Şekersiz meyveler? Bunlar en az sahip olan beş

Meyveler, vücudumuzun işleyişi için gerekli besinleri sağladıkları için sağlıklı bir diyetin parçası olmalıdır.

Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü günde 400 gram tüketmemizi tavsiye ediyor: bu da yaklaşık dört porsiyona tekabül ediyor.

2021 bile ilan edildi Uluslararası Meyve ve Sebze Yılıbeslenmemizde olması gereken önemi vurgulamak için.

Bütün meyveler şekerlidir

Meyveler bize sağladıkları vitamin, mineral ve diğer mikro besinlere ek olarak, esas olarak karbonhidratlar içerirler. lif ve şekerler.

Lif, vücudumuzun işleyemediği ancak sindirime yardımcı olan tüm karbonhidratlardır; Öte yandan şekerler, vücudun işlediği ve enerji elde ettiği karbonhidratlardır. kalori sağlarlar.

Meyvelerin tatlı tadı, şeker içermelerinden kaynaklanmaktadır: birkaç türü. Daha çok fruktoz, glikoz ve sukrozbu nedenle daha az tatlı veya daha fazla asitli meyveler daha düşük şeker içeriğine işaret edebilir.

Yeşil limon ve diğer narenciye

Misket limonu olarak da adlandırılan yeşil limonlar, daha az şeker içeren yaygın meyvelerdir: 100 gram meyve başına yaklaşık 2 gram, yani %2 şeker.

Sarı limon, greyfurt ve portakal gibi narenciye meyvelerinin çoğu az şeker içerir, ancak tüm bunlara rağmen portakallar tatlı tadıyla aldatılır: %9’a kadar şeker içerirler.

Çilekler

Dışında tohumları varmış gibi görünen bu kırmızı meyveler, aslında ağrılar– cinsinin bir parçasıdır fragaryabiraz asidik ve çok tatlı değil, bu da düşük şeker içeriği: sadece %5.

Çilekler

Karpuz

Sürünen bitkinin bu büyük meyvesi narenciye lanatusçok tatlı görünebilir, ancak ağırlığının neredeyse %90’ı suda olduğu için içerdiği diğer herhangi bir madde aslında düşük konsantrasyondadır: şeker miktarı sadece %6 civarındadır.

Kavun

Hiç öyle görünmese de bu meyve karpuzların yakın akrabasıdır: ikisi de kabakgiller familyasındandır. kavunlar, cucumis melo, aynı zamanda sürünen bitkilerden doğan meyvelerdir. Karpuzların kuzenleriyle paylaştığı bir diğer şey ise onların düşük şeker içeriği: bu durumda %8.

şeftali

ağacın meyvesi kuru erikkadifemsi derisi, etli dokusu ve tek bir buruşuk çekirdeği ile karakterize edilen, çok tatlı olması ile karakterize edilmez, bu da şu gerçeğiyle ilgilidir: %8 şeker içerir.

Burada bahsedilen şeker miktarlarının bir ortalamayı temsil ettiğini, bunların her zaman bir meyveden diğerine değişebileceğini hesaba katmamız önemlidir: hepimiz çok daha tatlı bir şeftali, hatta daha asidik bir elma yemişizdir.

Ayrıca şekerler de dahil olmak üzere karbonhidratların vücudumuzun düzgün çalışması için önemli olduğunu ve onları meyvelerden tüketmenin her zaman daha iyi olacağını unutmamalıyız, çünkü bu durumda onlara sadece “boş kaloriler” değil, aynı zamanda eşlik eder. diğer besinler tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…