Sağlık: Her gün meyve yerseniz ne olur?

Meyveler sağlıklı bir diyetin parçası olmalıdır, ancak bu her gün bir elma yemekle ilgili değildir.

Dünya Sağlık Örgütü meyve ve sebzeler dahil olmak üzere günde yaklaşık 4 veya 5 porsiyon yemenizi önerir. Bu tavsiyeye uymanın faydaları nelerdir?

daha memnun hissedeceksin

Meyveler karbonhidrat içerir, belki de zaten biliyordunuz, çünkü tatlılar ve bu da şekerleri olduğu anlamına geliyor. Ama oradaki tek karbonhidrat türü bu değil.

Lif, şekerlerden farklı olarak bu bileşiklerin başka bir türüdür. lif sindirilemezbu nedenle bir besin değildir, ancak çok önemli bir işlevi yerine getirir: sindirime yardımcı olur.

Ve lif sindirim sisteminden geçtiğinde, beyne memnun olduğumuzu gösteren sinyaller gönderir. Böyle Her gün meyve yemek, diğer yiyeceklere aşırı düşkün olmanızı önleyecektir.özellikle yemeklerden önce yaparsanız.

Daha az diyabet riskiniz olacak

Meyvelerdeki lifin başka bir işlevi daha vardır: Vücudun metabolize edebileceği şekerlerin, karbonhidratların emilimini yavaşlatır.

Şekerlerin metabolizmasına müdahale etmelidir. insülinsalgılanan bir hormon pankreas: Yeterince zaman verirsek, yeterince insülin üretebilir, böylece kanda yüksek glikoz seviyesi olmaz.

Kale kanda yeterli insülin ve glikoz seviyeleri, Tip 2 diyabetten kaçınmak önemlidir.

Kalp hastalığından uzak duracaksınız

2017’de yapılan bir araştırma, her gün 10 porsiyona kadar meyve ve sebze tüketmenin bir hastalıkla ilişkili olduğunu buldu. %30 daha az kalp hastalığı.

Bunun nedeni, lifin kan kolesterol seviyelerini düşük tutmaya yardımcı olması olabilir, bu da atardamarlarda yağlı plakların oluşumunu engeller ve bu da nihayetinde aşağıdakilere yol açar. hipertansiyonbirçok kalp hastalığı, kalp krizi ve felç ile ilişkilidir.

Meyve

Yeterli miktarda besin tüketeceksiniz

Meyvelerin içerdiği liflere ek olarak, besin olarak kabul edebileceğimiz başka maddeler de vardır. şekerler. Onları tüketmenin çok önemli olduğunu hatırlayalım, çünkü onlar hücrelerimizin çalışması için enerji sağlamaktan sorumludur.

Ancak bunu, kurabiye veya ekmek gibi az besin içeren bir gıdadan ziyade, diğer besinlerin eşlik ettiği bir meyvede yapmak her zaman daha iyi olacaktır. “boş kaloriler”.

Meyveler yeterli miktarda mikro besin içerir: mineraller ve vitaminlerbuna çok önemli oldukları için diyoruz ve sadece küçük miktarlarına ihtiyacımız var.

Bu mikrobesinler bir meyve türünden diğerine değişiklik gösterir, bu nedenle günlük diyetinize bunları dahil etmenin yanı sıra, aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız önemlidir. çeşitlilik mümkün olduğunca geniş: Farklı renkleri ile yönlendirilebilirsiniz.

Bu sayede sadece sağlıklı beslenmekle kalmayacak, aynı zamanda Instagram’ınız için çok güzel yemek fotoğraflarına sahip olacaksınız.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…