Ridley Scott, 38 yıl sonra, dünyanın en ünlü reklamına tepkisini ortaya koyuyor: Apple'ın 1984

Ridley Scott, 38 yıl sonra, dünyanın en ünlü reklamına tepkisini ortaya koyuyor: Apple’ın 1984

Scott, “1984” hakkında çok özel gördüklerini açıkladı!

1984’te Apple ne olacağını başlattı dünyanın en ünlü reklamlarından biri, Macintosh 128K’sını tanıtıyor. Aynısı Apple’ın kendisi ve hatta rakipleri tarafından daha birçok kez kullanıldı. 2020’de Fornite, Apple’ı tekelci uygulamalarla suçlayan bir kampanyanın parçası olarak içeriği kullandı. Y hala ne hakkında konuşulacağını veriyor.

Apple 1984’ün yönetmeni Ridley Scott, The Hollywood Reporter’dan paylaşılan yakın tarihli bir röportajda, tartışmalı videonun senaryosunu okurken ilk tepkisini açıkladı. Tüm dünya gibi Scott da eline geçen dizelere şaşırmıştı. Ve diğer ürünlerden farklı olarak, o zaman gördü “bir sanat formu olarak reklamcılık”.

Apple’ın “1984”ü hakkında her zaman söylenecek bir şey vardır.

elma 1984

“1984” de Apple ilk Macintosh’unu tanıttı

İlginç bir şekilde, Chiat/Day ajansında ticari teklif eline geçtiğinde, Scott, Apple hakkında çok az şey biliyordu ve bunun yerine The Beatles için bir ürün olduğunu düşündü:

“Hayır, hayır, hayır dediler. Apple, Steve Jobs adındaki bu adam. ‘Steve Jobs da kim?’ dedim. ‘Muhtemelen bir şey olacak’ dediler.”

Kimin için çalışacağını öğrendikten kısa bir süre sonra Scott, senaryoda gerçekten farklı bir şey vardı:

“Tanrım. Ne olduğunu söylemiyorlar, ne olduğunu göstermiyorlar. Ne yaptığını bile söylemiyorlar. Bir sanat formu olarak reklamcılıktı. Yıkıcı derecede etkiliydi.”

Ancak, Super Bowl’da yayınlanmadan önce, video gece yarısı ulusal bir televizyon kanalında yayınlandı. olumsuz tepkiler gören birkaç kişiden:

“Ayrıca, reklamın ön test sonuçlarının o kadar kötü olduğunu ve reklam ajansının bunları Apple’a göstermediğini öğrendik.”.

Ancak Apple tarihinde birçok kez olduğu gibi, Steve Jobs bu farklı teklife güvendi ve Apple’ın yönetim kurulunun geri kalanı görmeden önce Super Bowl sırasında 90 saniyelik reklam süresi satın alarak devam etti. Ve gerisi tarih.

İlgili konular: manzana

disney logosu

Disney+’a 8,99 Euro’ya ve kalıcılık olmadan kaydolun Disney+’a abone olun!

Leave a Reply