Sağlık: Tuz neden vücuttaki basıncı artırır?

bu Dünya Sağlık Örgütü Tuz alımımızın günde maksimum 5 gramda tutulmasını tavsiye ediyor, bunun nedeni, yüksek miktarda tuz alımının aşağıdakilerden muzdarip olmasıyla ilişkili olduğuna dair çok sayıda kanıt bulunmasıdır. yüksek tansiyon veya hipertansiyon.

Hipertansiyonun felç ve kalp krizinden kaynaklanan ölümlerin yüzde 40’ından fazlası ile ilişkili olduğu bilinmektedir, bu yüzden genellikle hipertansiyon olarak anılır. “sessiz katil”belirgin semptomlar olmadan zaten var olabilir, ancak hasara neden olabilir.

Daha fazla tuz? daha fazla su

Peki tuzun yüksek tansiyonla ne ilgisi var? Yiyeceklerimizin çoğunda bulunan ancak diğerlerine eklenen sofra tuzu, sodyum klorit.

Bu bileşikte bulunan sodyum, vücudumuz için gereklidir: Besinlerin taşınmasına katılmanın yanı sıra, kan da dahil olmak üzere vücudumuzun sıvılarında bulunan suyun hacmini düzenler.

Tuz şeklinde fazla sodyum tükettiğimizde, vücut aynı miktarda suyu verimli bir şekilde ortadan kaldırmaz, böylece vücutta dolaşan ekstra hacim kalır.

Kan damarlarında daha fazla kan daha yüksek basınca yol açar Bu da dolaşım sisteminizin eskisinden daha fazla iş yapması gerektiği anlamına gelir. Kalbin dahil.

Tuz ve yağ da iyi bir kombinasyon değildir.

Kan damarları belli bir miktar kanı taşıma kapasitesine sahiptir.eğer bu akışın özellikleri değişirse, damarlarımız ve atardamarlarımız esnek oldukları için uyum sağlayabilirler.

Ancak bu olur ve uzun bir süre devam ederse, sorunlar başlar: bu ekstra basınç kan damarlarının duvarlarında küçük yırtıklara neden olabilir. iltihaplanmaya neden olur.

Buna cevaben bazı beyaz kan hücreleri gelir ve birikmeye başlar ve kan damarlarımızı sertleştiren bir plak oluşturur.

Ayrıca yüksek yağlı bir diyetimiz varsa ve kanda yüksek düzeyde kolesterol varsabu moleküller bu plakalara eklenecek ve adı verilen duruma yol açacaktır. damar tıkanıklığıbu da baskıyı artırmaya katkıda bulunur.

Coronavirus: Sadece akciğerler değil, COVID-19 bu hayati organlara da zarar verebilir

ölümcül sonuçlar

Özetleme: Daha fazla tuz yersek tansiyonumuz yükselir, bu uzun süre devam ederse, işte o zaman hipertansiyon teşhisi konulur. ve bu durum uzun süre korunursa, daha az sağlıklı arterlere sahip olabiliriz.

Damarlarımızda oluşan plaklar yırtılabilirBu olduğunda, vücudun tepkisi bir pıhtı oluşturmaktır ve bu sadece kanın geçmesini zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda geçişini tamamen bloke edebilir.

Kanın vücudun farklı bölgelerine ulaşmaması çok ciddi olabilir, çünkü oksijen taşıyan kandır ve gelmezse hücrelerimiz ölür veya en azından çok acı çeker.

Kalbi besleyen damarlarda kanın tıkanması meydana gelirse, kalp kriziBeyni besleyenlerde oluyorsa buna ne denir felç. Ve tüm bunlar çok fazla tuz yemekten.

Elbette hipertansiyon, ateroskleroz ve kalp hastalığının başka nedenleri ve hatta genetik bileşenleri vardır. Ama yiyeceklere daha az tuz koyarak vücudumuza yardım edersek fena olmaz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…