin verecek bir çok ülke farklı. Hızı artırmaya çalışmak için şifresiz bir VPN seçmemek ve akılda tutulması gereken başka bir nokta. Çoğu durumda, örneğin çevrimiçi oynarken olduğu gibi, belirli bir ülkedeki bir sunucuya bağlanmamız gerekecek.

Çok çeşitli olanakların mevcut olması, bize en uygun olana, bize en iyi performansı sunabilecek olana bağlanmamızı sağlayacaktır. Şüphesiz bu hız için anahtar olacak.

Ayrıca birçok sunucunuz var

Ancak sadece bağlanabileceğimiz çok sayıda ülkeye sahip olmak değil, aynı zamanda birçok sunucu. Ne kadar çok, o kadar iyi. Belirli bir zamanda en iyi sonucu vereni seçmek ve böylece arızalanabilecek birine bağlanmaktan kaçınmak için daha fazla seçenek.

Bu, maksimum hız aradığımız bir VPN programı seçerken dikkate almamız gereken ana faktörlerden biri olacak. Ana araçlardan bazıları binlerce sunucuya sahiptir.

VPN'lerle ilgili sorun belirtileri

Hızı kısıtlayanlardan kaçının

Tüm VPN’ler maksimum hızda bağlanmamıza izin veriyor mu? Gerçek şu ki hayır. birçoğu var sınırlamalar sahip oldukları kaynaklar sınırlı olduğu için müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için. Bu nedenle, belirli durumlarda hızı biraz sınırlayabilirler. Bağlantımızın mümkün olduğunca iyi çalışmasını istiyorsak önemli bir sorun.

Bu yüzden hızı kısıtlamayan bir VPN hizmeti seçmeliyiz. Diğer kullanıcıların ne düşündüğünü öğrenmek için Google’da bir arama yapabiliriz, bir limit olup olmadığını görmek için mevcut bilgileri görebiliriz vb. Topladığımız tüm bilgiler, mevcut en iyi programı seçmek için kullanışlı olacaktır.

Kullandığınız bağlantı noktalarını ve protokolleri analiz edin

Şunu da belirtmeliyiz bağlantı noktaları ve protokol bir VPN kullanan. Birçoğu onları kolayca değiştirmenize izin verecektir. Hepsi aynı değildir ve bu da hızı artırmak için önemlidir. Belirli bir bağlantı noktasına (UDP veya TCP) bağlanmak performansı önemli ölçüde artırabilir.

WireGuard Protokolü

Bir VPN hizmeti seçerken dikkate alınması gereken bir diğer çok önemli husus, protokole sahip olmasıdır. WireGuard. Güvenli noktadan noktaya bağlantılar oluşturmaya hizmet eder, ancak aynı zamanda hızı mümkün olan en iyi şekilde korur. Ücretsiz bir yazılımdır ve açık kaynaktır.

WireGuard, özellikle çevrimiçi oynamak için VPN kullanmak isteyenler için çok uygundur. Bu tür bir hizmetten yararlanmak için, kesintilere veya stabilite hatalarına neden olmayan iyi bir hıza ihtiyacımız olacak.

Kısacası, şifrelemesiz bir VPN, bazen hız için düşünülmesi gereken bir seçenek olarak kabul edilir. Ancak VPN’nin daha hızlı gitmesini ve güvenliği sınırlamamasını veya ekipmanımızdan ödün vermemesini istiyorsak, açıkladığımız noktaları dikkate alabiliriz. Bu şekilde, mükemmel bir şekilde şifrelenmiş bir bağlantıyla İnternet’te gezinebileceğiz ve ayrıca herhangi bir kesinti veya herhangi bir sorun yaşamadan iyi bir hıza sahip olacağız.

Şifresiz VPN makalesi: ne oldukları ve ne için oldukları RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…