Sağlık: En sağlıklı kızarmış yiyecek nedir?

Hepimiz kızarmış yiyecekleri severiz, ancak kızarmış yiyecekler sağlıklı yiyecek listelerine kolayca giremez.

İster evde hazırlanmış ister endüstriyelleştirilmiş yiyecekler, atıştırmalıklar veya ana yemekler olsun: bir şeyi kızartmak, en besleyici olmasa bile kesinlikle yemeyi çok çekici kılıyor.

yağlar önemlidir

Karbonhidratlar ve proteinlerin yanı sıra yağlar veya lipidler günlük diyetin bir parçası olması gereken besinlerdir, çünkü hücrelerimizin çalışması için onlara ihtiyacı vardır.

yani tüketmek çok önemli lipitlerproteinler veya karbonhidratlar gibi, ancak sağlıklı olması için tükettiğimiz miktarlara dikkat etmeliyiz.

Karbonhidratlar gibi yağlar da vücudumuza kalorilerle ölçülebilen enerji sağlar: Tıbbi tavsiye, yediğimiz yağları günlük kalorinin en fazla %35’ine katkıda bulunacak şekilde sınırlamamızdır.

Doğal olarak yağ içeren, süt, yumurta, her türlü et, balık gibi hayvansal kökenli besinler vardır; ama onları sebzelerde de bulabiliriz: fındık ve avokado lipid kaynaklarıdır.

yağlar lezzetlidir

Ama ortaya çıktı ki, insanoğlu yağ içeren gıdaları tüketmekle yetinmiyor ve biz onu yemeklere ya da yemek pişirme yöntemlerine katıyoruz: özellikle kızartırken.

Kabul etmeliyiz ki, kızarmış yiyecekleri seviyoruz. Rağmen yağlı yemeklerin tadı gibi bir şeyi tanımlayamayız, Tatlı ile yapabileceğimiz gibi, onu içeren yiyeceklerin beyinde hoş bir etki yarattığı doğrudur.

Tıpkı şekerli yiyecekler gibi, yağlı yiyecekler de beynin ödül sistemini harekete geçirir. dopamin ve bize iyi olma hissi verir.

Bunun evrimsel bir nedeni olabilir: İnsanlar yiyecek bulmakta zorlandıklarında, yağlı yiyecekler yemek, daha yüksek enerji ödülü.

Bir gram karbonhidrat az ya da çok 4 kalori sağlarken, bir gram yağ iki katından fazlasını sağlayabilir: 9 kalori. Böylece atalarımız için yağ yemek bir huzur ve doyum işareti olmuştur.

Patates cipsi

Peki sağlıklı patates kızartması var mı?

Ama artık yiyecek bulmanın en büyük zorluğu süpermarketin otoparkında yer bulmak olduğuna göre, ne kadar zevkli olsa da çok yağlı yemek yemek, aynı zamanda yemek yemek anlamına da geliyor. fazla kalori.

Özellikle bu ilave yağları n içermeyen atıştırmalıklar gibi kızarmış yiyeceklerde tüketiyorsak.başka hiçbir besin değeri katmamıştır ve ayrıca dolaşım sistemini etkileyebilecek fazla miktarda tuz içerdiklerini.

Bu, çok fazla yağ yersek, bunların atardamarlarda birikmesi sorunu yaşayabileceğimiz gerçeğine ekledi. damar tıkanıklığı Ve çok ciddi sağlık etkileri olabilir.

Yanlış bir şey olmayacak olsa da zaman zaman kızarmış yiyecekler yiyinbu zevkin sağlığınız için bir komplikasyon haline gelmemesi için ne anlama geldiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…