Şifrelerinizi LastPass’e kaydediyor musunuz? ödemezsen sorun yaşarsın

İnternette korunmak istiyorsak en önemli adımlardan biri uzun, güvenli ve farklı şifreler kullanmaktır. Ve hepsini hatırlamak karmaşık bir iş olduğundan, sonunda onları kaydeden ve hatırlamamıza yardımcı olan bir program olan iyi bir şifre yöneticisi kullanmaya başlamak gerekir. Son Geçiş bu pazarın öncülerinden, en iyi bilinen ve kullanılanlardan biridir. Bu programı kullanmak için her ay bir abonelik ödemek veya ücretsiz olarak kullanmak karşılığında bazı sınırlamalar üstlenmek gerekir. Ancak bundan sonra ücretsiz sürüm çok daha sınırlı olacak ve kullanımı neredeyse imkansız olacak.

Şimdiye kadar kullanan kullanıcılar programın ücretsiz sürümü şifrelerini bulutlarında güvenli bir şekilde saklayabilir ve bağlandıkları herhangi bir bilgisayar veya cihazdan bunlara erişebilirler. Ana anahtarı kullanarak parolalarınız her zaman kullanılabilir. bu doğru onları paylaşamayız veya diğer işlevlerin yanı sıra bulutta bir güvenlik paneline veya 1 GB depolama alanına sahip olun. Ama az çok işlevini yerine getirdi.

Ancak şirket daha yeni duyurdu. bu planda ücretsiz bir değişiklikbir ay içinde yürürlüğe girecek ve bu yazılımı kullanmayı gereksiz hale getirecek. Programı kullanmak istiyorsak, kelimenin tam anlamıyla bizi ödemeye zorlayacak bir değişiklik.

son geçiş ana arayüzü

LastPass sizi seçim yapmaya zorlar: mobil veya PC, ancak ikisini birden değil

Şimdiye kadar programın ücretsiz sürümü ile tüm şifrelerimize herhangi bir bilgisayardan veya cihazdan erişebiliyorduk. Ancak, itibariyle 16 Mart 2021, bir şeyler değişecek. LastPass ücretsiz planı bizi buna zorlayacak şifrelere bir bilgisayardan mı yoksa cep telefonundan mı erişmek istediğimizi seçinama asla iki yerden değil.

Bu bize iki olası senaryo bırakıyor:

  • eğer seçersek bilgisayar seçeneği, şifrelerimize PC’mizden, dizüstü bilgisayarımızdan ve hatta kullandığımız diğer bilgisayarlardan erişebiliriz. Ancak onlara cep telefonundan veya tabletten erişemeyeceğiz.
  • tercih etmeniz durumunda mobilden şifrelere erişimbunlar bir iPhone’da, bir Android cep telefonunda, bir iPad’de ve hatta saatten erişilebilir olacak, ancak bunlara bir bilgisayardan erişemeyeceğiz.

Ayrıca, bu yılın 17 Mart tarihinden itibaren, ücretsiz sürümün kullanıcıları artık e-posta yoluyla destek alamayacak ve bu işlev yalnızca ödeme yapanlara ayrılmış durumda.

Öde veya bir alternatif bul?

Bu değişikliklerden sonra programın ücretsiz sürümü tam anlamıyla kullanılamaz hale geldi. Bugün, birinin yalnızca bir bilgisayar kullanması veya yalnızca bir cep telefonu kullanması nadirdir. Genelde her ikisini de aynı anda çalışırız. Bu nedenle, LastPass gerçekten bize şifrelerimizi kaydetmemiz için gereken her şeyi sunuyorsa, ödeme yapıp yapmamayı seçmeliyiz. Premium sürüm için ayda 2,90 Euroveya aile sürümünün hizmeti 6 kullanıcıyla paylaşması için 3.90.

Bu hizmet için ödeme yapmaya devam etmek istemiyorsak, alternatifler arayabiliriz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli şifre yöneticileri vardır. Bazıları, olduğu gibi LastPass’a benzer hizmetlerdir. 1Şifreve diğerleri, bize üstün güvenlik sağlayan tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodludur. bitwardenkendi LastPass’imizi kurmak için veya KeepPass%100 kişisel bir parola veritabanı oluşturmak için.

tabii ki başaracağız şifrelerimizi LastPass’ten dışa aktarın onları başka bir programa götürmek için. Bunlar genellikle düz metin olarak dışa aktarıldığından, süreçte çok dikkatli olmanızı tavsiye etmemize rağmen.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…