Renfe yolcuları yüz tanıma ile gerçek zamanlı olarak izlemek istiyor: Bu sistem nasıl olacak ve neden ayrımcı olabilir?

Renfe’nin kullanacağı Kapasiteyi kontrol etmek, kimin gizlice girdiğini tespit etmek ve bir yolcu profili oluşturmak için yüz tanıma. Bu, İspanya genelinde ana istasyonlarda kurulu 200 kamerayı kullanmayı amaçlayan bir pilot projedir. Şu anda bu görüntüler yalnızca güvenlik ajanları tarafından kontrol etmek için kullanılıyor, ancak Renfe, yapay zekaya dayalı algoritmalar kullanarak görüntülerin gerçek zamanlı bir analizini uygulamak istiyor. Yani, bir kullanıcı kapıların altından geçtiğinde veya her istasyonda ne tür insanların bulunduğunu kontrol ettiğinde uyarı almalarını sağlayan otomatik bir yüz tanıma sistemi uygulayın.

Ulusal tren şirketi, sistemi Mayıs 2021’e kadar hayata geçirmek istiyor ve bu nedenle 25 Cercanías durağında uygulayacağı görüntü analiz sistemini geliştirmek için bu hafta 781.000 Euro değerinde bir ihale açtı. El Confidencial tarafından bildirildiği üzere önerilen bir sistem, yolcuları yaşa, cinsiyete, ruh haline ve hatta etnik kökene göre sınıflandırın. İkincisi, özellikle veri koruma yasaları tarafından korunan hassas verilerdir.

Yüz tanıma sayesinde ve bizi inkar edemeden bir şirket bizi herkesten daha iyi tanıyabildiğinde: yasal zorluk

%98’e varan verimlilikle yüz tanıma

Renfe

Xataka’nın erişebildiği ihale belgesinde açıklandığı gibi, sistem Madrid ve Barselona merkezlerindeki en alakalı Cercanías istasyonlarının kapasitesini gerçek zamanlı olarak analiz edebilmelidir. Toplamda, sistemin kullanılması önerilmektedir. Başta Madrid ve Barselona olmak üzere 25 istasyonda başkent değil, aynı zamanda Getafe, Fuenlabrada, Alcorcón, Terrasa, Mataró, San Bernardo, San Isidro ve Llodio’dakiler.

Bu yüz tanıma sistemi, alarmları otomatik olarak başlatmak için oluşturuldu Emniyet, Kendini Koruma ve Mesleki Risklerin Önlenmesi Müdürlüğü’nün C24h kontrol merkezlerine. Algoritma, bu istasyonların kameraları tarafından yakalanan görüntüleri analiz edecek ve Renfe’nin gerektirdiği minimum verimlilikle belirli eylemlerin tespit edilmesini sağlayacaktır.

Renfe’nin projesi, Andenes bölgesi ile Los Tornos’u birbirinden ayırıyor. Platformlar için sistem bir yolcu sayımı, her 30 saniyede bir maksimum kapasite algılanıyor. Turnike alanında yüz tanıma sistemi her turnikenin giriş çıkışlarını sayabilmeli, dolandırıcılığı tespit edebilmeli, bagaj tipi (küçük/büyük/orta bavul) analizi yapabilmeli ve yolcunun profilini (yaş, cinsiyet, etnik köken).

Renfe

Kapasite kontrolü için Renfe, minimum %98 verimlilik gerektirir. Ancak atlamak, küçük treni yapmak, kapı altından veya arasından geçmek gibi sahtekarlıkların tespiti için Renfe %95 talep ediyor. Gezginlerin profilini oluşturmayla ilgili olarak %85’e düşen bir yüzde. Renfe, sözleşmenin ifası sırasında analizler için gerekli olan etkinlik derecesinin sağlanmadığını tespit ederse, başarılı olan teklif sahibi cezalandırılabilir ve hatta sözleşmenin feshedilmesine neden olabilir.

