Serbest meslek sahibi model yasal koruma bulmadan devam ediyor: Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi Uber aleyhine karar veriyor

Teslimat platformu sektörü, mevzuat değişikliğinin ortasında. Uber, Glovo veya Deliveroo gibi şirketler, esnekliği garanti etmek için serbest meslek modellerini savunuyorlar, ancak en son kararlar, bugüne kadar şunu açıkça ortaya koyuyor: modelleri doğru değil ve bu teslimatçıları veya sürücüleri işe almalılar.

Bu, sürücülerinin birçoğunun şirket çalışanı olduğunu ve serbest meslek sahibi olmadığını belirten Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandı. 2016’dan beri devam eden bir dava, birçok iddiayı onayladı ve şirketin çalışma biçiminde yeni ve sert bir gerilemeye işaret ederek şu anda sonuçlandırılıyor.

bu yargı, şirketlerin savunmaya devam ettiği konumla çatışıyorİşçileriyle işbirliği yapma biçimlerinde değişiklikler uyguladıklarını iddia eden ve Adaletin hükmettiği durumlarda böyle korumadığı bir otonom binici modelini savunan.

İngiliz adaleti İspanyollarla aynı düşünüyor

Uber, iş modelinde önemli bir değişikliğe yol açabilecek önemli bir yasal savaşı kaybetti. Denemenin başlangıcı, iki Uber çalışanının platformu kınadığı 2016 yılına kadar uzanıyor. Beş yıl sonra, İngiliz ‘Yüksek Mahkemesi’ oybirliğiyle sürücülerin çalışan olduğuna karar verdiasgari ücrete tabidir, tatil süresi ödenir ve diğer tüm yasal korumalara tabidir.

Mahkeme yargıçlarından birine göre, Uber sürücülerinin çalışma süreleri, araç kullanmak için harcadıkları zamanla sınırlı değildir.aynı zamanda “bir sürücünün uygulamaya bağlı olduğu ve yolculukları kabul etmeye hazır ve istekli olduğu herhangi bir dönemi de içerir”.

https://platform.twitter.com/widgets.js

İş Hukuku Profesörü ve Avrupa Merkezi Direktörü Antonio Baylos tarafından açıklandığı gibi: “Uber sürücülerinin işçilerin koruyucu statüsüne tabi işçiler olduğu sonucuna varıldı ve Sonuç olarak, onları Uber’in yaptığı gibi bireysel veya bağımsız yükleniciler olarak sunmak yanlıştır.«.

Uber’in pozisyonu, bu kararın yalnızca uygulamayı 2016’da kullanan çok küçük bir Uber çalışanı grubu için geçerli olduğu yönünde. O zamandan beri, hem Uber hem de benzer davalarda bulunan diğer platformlar, bunu daha esnek hale getirmek için değişiklikler yapmalarını sağlıyor. ilişki.

Uber’in Kuzey ve Doğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Jamie Heywood şöyle açıklıyor: “2016 yılında Uber uygulamasını kullanan az sayıda sürücüye odaklanan Mahkemenin kararına saygı duyuyoruz. O zamandan beri işimizde önemli değişiklikler yaptık, sürücülerin görüşüne göre yönlendirilir. Bunlar arasında, onlara gelirleri üzerinde daha da fazla kontrol sağlamak ve onlara hastalık veya yaralanma durumunda ücretsiz sigorta gibi yeni korumalar sunmak. Daha fazlasını yapmaya kararlıyız ve Birleşik Krallık’taki tüm aktif sürücüler arasında bir sorgu yapacağız istedikleri yeni değişiklikleri anlamak için.

uber yiyor

Glovo'nun distribütörleri sahte serbest meslek sahibidir: Yüksek Mahkeme, tartışmayı 'binici' figürü üzerine çözer

İspanya’da Yüksek Mahkeme Eylül 2020’de Glovo ile bu sefer teslimatçı olan birkaç işçisi arasında bir “emek doğası” olduğuna karar verdi. Bu kararın ardından, İş Müfettişliği şirketi 11.000’den fazla işçiyi kaydetmeye çağırır.

Bu günlerde İspanyol hükümeti, son taslağın platformların teslimatçıları işe almak için üç ayları olacağını önerdiği sözde “binici” yasası üzerinde çalışıyor.

üzerinden | BBC

– Haberler Serbest meslek sahibi model yasal koruma bulmadan devam ediyor: Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi Uber aleyhine karar veriyor aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…