Raspberry Pi Imager’ın yeni sürümü, SD karta yüklerken daha fazla işletim sistemi ve daha fazla kontrol sunar.

Raspberry Pi mikrobilgisayar başlatmanın en hassas yönlerinden biri işletim sistemini bir SD veya microSD karta yükleme işlemidir (çünkü bu aygıtta bir sabit sürücü yok).

Birkaç üçüncü taraf alternatifi olmasına rağmen, neredeyse bir yıl önce yaratıcıları bir yeni resmi araç kolaylaştıran Raspberry Pi Imager olarak adlandırılan SD kartı hazırlama ve ona bir disk görüntüsü yazma görevi işletim sisteminin

Söz konusu işletim sistemi sadece Raspbian olmak zorunda değildi (Ahududu yaratıcıları tarafından da geliştirilen Debian Linux’un türevi), ama aynı zamanda bize bir seçenek sundu LibreELEC veya bazı *.IMG dosyaları daha önce indirdiğimiz

Program basitlik kişileştirilmiş. OS görüntüsünü, seçilen SD’ye karşılık gelen sistem birimini seçtik, kayda tıkladık ve bu kadar. Ama ne yazık ki birçok kullanıcı da aynı şeyi eleştirdi. seçeneklerin olmaması.

Raspberry Pi'nize yükleyebileceğiniz sekiz Linux dışı işletim sistemi

Yeni sürümdeki değişiklikler

Raspberry Pi Imager için yeni bir güncelleme ile sonuçlanan geliştiricilerinin not aldığı bir eleştiri, bu hafta 1.6 sürümüne ulaşan.

“Zor bir sorunla karşılaştık: Kullanımı kolay olma ve kullanıcının hata yapmasını zorlaştırma hedefini sürdürürken gelişmiş işlevselliği nasıl destekleyebiliriz?

GitHub hakkında çok tartıştıktan sonra, sonunda gelişmiş bir seçenekler menüsü sunmaya karar verdik.”

Bu nedenle, uygulamanın bu yeni sürümünü indirirsek, bir klavye kısayolu kullanana kadar öncekiyle aynı bir arayüz bulacağız:

Ctrl + Üst Karakter + X

Bunu yaptığınızda, görünecektir sistemin belirli öğelerini yapılandırmanıza izin veren yeni bir pencere ana bilgisayar adı, WiFi şifresi, SSH, klavye dili, saat dilimi vb. gibi kurulumun kendisinden önce:

ekran görüntüsü 10

Daha sonra, ek olarak, yapılandırabiliriz görüntü kayıt işlemiyle ilgili hususlarkullanıcıya işlemin tamamlandığını bildirmek veya ondan sonra sürücüyü çıkarmak gibi. Telemetri ile ilgili olarak, Raspberry Foundation, kullanım istatistikleri amacıyla web sitesine ping göndermekle sınırlı olmasını sağlar.

ekran görüntüsü 11

Ancak bu yeni sürümdeki tek değişiklik bu değil: aynı zamanda Kurulabilecek işletim sistemleri kataloğu değişti. Böylece Raspbian, Raspberry Pi OS ile değiştirildi (aynı işletim sistemi, yeni ad)ve birkaç yeni seçenek eklendi:

  • Ubuntu (Masaüstü, Sunucu ve Çekirdek sürümlerinde)
  • Manjaro ARM Linux
  • RISC işletim sistemi Pi
  • retropie
  • geri alma kutusu

olabilmek indirmek bu araç web sitenizden Windows, macOS ve Ubuntu için. Ve işte nasıl kullanılacağına dair resmi talimatların olduğu bir video:

{«videoId»:»x8035ck»,»autoplay»:true,»title»:»RPi’nize bir işletim sistemi kurmak için Raspberry Pi Imager nasıl kullanılır»}

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Raspberry Pi Imager’ın yeni sürümü, SD karta yüklerken daha fazla işletim sistemi ve daha fazla kontrol sunar. aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…