Samsung, 5G’yi optimize etmek için Yapay Zeka ile dronları birleştiriyor

bu 5G’nin kullanım alanları Çok umut vericiler, ancak tutunabilmeleri için en yüksek hızlı İnternet’e verimli bir şekilde erişmeniz gerekiyor. Şimdi Samsung, şirket kampüsünde bir drone testinin ardından 4G ve 5G anten yapılandırmasını ölçmek için yeni bir çözüm sunuyor.

Bu otomatikleştirilmiş çözüm, operatörlere mobil siteleri daha verimli bir şekilde yönetmek, çalışan güvenliğini artırmak ve nihayetinde ağ performansını optimize etmek için basitleştirilmiş bir yol sunacak.

O nasıl çalışır? Testte bir mühendis, bir uygulama aracılığıyla kameralı bir drone’u uzaktan kontrol etmek için bir akıllı telefon kullandı. Bu drone, bir binanın çatısına kurulan antenlerin fotoğraflarını çekti.

Veriler, mühendisin cep telefonu aracılığıyla görüntülenebilir ve ardından saniyeler içinde bir bulut sunucusuna iletilebilir. Yapay Zeka (AI) çözümü, antenlerin dönüşünü ve eğimini anında doğruladı, böylece mühendisler, antenlerin optimum açılarda doğru şekilde kurulup kurulmadığını belirleyebildi.

Çözüm, verileri iletti ve sonuçları bir dakikadan daha kısa sürede işleyerek mühendisin sonuçları yerinde, akıllı telefon ekranında gerçek zamanlı olarak görmesini sağladı. Bu test, Samsung’un çözümünün görevi, drone uçuşunun başlangıcından ölçüm sonuçlarının teslimine kadar 15 dakika içinde tamamlayabildiğini göstermiştir. Bu, bir ağ kulesinin kurulması, çalıştırılması ve çalıştırılması ve anten konfigürasyonlarının ölçülmesi için geçen saatlerle karşılaştırıldığında büyük bir fark yaratır.

Mobil antenler, optimum mobil kapsama alanı sağlamak için genellikle kulelere veya çatılara önemli yüksekliklerde kurulur. Taşıyıcı mühendisleri, anten konfigürasyonlarını ölçmek için tipik olarak ağır ve pahalı ekipman taşırlar. Samsung’un Yapay Zeka çözümü ile dronlar aracılığıyla operatörler, çalışanlarının güvenliğini güçlendirmek için yeni seçeneklere sahip olacak.

Bu çözümün sağladığı güvenlik avantajları, özellikle anten açılarını ayarlamak için genellikle iki kişinin gönderilmesini gerektiren ve maksimum tırmanma güvenliği gerektiren Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu tür kulelerin denetimi ve bakımı sırasında özellikle faydalı olacaktır.

5G performansını optimize etmek için Drone’lar ve Yapay Zeka

5G ağları, hayal edebileceğimiz tüm alanlarda teknolojide bir sonraki büyük devrim olmayı vaat ediyor: 5G’nin sağlıkta, güvenlikte, yollarda kullanımına ilişkin çok ilginç öneriler var… endüstriler için, hizmetlerin sağlanması için ve daha sonra vatandaşlar için kullanılabilir.