“Sana yanlışlıkla 6 haneli bir kod gönderdim”: Hesabınızı çalmak için kendinizi yeni WhatsApp dolandırıcılığından nasıl korursunuz

Xataka’da bize WhatsApp hesabınızı çalmak için yeni bir aldatmacadan bahsediyorlar. kendi bağlantılarınızdan biri saldırının vektörü olacak. Biri sizden sohbette aldığınız altı haneli bir kodu isterse, onlara vermeyin, çünkü hesabınızı almak için gereken tek şey budur.

Bu, birisi sizin telefon numaranızla bir WhatsApp hesabı açmaya çalıştığında, WhatsApp’ın cep telefonunuza anında iletme bildirimi olarak gönderdiği doğrulama kodudur. Sadece var olan bir güvenlik önlemidir. birinin yanlışlıkla başka birinin numarasıyla hesap açmasını veya üçüncü bir tarafın hesabınızı ele geçirmesini önlemek.

Kimlik avı veya kimlik avı dolandırıcılıklarından kendinizi nasıl korursunuz?

Whatsapp dolandırıcılığı

Aldatmaca etkilidir, çünkü aldığınız mesaj bilinen bir kişiden gelecek ve aslında kişiniz kimlik avına maruz kaldığında ve hesabını kaybettiğinde zararsız görünecek. Başka biri o kişiyi taklit ediyor Aynı şeyi sana yapmak için.

WhatsApp hesabınızı başka bir telefona kaydettiyseniz, muhtemelen bu işlemi hatırlıyorsunuzdur, ancak çoğumuz bu konuda bilgi sahibi olmadığımız ve Juan Carlos Amca’nın hesabımızı çalmak isteyeceğine inanmak için hiçbir nedenimiz olmadığı için, düşmek kolaydır ve iyi insanlardan gelen kodu yapıştırın.

WhatsApp, FedEx veya Correos gibi İnternet dolandırıcılığı ve SMS dolandırıcılığı nasıl (ve kime) bildirilir?

Bu tür bir dolandırıcılıkta en önemli şey, WhatsApp size SMS ile gönderiyorsa, birinin kendi cep telefonunuza ulaşan bir koda neden ihtiyaç duyduğunu ve yanlışlıkla nasıl gönderdiklerini kendinize sormaktır.

Kimlik avı dolandırıcılıkları şunlara dayanır: savunmamızı düşürmek için güvendiğimiz birini taklit etmek ve şüphe ampulünün yanmasını önleyin.

Naber

WhatsApp için iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmek, bu dolandırıcılığa kansanız bile hesabınızı kaybetmekten kaçınmanın en basit yoludur.

WhatsApp, aynı anda birden fazla cep telefonunda hesap kullanmanıza izin vermez, bu nedenle bu kodu verirseniz ve diğer kişi numaranızın o telefondaki kaydını doğrulamayı başarırsa, hesabınıza erişiminizi kaybedeceksiniz ve saldırgan artık tüm konuşmalarınıza erişebilecek.

Etkinleştirebileceğiniz ekstra bir güvenlik katmanı böylece kodu teslim etseniz bile bu dolandırıcılık sizin durumunuzda işe yaramaz Size SMS ile gelen mesaj, WhatsApp’ın iki adımında doğrulamayı etkinleştirmiş olmanızdır. Bunu yaptıysanız, o kod yeterli olmayacak ancak WhatsApp, doğrulamayı iki adımda etkinleştirdiğinizde kaydettiğiniz altı haneli PIN’i de isteyecektir.

WhatsApp iki adımlı doğrulama nedir ve neden bu kadar önemlidir?

WhatsApp hesabınıza erişiminizi kaybederseniz ne yapmalısınız?

whatsapp kaydı

Ne yazık ki bu aldatmacaya düştüyseniz, hesabınızı kurtarmayı denemek için birkaç seçeneğiniz var. İlki en etkili olabilir, SMS yoluyla yeni bir WhatsApp doğrulama kodu alarak hesabınızı yeniden kaydetmeyi deneyin.

Bir telefon numarasını doğrulamanın tek yolu budur, WhatsApp kodları yalnızca SMS yoluyla gönderir. Altı haneli kodu girdiğinizde, hesabınıza erişimi olan kişinin oturumu otomatik olarak kapatılacaktır..

Bunun başarısız olmasının tek yolu, saldırganın ekstra akıllı olması ve hesabınızı yeniden kaydetmeden önce WhatsApp’ın iki aşamalı doğrulamasını açmasıdır. O zamanlar, iki adımlı doğrulama kodu olmadan numaranızı doğrulayabilmeniz için yedi gün beklemeniz gerekir..

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/0a/6f/03/600860b03bef0715b6/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/73/d8/92/600861fc4bd22f6d8f/orijinal/que-pasa-now-con-whatsapp-asi-es-su-nueva-politica-de-privacidad-miniatura.jpeg» }

2 Adımlı Doğrulama kodunu bilseniz de bilmeseniz de, Altı haneli kodu girer girmez hesabınıza erişimi olan kişinin oturumu kapatılacaktır. SMS mesajı ile gönderildi.

Bu, çalınan hesaplarla başa çıkmak için bir WhatsApp güvenlik önlemidir, ne yazık ki hesabınıza erişim ve başka bir gözetleme yedi gün boyunca. Yapmanız gereken bir sonraki şey, ekstra bir önlem olarak tüm bilgisayar oturumlarını kapatmaktır.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa, şunları seçebilirsiniz: support@whatsapp.com adresine “Çalıntı/kayıp telefon: Lütfen hesabımı devre dışı bırakın” ifadesini içeren bir e-posta gönderin WhatsApp hesabınızı devre dışı bırakmak için mesajınızda ve telefon numaranızda tam uluslararası formatta.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler “Sana yanlışlıkla 6 haneli bir kod gönderdim”: Hesabınızı çalmak için kendinizi yeni WhatsApp dolandırıcılığından nasıl korursunuz aslen yayınlandı Genbeta Gabriela Gonzalez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…