PS5’in 4K Blu-ray oynatıcısı Xbox Series X’ten daha iyi

Önceki nesilde, en iyiler açısından açık bir kazanan vardı. Blu-ray oynatıcı. Çok fazla xbox bir s Ne xbox onex Onlar bir a 4K blu-ray oynatıcı, PS4 ve PS4 Pro ise Blu-ray’i yalnızca Full HD olarak oynatabiliyordu. Bu, yeni konsollarla değişti, hem PS5 hem de Xbox Series X oynuyor 4K UHD’de Blu-ray. Ancak, birinin oyuncusu diğerinden daha iyidir.

Her ikisi de aynı filmleri aynı formatta oynattığı için bu şaşırtıcı olabilir. Bununla birlikte, kanal HDTVTest her iki konsolun da derinlemesine bir karşılaştırmasını yaptı ve bu süreçte Microsoft konsolunda Sony konsolunda olmayan birkaç sınırlama keşfettiler.

10 bite karşı 12 bit: PS5 ve Xbox Series X’teki renk farkı

Test için iki tane kullandılar LG OLED Akıllı TV, yanı sıra diğer televizyonlardaki farklılıkları da doğrulamışlardır. Test görüntüleri ile PS5’te sinyal kalitesinin daha iyi olduğunu ve renk alanını kullanarak daha büyük bir renk derinliği gösterdiğini doğrulayabildiler. YCBCR444 12 bitXbox ile sınırlıdır 10 bit RGBbu, ekranda daha az renk görüntülendiği anlamına gelir.

Bu nedenle, tüm renkleri mükemmel bir şekilde üreten Panasonic DP-UB9000 referanslı Blu-ray oynatıcı ile karşılaştırıldığında, PS5 neredeyse aynı renk üretimiyle yaklaşıyor, Xbox Series X’te ise epeyce farklılıklar var.

Xbox Series X’te Blu-ray oynatırken küçük takılmalar

Renge ek olarak, içerik üretimi açısından bir başka büyük fark daha var. İçeriği duraklattığımızda, onu Xbox Series X’te sürdürmek bir veya iki kare kaybederlerPlayStation 5’te oynatma tam olarak kaldığı kareden devam eder.

Bu çekmeler aynı zamanda Avrupa’da içerik oynat. Filmler genellikle şurada kaydedilir: 23.976 fpsancak yuvarlama yoluyla ustalaşılan bazı Avrupalılar var. 24 fps. PS5’te bu bir sorun değil, ancak Xbox Series X’te, 42 saniyede birküçük var çekmek konsol filmi 23.976 Hz’de gösterdiğinden oynatma sırasında ve senkronize etmek için bir kare atlamanız gerekir. Bu sayede PS5, oynadığınız içeriğe doğru şekilde uyum sağlarken Xbox Series X uyum sağlamaz.

Xbox Series X, Dolby Vision ile uyumlu ikisinden sadece biridir

Sonuç olarak, bu iki büyük fark, 4K film oynatmak için bir PS5 satın almayı Xbox Series X’e kıyasla çok daha iyi hale getiriyor. Renk üretimi, muhtemelen konsolun tasarım şekliyle düzeltilemeyecek, ancak kareleri senkronize etme yöntemiyle düzeltilemeyecek bir şey. Bir bellenim güncellemesi ile düzeltilmesi gereken Blu-ray’in kendisine bağlı olarak saniyede. Microsoft’un yayınlamaya karar verip vermediğini göreceğiz.

Ayrıca, her konsolun sahip olduğu diğer özellikleri de dikkate almalısınız; burada Xbox Series X, aşağıdakileri destekleyen tek konsoldur. Dolby Vision ve Dolby Atmos 4K’da Netflix gibi platformlara sahip filmler için. Ayrıca bu yıl oyunlarda Dolby Vision desteği de alacak. PS5, Blu-ray filmlerde yalnızca Dolby Atmos’u desteklerken, Dolby Vision, akış veya fiziksel formattaki filmler için desteklemez.

Post PS5 4K Blu-ray oynatıcı, ADSLZone’da ilk ortaya çıkan Xbox Series X’ten daha iyidir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…