RCP sunucusu kullanılamıyor – bu hata nasıl düzeltilir?

Örneğin, dosyalara uzaktan erişmek için sistemlerimizi kullanırken ortaya çıkabilecek birçok hata vardır. Bu yazıda bunu gösteren hata hakkında konuşacağız. RCP sunucusu kullanılamıyor. Windows 10’da çözmeye çalışmak için neler yapabileceğimizi görelim. Basit bir şekilde uygulamaya koyabileceğimiz bir dizi tavsiye vereceğiz.

RCP sunucusu mevcut olmadığında hata nasıl düzeltilir?

“RCP sunucusu kullanılamıyor” hatası göründüğünde, belirli dosyalara erişim kısıtlandı. Ancak, hızlı bir şekilde çözebilmek için bazı ipuçlarını dikkate alabiliriz. Bazı eylemlerin gerçekleştirilmesi gerekli olmasına rağmen, genel olarak kolayca çözülebilen bir hatadır.

Bu sorun, bir Windows 10 bilgisayarı aynı ağ içindeki başka bir cihazla iletişim kuramadığında ortaya çıkar. Nedeni, yanlış yapılandırılmış bir güvenlik duvarı veya sorunlara neden olan bazı üçüncü taraf yazılımlar gibi değişebilir.

RCP sunucusunu yeniden başlatın

Atmamız gereken temel adımlardan biri, RCP sunucusunu yeniden başlatın. Bu sayede Windows sistemi bağlantıları yeniden kuracak ve herhangi bir nedenle başarısız olabilecek işlemleri kurtarabilecektir.

Bunu yapmak için Başlat’a gitmeli, Yönetimsel Araçlar’ı aramalı ve açmalıyız. Daha sonra Servislere girmemiz gerekiyor. Bir kez burada olduğumuzda bakmalıyız DCOM sunucu işlem başlatıcısı ve çift tıklıyoruz.

RCP sunucusu kullanılamıyor hatasını düzeltin

Başlangıç ​​türünün otomatik olarak ayarlandığını ve hizmet durumunun çalıştığını unutmayın. Start vermeli ve bilgisayarı yeniden başlatmalıyız.

Temiz bilgisayar önyüklemesi

Daha önce de söylediğimiz gibi, RCP sunucusunun mevcut olmamasının nedenlerinden biri, bir tür yazılım üreten çakışma. Bilgisayarın başlatılmasını temizleyebilir ve böylece sorunlara neden olabilecek üçüncü taraf programların olmadığından emin olabiliriz.

Bunu yapmak için Başlat’a gitmeliyiz, Sistem Yapılandırması yazın ve ardından yeni bir pencere açılacaktır. Orada Hizmetler sekmesine gitmeli ve Tüm Microsoft hizmetlerini gizle kutusunu işaretlemeliyiz. Daha sonra listede görünen hizmetleri doğrularız ve hepsini etkisiz hale getir.

Sistem yapılandırması

Bu yapıldıktan sonra Başlat’a dönüyoruz ve bu sefer Görev Yöneticisini açıyoruz. Başlat sekmesine gitmemiz gerekiyor ve ardından görünen işlemlerin her birini devre dışı bırakıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Ağın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin

Wi-Fi’ye göz atarken sahip olduğumuz Ağ sorunları. Belki bağlı değildir veya sinyal zayıftır ve kesikler vardır. Bu, LAN kablosuyla gezinirsek de olabilir. Her iki durumda da ağın gerçekten iyi çalıştığını doğrulamalıyız.

Bu temel ve basit bir işlemdir. Kullandığımız IP veya DNS adresiyle ilgili yanlış yapılandırılmış hiçbir şey olmadığını kontrol etmemiz yeterlidir. RCP sunucusunun kullanılamadığı hatasına neden olan hiçbir çakışmanın oluşturulmadığını doğrulamak gerekir.

Ağ sürücülerini güncelleyin veya yeniden yükleyin

Dikkate alınması gereken bir diğer nokta ise, ağ kartını güncelle veya yeniden yükleyin. Bazen sürücülerle ilgili bazı hatalarla ilgili bu tür arızalar olabilir. Örneğin, ekipmanı yakın zamanda güncellediysek ortaya çıkabilir.

Bunu yapmak için Başlat’a gitmemiz, Aygıt Yöneticisi yazmamız, Ağ bağdaştırıcıları bölümüne gitmemiz, ilgili olanı aramamız ve Güncelle’ye basmak için ikinci fare düğmesiyle tıklamamız gerekiyor. Ayrıca devre dışı bırakabilir ve yeniden etkinleştirebiliriz.

Ağ kartını güncelle

Güvenlik duvarını doğru şekilde yapılandırın

Güvenlik duvarı sorunu da olabilir. Bu tür bir araç, ağımızı korumak için çok kullanışlıdır, ancak yanlış yapılandırma olduğunda belirli hizmetlere göz atarken veya belirli hizmetleri başlatırken de sorunlara neden olabilir.

Bu nedenle, başka bir tavsiye, güvenlik duvarını yapılandır. Trafiği engellediğinden beri yanlış bir şey olup olmadığına bakın. Sadece bir anlığına duraklatmayı deneyebilir veya engellememesi gereken bir tür hizmeti engelleyip engellemediğini görebiliriz.

Sistemi geri yükle

Tüm bu anlattıklarımızın bir etkisi olmadıysa dikkate alınması gereken bir diğer nokta da şudur: sistemi geri yükle önceki bir duruma. Bazı yanlış yapılandırmalar yapmış, sistemimizi bir şekilde değiştiren bir şey yüklemiş olabiliriz.

Kısacası bunlar RCP sunucusu mevcut değil hatası göründüğünde gerçekleştirebileceğimiz bazı adımlardır. Bunlar gerçekleştirebileceğimiz ve sorunun çözülüp çözülmediğini keşfedebileceğimiz bazı basit eylemlerdir.

RCP sunucusu kullanılamıyor: Bu hatanın nasıl çözüleceği makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…