Sadece bir fotoğraf indirmek için WhatsApp’a bir virüs gizlice girebilirler mi?

Bu son birkaç gün boyunca, birkaç İnternet portalı, soruşturmaları tekrarladı. siber güvenlik uzmanı Lukas Stefankobununla gösterilmiştir ki Android kullanıcıları, kötü amaçlı yazılım bulaşmış cihazlarını sonlandırabilir, WhatsApp mesajı almanın basit gerçeği için. Teorisini gösteren bir video bile var.

Ve var olmasına rağmen gerçeğin parçası Bu araştırmanın sonuçlarında, gerçek şu ki, böylece saldırganlar kurbanlarının cihazlarına bulaşmayı başarırlar Bir mesajdan daha fazlasını gerektirir.

WhatsApp, kurbanlarına saldırma söz konusu olduğunda bilgisayar korsanlarının ana hedeflerinden biridir.

Kişi listenizi ele geçiren bir kötü amaçlı yazılım

Lukas Stefanko tarafından kaydedilen videoda bu kötü amaçlı yazılımın nasıl çalıştığını görebilirsiniz: ilk olarak, kurban bir WhatsApp mesajı alır bir web sayfasına bağlantı içeren ve bazen, bir şekil. Bu sayfa şunları içerir: indirme bağlantısı Huawei tarafından geliştirildiği iddia edilen bir uygulama.

Ama o zamana kadar değil kullanıcı uygulamayı indirir ve yükler cihazınızda ne zaman kötü amaçlı yazılım telefona bulaşıyor. İndirilen uygulamanın yüklenmesi durumunda virüs cihazı ele geçirir ve yayılmaya başlar. aynı mesajı tüm WhatsApp kişi listesine göndermümkün olduğu kadar çok insanı kandırmak ve enfekte etmek amacıyla.

Araştırmacı ayrıca virüsün Herhangi bir WhatsApp bildirimine kişiselleştirilmiş mesajlarla yanıt verin. Ve yüklendiğinde, uygulama gelişmiş izinlere erişim iste bildirimlere erişim veya diğer uygulamalarda çalışma olasılığı gibi sistemin özellikleri.

Her şey, bu kötü amaçlı yazılımın nihai amacının bitirmek olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. etkilenen kullanıcıların hizmetlere abone olması ödül. Ancak araştırmacı, kötü niyetli uygulamanın aldığı izinler nedeniyle, kullanıcılara çok daha tehlikeli saldırılar gerçekleştirmek için kullanılabileceğini doğruluyor.

Enfekte olmaktan nasıl kaçınılır?

WhatsApp WABetaInfo konusunda uzmanlaşmış portaldan şunu onaylıyorlar: tehdit gerçek olsa dakötü amaçlı yazılımın cihazlara bulaşabileceği doğru değildir. bir resim indir veya bir mesaj al.

Sonuçta, gördüğümüz gibi, Kötü amaçlı yazılım girer daha önce değil, uygulama kurulumu sırasında cihazda.

Bu nedenle, bu davadan iki sonuç çıkarıyoruz: birincisi, WhatsApp tarafından alınan şüpheli bağlantıları açmaktan her zaman kaçının – uygulama onları şüpheli olarak tanımlamasa bile; ve ikincisi, WhatsApp’ın ana hedeflerinden biri olmaya devam etmesine rağmen, korsanlar kurbanları bulmaya gelince, sonunda biri tarafından enfekte olmak kötü amaçlı yazılım Göründüğü kadar kolay değil sağduyu ile hareket ederseniz.

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

Giriş Sadece bir fotoğraf indirmek için WhatsApp’a bir virüs gizlice girebilirler mi? ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…