Sağlık: “Detoks” yaptığınızda nasıl hissediyorsunuz ve vücudunuza ne oluyor?

Birkaç yıldır hakkında bir şeyler duymak yaygındı. geçim ödeneği detoksbelirli şeyleri yemekten veya yememekten çoklu sağlık yararları vaat eden.

Ancak gerçekte bu tür müdahalelerin çok az bilimsel temeli vardır. Ve size zarar verebilirler çünkü hemen hemen hiç bir zaman sağlık profesyonellerinin gözetimi altında başlamazlar.

Diyetler ve kemofobi

bu tedaviler detoks Birçok insanın ilgilendiği iki şey etrafında terfi ettirilirler: kilo vermek ve vücudunuzu “kimyasallardan” arındırmak.

Şüphesiz, yeterli kiloya sahip olmak, sağlıklı olmamıza katkıda bulunan çok iyi bir hedeftir, ancak belki de bunu başarmanın daha iyi yolları vardır.

Öte yandan, genellikle belirli ürünleri satın almayı içeren bu tür bir diyeti destekleyenler, modern ve yaygın bir korkudan da yararlanırlar: kemofobi.

o ne kimya ile ilgili her şeyin içimizde ürettiği aşırı korku, ama bu daha çok duygulara dayanıyor. bilgide olduğundan daha fazla.

Eh, tehlikeli kimyasal maddeler olmasına rağmen, bizi iyileştiren, besleyen başkaları da var: çünkü bizi çevreleyen her şey ve kendimizi, Kimyasal bileşiklerden yapılmışız.

Merhaba, ben senin vücudunum ve seni ücretsiz olarak detoksifiye ediyorum

Vücudumuzun bizi sarhoş edebilecek maddelerden kaçınmak veya ortadan kaldırmak için çeşitli sistemleri vardır.

Cilt ilk engellerden biridir, ayrıca solunum sistemi de burnun küçük kılları ile irili ufaklı partikülleri tutarak görevini yerine getirir. Ve tabii ki biz bağışıklık sistemi biyolojik ve kimyasal davetsiz misafirleri yakalayabilir.

Sindirim sistemi işini bağırsaklarla yapar, çünkü vücuttan atılım sırasında kendisine iyi gelmeyen birçok şeyden kurtulur. Ve özel olarak tanınmalı böbrekler ve karaciğer Bu süreçlere katılımları için.

Böbrekler bu maddelerin çoğunu filtreler., sonuçta vücudumuzu idrarda bırakır. Karaciğer metallotiyoneinler üretir: bazı ağır metaller gibi toksik maddeleri nötralize etmeye yardımcı olan proteinler. cıva, kadmiyum ve kurşun.

Karaciğer

Peki, detoks diyetleri yardımcı olur mu?

Elbette yaşam tarzımız, tüm bu detoksifikasyon sistemlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilirama belki diyetler detoks onlar en iyi seçenek değil.

Çoğu ile kilo vereceksiniz, ancak yalnızca geçici olarak, çünkü çok az karbonhidrat içeriyorlar, ancak bu şu anlama geliyor: daha az enerjiniz olacak: yorgun hissedeceksiniz, başınız ağrıyacak ve mide bulantısı hissedebilirsiniz.

Bunun yanı sıra birçok sistem detoks Dahil etmek az proteinonları uzun süre uygularsanız, kilo verebilirsiniz, ancak kas kütlesi şeklinde.

Bu, bu diyetlerin genellikle tıbbi gözetim olmadan yapılması gerçeğine ek olarak, onları sadece etkisiz kılmakla kalmaz, aynı zamanda Sağlığınız için tehlikeli olabilirler.

Bu nedenle, “detoks” yapmak istiyorsanız yapılacak en iyi şey, sağlıklı yiyecekler yemek, diyetinize çok fazla tuz veya şeker eklememek ve alkol gibi toksik etkisi olabileceğini bildiğiniz maddelerden kaçınmaktır. Gerisini vücudunuza bırakın.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…