Sabit sürücünüz veya USB çubuğunuz Windows’ta çalışmıyor mu? yani geri aldın

Örneğin, temel alınan bir PC pencereler, genel bir kural olarak, çok sayıda donanım bileşeninden oluşur. Bazıları diğerlerinden daha önemli, bunların hepsinin bir nedeni var. Bu durumda, disk sürücüleri gibi bu konuda en önemli unsurlardan birine odaklanmak istiyoruz.

Çoğunuzun muhtemelen ilk elden bildiği gibi, bunlar bize bir bilgisayarda hem işletim sistemini, hem de uygulamalarını ve kendi verilerimizi depolamak için hizmet eder. Bu sürücüler zaman içinde boyut, hız ve hatta güvenilirlik açısından büyümüştür. Ancak yanılmaz değiller, ne yazık ki birden fazla durumda doğrulayabildiğimiz bir şey.

Daha önce iç birimlere atıfta bulunduk. bilgisayar sabit sürücüler veya SSD’ler gibi veya harici sürücüler gibi kalem sürücüHer an başarısız olabilirler. Bu ciddi bir sorun haline gelebilecek bir şeydir, dolayısıyla yedeklemelerin önemi. Aynı zamanda, üniteyi kayıp olarak vermeden önce, ciddi bir arıza durumunda onu kurtarmaya çalışabiliriz. Tüm bu nedenlerden dolayı, belirli bir disk sürücüsüyle ilgili sorunlarımız olması durumunda, bu yalnızca mantıksal bir sorun olabilir.

Bununla, size söylemek istediğimiz şey, bunun bir hata bu belki de işletim sisteminin kendisinden birkaç komutla düzeltilebilir. Bu nedenle, kendinizi böyle hoş olmayan bir durumda bulursanız, Windows 10’da nasıl kurtaracağınızı burada anlatacağız.

Diskpart komutunu kullanmadan önce alınması gereken önlemler

Bunu öğrendikten sonra ve size bahsettiğimiz bu sorunla karşılaşırsak, Windows 10’da harici bir sürücü çalışmayı durdurursa bunun genellikle mantıksal bir arıza olduğunu söyleyin. Burada bir flaş bellek USB, bir hafıza kartı, vb. aniden çalışmayı durdurur. Bu nedenle bu, bazı veri bozulmalarından veya içindeki başka bir mantıksal sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle ve onu kurtarmak için, en azından bir sürücü olarak, Diskpart sistem komutunu kullanabiliriz.

Elbette bu komut, depolanan tüm içeriği doğru bir şekilde silmemize ve yeni bir bölümle sıfırdan başlamamıza yardımcı olacaktır. Onu tanımayanlarınız için, disk bölümü disk sürücülerini yönetmek için tasarlanmış bir komut satırı aracıdır. Aynı zamanda, komut istemi aracılığıyla bölümlerde, birimlerde ve sanal disklerde yararlıdır. Ayrıca bu noktada, genellikle aşağıdaki gibi diğer Windows 10 araçlarından daha iyi çalıştığını söyleyeceğiz. disk yöneticisi veya Dosya Gezgini’nin biçim işlevi.

keşif birimleri

Bu nedenle, tüm bunlar için doğru adımları izleyebilmeniz için aşağıda size yardımcı olacağız. Yani elde ettiğimiz şey, bir sürücüyü temizlemek ve biçimlendirmek için bu komut satırı aracı Diskpart’ı kullanmaktır. Spesifik olarak yapacağımız şey, veri bozulmasını ve burada ortaya çıkmış olabilecek diğer sorunları düzeltmektir.

Her şeyden önce aklımızda tutmamız gereken şey, atacağımız bu adımların, dünyada olan her şeyi sileceğidir. Birim seçilmiş ve zarar görmüş. Ayrıca yaptığımız değişiklikler artık geri alınamaz. Bu nedenle, sürücü bir şekilde hala erişilebilir durumdaysa, bir destek olmak Devam etmeden önce verilerin Aynı zamanda, bilgisayara bağlı birden fazla ünitemiz varsa, yanlış olanı seçmemek için bunların bağlantısını kesmenizi öneririz.

Diskpart ile bir sürücü nasıl düzeltilir

Diskpart komutunu kullanmak ve arama kutusuna depolama sürücüsü sorunlarını gidermek için CMD yazıp Komut İstemi’ni yönetici izinleriyle açıyoruz.

cmd yöneticisini aç

Ardından, pencereye sahip olduğumuzda sistemin sembolü ekrana şu komutu yazarak başlıyoruz: diskpart

disk bölümü yürütme

Bu, Windows yardımcı programının kendisini başlatır, bu nedenle tüm etkin sürücüleri görmek için aşağıdaki komutu yazarız: list disk. Bu kurulu birimler bir numara ile görünür, bu yüzden hangisinin hasar gördüğü konusunda net olmalıyız ve kurtarmak istiyoruz. Ardından, ilgilenmek istediğimiz sürücüyü seçmek için aşağıdaki komutu yazın: diski seçin DISK_NUMBER

diski seç

Sürücüyü zaten bu şekilde seçtik, bu yüzden şimdi temizlemek için clean komutunu yazıyoruz.

Kurtarılan sürücüde yeni bir bölüm oluşturun

Bundan sonra tekrar liste diskine yazıyoruz, emin olmak için. Birim hala seçili, bu yüzden yanında bir yıldız işareti görmelisiniz. Bunu onaylayın, yeni bir bölüm oluşturmak için aşağıdaki komutu yazın: birincil bölüm oluştur

bölüm disk bölümü oluştur

Hasarlı sürücüde birincil bölümü oluşturduktan sonra, şimdi oluşturulan yeni birincil bölümü seçmek için başka bir komutla gidiyoruz: bölüm 1’i seçin. Ayrıca, etkin olması için, bir kez seçildikten sonra şunu yazıyoruz. sipariş Etkinleştir. Bölümü NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendirmek ve sürücüye bir etiket ayarlamak için şunu yazın: format fs=ntfs label=LABEL_NAME quick.

biçim sürücüsü

Örneğin, değiştirme olanağımız olduğunu söylemek için NTFS İstersek FAT32 ile ve herhangi bir etiket adı belirtin. Üniteyi açtığımızda bu isim ünitede göreceğimiz isim olacak. Dosya tarayıcısı. Bitirmek için yapmamız gereken tek şey bir harf atamak ve sürücüyü Dosya Gezgini’nde kullanılabilir hale getirmek. Bunu yapmak için sadece şu komutu kullanmamız gerekiyor: letter=LETRA_UNIDAD ata. Tabii ki, şu anda PC’de başka aktif sürücü bulunmayan bir harf atadığımızdan emin olmalıyız.

Tüm bunları sonlandırmak ve sistem uygulamasından çıkmak için çıkış komutunu yazmamız yeterli.

Harita sürücüsü

Bu şekilde ve size anlattığımız tüm adımları takip ettikten sonra, ilk günkü gibi yine harici veya dahili bir sürücüye sahip olacaksınız. Elbette, felaketten önce saklanan veriler, bir destek olmak onlardan önce. Elimizde varsa, tek yapmamız gereken onu ters çevirip çalışmaya devam etmektir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…