Sağlık: Çok tahıllı ve tam tahıllı kraker arasındaki büyük fark nedir?

Süpermarkette satın aldığımız yiyeceklerle ilgili doğru kararları vermek bazen imkansız görünüyor: Sadece daha fazla yiyecek markası mı var? Yoksa gerçekten çok farklı şeyler mi var?

Örneğin, olduğu iddia edilen çerezler ve ekmekler var. çok tahıllıdiğerleri olduğunu söylerken integrallerOnlar sadece eş anlamlılar mı?

tahılların tarihi

Bisküvi ve ekmek, bunlardan üretilen gıdalardır. unlarbuğday, mısır, pirinç gibi tahıllardan gelen.

Tahılların insanlık için önemli olduğunu söylemek yetersiz kalır: Tarımın yaklaşık 10.000 yıl önce Neolitik’te tahıl ekimiyle başladığına dair kanıtlar var.

Bu, biz insanların kendimizi organize etme biçimini tamamen değiştirdi: Tahıllar, bildiğimiz şekliyle uygarlığın başlangıcı için temeldi.

Atalarımız sadece yiyecekleri alma şeklini değil, aynı zamanda nasıl yediklerini ve pişirdiklerini de değiştirdi: tahıllardan ekmek pişirmek ektikleri, göçebe olmayan bir yaşam tarzına geçişin önemli bir parçasıydı.

Herkes için tahıllar

Tahılların adını şuradan almış olması tesadüf değildir. CeresRoma tarım tanrıçası.

Tahıllar, meyvelerinin tahıl olduğu bitkilerdir.Diğer meyveler kadar su içermediği için, ekinlerin bir kısmını depolamak ve böylece tüm yıl boyunca seyahat etmek zorunda kalmadan yiyecek almak için yararlı olan uzun süre saklamak mümkündür.

Diğer bir avantaj, bu özel tahıl meyvelerinin yüksek karbonhidrat içeriğinin yanı sıra diğer temel besin maddelerine sahip olmasıdır: lipidler, proteinler, vitaminler ve mineraller.

Tabii ki tam tahıldan bahsedersek, buna karyopsisoluşan , mikropen iç kısım olan ve besin açısından zengin olan; en endospermkarbonhidratların çoğunu içeren yapı ve kaydedildi dış koruyucu tabakadır.

Çerezler ve tohumlar

tam tahıllar lütfen

Bir yiyecek integral Bir çeşit tahılın unundan yapılır. kepekli tahıllar.

Bu şu demek oluyor tam tahıllı kraker, daha yüksek miktarda besin içerirtam tahılların kullanılmadığı rafine unlarla yapılan bir diğerinden.

Ama denilen yiyeceklere ne demeli? çok tahıllı? Bu durumda, isim, kurabiye yapmak için birden fazla tahıl türünün kullanıldığı gerçeğine atıfta bulunur.

Pek çok tahıl çeşidiyle yapılan bir kurabiye olmasının yanı sıra tam tahıllar da kullanılmış olabilir, ancak bundan emin olmak için etiketleri dikkatlice okumalı ve onun da bir ürün olup olmadığını kontrol etmeliyiz. integral.

Farklı tahıllardan, ekmeklerden veya ekmeklerden elde edilen unları karıştırarak çok tahıllı krakerler daha hoş tatları olabilir, ancak bu daha fazla besine sahip olduklarını göstermez.

Her iki durumda da, eski tahıl yeme geleneğini sürdürmek için tam tahıllı veya çok tahıllı krakerleri seçerseniz, bu kötü bir şey değildir: sadece, diğer yüksek karbonhidratlı yiyeceklerde olduğu gibi, bunu ılımlı bir şekilde yapın.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…