Sağlık: Himalaya tuzu, deniz tuzu ve normal tuz arasındaki gerçek fark nedir?

Süpermarkete tuz almaya gitmeden önce, düşünecek pek bir şey yoktu: belki birkaç farklı marka vardı, belki bir torbada mı yoksa kavanozda mı istersin, ne kadar alırsın diye bakardın. . Ama şimdi bu biraz farklı.

Çeşniler reyonunda birçok farklı tür bulabilirsiniz: düşük sodyum, deniz ürünleri ve daha pahalı olan ve çok çok uzak bir yerden geldiğini iddia eden pembe olan. Aralarında gerçekten bir fark var mı?

Sodyum klorit

Hangi tuz olursa olsun, hepsi içerir sodyum klorit: tat duyumuzun tuzlu olarak algıladığı inorganik bir bileşik.

Sodyum klorür çoğu gıdada doğal olarak bulunur: süt, yumurta, et, sebze ve hatta meyve. Hiçbirinin tuzlu bir tadı olmamasına rağmen, çok az sodyum klorür içerdikleri için.

Yiyecekleri bu bileşikle yememiz iyidir, çünkü sodyum vücudun sıvı dengesini düzenler: yeterli tuz alımı hidrasyon ve kan basıncı ile ilgilidir.

Ama anlaşılan biz insanlar tuzun tadını seviyoruz ve birçok gıdanın içerdiği tuzdan memnun değiliz, bu yüzden yemek pişirirken fazladan tuz ekliyoruz.

Denizler ve tuz madenleri

Tuzlu yiyeceklere yönelik bu tercih, tuzu eski zamanlardan beri çok takdir edilen bir meta haline getirdi: Çin’de yaklaşık 4.000 yıl önce tuzun, onu tüketmek ve onunla ticaret yapmak için çıkarıldığına dair bir kayıt var.

Tuz elde edilebilir denizden veya kaynaktan tuzlu suyun buharlaşması: beyaz ve ince granüllerden oluşan, en yaygın olarak üretildiği formdur.

genel olarak diyoruz “Deniz tuzu” daha büyük kristaller tarafından oluşturulanlara, çünkü işlenme şekli farklı ve öğütülmemiş olduğu için böyledir, ancak denizden sofra tuzu bile gelebilir.

Maden tuzunu da buradan alabilirsiniz. halitmaden yataklarında bulunduğunda sodyum klorürün adı: “pembe Himalaya tuzu”, bulunan madenlerden çıkarılan bir tuzdur. Pakistan’da, Himalayaların altında.

baharatlar ve çeşniler

fotojenik tuzlar

Himalaya tuzu, pembe rengi nedeniyle şüphesiz çok özeldir; bu, ona dünya çapında pek çok hayran kazandıran, nasıl göründüğü için takdir eden, ancak aynı zamanda diğer tuz türlerinden daha “sağlıklı” olmasına da atfedilen.

Pembe rengi, sodyum klorürün, ona bu tonu veren diğer kalsiyum, magnezyum ve potasyum bileşikleri ile karıştırılmasından kaynaklanmaktadır. Bazıları bu minerallerin sağlığa faydalı olabileceğini iddia ediyor, ancak içerdikleri oran önemli bir besinsel fayda olarak kabul edilemeyecek kadar küçük.

Sofra tuzu veya deniz tuzu ayrıca potasyum veya iyot gibi diğer elementleri de içerir.orijinli veya besin eksikliklerini tamamlamak için işleme sırasında eklendikleri için: örneğin, bir iyot eksikliği aşağıdakilere yol açabilir: guatrbir tiroid hastalığı.

Görünüşlerinden ayrı olarak tüm bu tuzlar arasındaki fark fiyattır: şüphesiz en fotojenik olanlar daha pahalıdır, özellikle de onlara gerçekte sahip olmadıkları özellikler atfedersek.

Sonuçta kullandığımız tuzun rengi ne olursa olsun önemli olan pişirirken çok fazla tuz eklemememizdir çünkü çok yüksek sodyum alımı asla kalp sağlığımıza iyi gelmeyecektir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…