Bu yüz tanıma sisteminin yapmak istediği segmentasyon özellikle dikkat çekicidir, burada sadece yaş veya cinsiyete göre değil aynı zamanda etnik kökene, giyim türüne, yalnız seyahat edip etmemeye, çocuklarla veya büyük gruplar halinde seyahat edip etmemeye göre de farklılaşacaktır. ruh hali bile (mutlu, üzgün, yorgun, belirsiz).

kameralar

Analiz burada bitmiyor, çünkü sözleşmenin ilk altı ayından sonra isyan, kavga ve kargaşa gibi antisosyal davranışların yanı sıra anormal davranışların da analiz edilebilmesi bekleniyor. vandalizm, duvar yazısı, aylaklık veya hırsızlık. Bu veriler elde edildikten sonra belge, «olumsuz olayların önceden tahmin edilmesi ve kalıpların incelenmesiyle tekrarlayan davranışlar».

Veri Koruma, etnik kökene göre ayırt etme hakkında ne diyor?

Égida’da veri koruma uzmanı olan Samuel Parra, etnik kökenin özel bir veri kategorisi olduğu için 2018 Veri Koruma Yönetmeliği tarafından özellikle korunduğunu açıklıyor. Bu açıdan, Renfe kullanıcılarının onayı, yüz tanımanın onları kökenlerine göre tanımlaması için yeterli olmayacaktır.. Başka bir deyişle, yüz tanıma, yüz ifadeleri aracılığıyla cinsiyeti ve hatta ruh halini tanımlayabilir, ancak bunun getirdiği zorluklara ek olarak, algoritmanın ırksal kökeni hesaba katması kabul edilemez.

RGPD Özel Veri Kategorileri’nin 9. maddesine göre:

Ayrımcı durumlardan kaçınmak için, etkilenen tarafın rızası tek başına yeterli olmayacaktır asıl amacı veri işleme yasağını kaldırmak, ideolojinizi, sendika üyeliğinizi, dininizi, cinsel yöneliminizi, inançlarınızı veya ırksal veya etnik kökeninizi tanımlayın.

Bu makalenin “temel kamu yararı” gibi bazı istisnaları vardır. Parra’ya göre bu durumda yerine getirilmeyecek bir şey.

Renfe düzeltmeler yapmak için ilk ihaleyi iptal etti

İhalenin El Confidencial aracılığıyla duyurulmasından birkaç saat sonra, Renfe teknik özellikleri iptal etti Yüz tanıma sisteminin “Özellikler ve Teknik Özellikler belgesinde düzeltmeler yapmak” amacıyla. Belgeye artık erişilemiyor, ancak muhtemelen önümüzdeki haftalarda revize edildiğinde güncellenecek.

Katlama Geçersiz Kılma Renfe’den değişiklik yapmak için yayını iptal ettiler.

Etnik kökenin ötesinde, gerçek şu ki Renfe, ihalesinde Veri Korumasını dikkate alıyor. Dashboard’da sezon, yıl, ay, hafta, gün, cinsiyet ve yaş gibi verilerin gerçek zamanlı olarak filtreleneceği açıklanırken, ne ruh hali ne de etnik köken açıklanmadı. Uzmanlara göre bu son ayrım Renfe tarafından kolaylıkla terk edilebilir ve 170 sayfalık belgenin büyük çoğunluğu hala geçerli olacaktır.

Renfe tarafından talep edilen gereksinimler arasında bir Veri Koruma Görevlisinin oluşturulması ve bir risk analizinin performansı belirtilir. Renfe Group’un Siber Güvenlik ve Gizlilik Alanı ile paylaşılacaktır. PS.07 bölümünde, Uzmanlara göre bu ihalede Renfe’nin kendisi tarafından yapılan taleplerle çelişen Veri Koruma ve Dijital Hakların Garantisine İlişkin Organik Kanun’a uyulması gerektiği belirtilmiştir.

Xataka’ya yanıt olarak, Renfe’den, “ihale şu anda bu dijital teknolojinin 25 istasyondaki işlevlerinin genişletilmesidir ve daha fazla potansiyel içerecektir” raporlarını veriyorlar. Metin hakkında, kısa süre sonra tekrar yayınlanacak ve başvurulabilecek bilgiler, ancak şu anda “bir içerik hatası nedeniyle inceleniyor”.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/44/2d/23/602d06d84bd22f19e8/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/48/af/32/602ce9b84bd22f19bf/original/180-millones-camaras.jpeg»}

– Haberler Renfe yolcuları yüz tanıma ile gerçek zamanlı olarak izlemek istiyor: Bu sistem nasıl olacak ve neden ayrımcı olabilir? aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…