Rahim kanseri idrar testi ile tespit edilebilir

Manchester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, rahim kanserini tespit edebilen bir idrar testi geliştirdiler.

Doğruluğu %91’dir: On sınavdan dokuzunda etkili bir şekilde çalışır. Bilim adamları, hastalığa yakalanan 103 kadın vakasından 98’ini belirledi.

Kötü huylu hücreler numune tarafından yakalandığından kanser belirtileri mikroskopta görülebilir.

bu kanser türü Kadınlarda en sık görülen ikinci hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre. 2018 itibariyle, 382 bin yeni teşhisten yaklaşık 90 bin ölüme neden oldu.

Rahim ağzı hücrelerinde üretilir. Bu, rahmin vajinaya bağlanan alt kısmıdır.

Açıkla Mayo Kliniği insan papilloma virüsünün çeşitli suşlarının çoğu rahim ağzı kanseri tipine neden olmada önemli bir rol oynadığını.

Rahim kanserini tespit etmek için mevcut prosedür

Hastalığın mevcut tespiti çok invaziv bir prosedürle gerçekleştirilir: histeroskopi. Bunu yapmak için vajina ve serviksten uzun, dar bir cihaz sokulur. Cihaz uterusa ulaşacaktır.

açıklayın Günlük posta Aletin ucundaki bir ışık ve kamera ile doktorlar herhangi bir anormalliği tespit edebilir.

Rahim kanseri

Manchester Üniversitesi’ndeki bilim adamları Profesör tarafından yönetiliyor Emma Crosby. Uzmana göre idrar tetkiki daha ucuz, daha hızlı ve ağrısız.

“Sonuçlarımız gösteriyor ki Rahim kanser hücreleri idrarda tespit edilebilir ve mikroskop altında vajinal sürüntülerde” diyor Crosbie.

“Bu testle pozitif çıkan kadınlar tanı araştırmaları için sevk edilebilir. Negatif test edenler güvenli bir şekilde güvence altına alınırken,” diye ekliyor Crosbie. “Hoş olmayan ve istilacı prosedürlere ihtiyaçları olmayacak.”

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…