Proxy’yi atlayın ve bu seçeneklerle doğrudan İnternet’e gidin

İnternete bağlanmak ve göz atmak için bunu doğrudan veya bir proxy aracılığıyla yapabiliriz. Bu son seçenek, aracı görevi gören bir yazılım veya cihazdan oluşur. Temel olarak bağlantımız, hedef sunucuya ulaşana kadar bir noktadan geçer. Gerçek konumu gizlemek ve hatta bazı sayfaların engellenmesini önlemek birçok işte yaygındır. Bu yazıda anlatacağız proxy nasıl atlanır ve doğrudan internete gidin.

Proxy nasıl çalışır?

A Proxy sunucu aracı olarak çalışmaktadır. Bazen bir VPN ile karıştırılır ve benzer olmasına rağmen farklı bir işlemleri vardır. Windows’ta ve diğer işletim sistemlerinde gezinmek için bir proxy yapılandırabiliriz. Evimizin veya iş yerimizin tüm ağı bile bir proxy üzerinden çalışabilir.

Bu tür hizmetler şu şekilde hareket edebilir: erişimi engelle belirli bir web sayfasına veya bağlantılara. Üniversite merkezlerinde, işyerlerinde vs. kullanabilirler. Bir dizi kural yapılandırırlar ve tüm bağlantı bunlardan geçer ve doğrudan İnternet’e gitmez.

Sorun ne? Belirli web sayfalarına erişmemizi engellemenin ötesinde, gerçek şu ki çok sınırlı bir bağlantımız olabilir. Bir program açmaya veya bir web sitesine girmeye çalıştığımızda önemli hız sorunları yaşayabilir ve hatta çökebiliriz.

Bir proxy bloğunu atlamak için basit adımlar

Peki, bir proxy bloğunu atlayıp doğrudan İnternet’e göz atabilir miyiz? Bunun için de anlatacağımız gibi farklı seçeneklerimiz var. Amaç tam da bahsettiğimiz şey: bağlantı bir aracıdan geçmez ve bu şekilde daha hızlı ilerler.

Tarayıcıda otomatik bağlantıyı yapılandırın

Basit bir ilk seçenek tarayıcı ayarlarını değiştir böylece bir proxy aracılığıyla değil, ağ geçidi aracılığıyla doğrudan ağa bağlanır. Bunu Mozilla Firefox, Google Chrome, Edge veya kurduğumuz herhangi bir tarayıcıda yapabiliriz.

Tarayıcıda proxy'yi yapılandırın

Ancak, bu her zaman işe yaramaz ve bazen bize yardımcı olabilecek basit bir numaradır. İyi yapılandırılmış bir kontrol yazılımı varsa bu yeterli olmayabilir. Ayrıca ağ yapılandırmanıza da bağlı olacaktır. Ama evet, atabileceğimiz ilk adım bu.

Google’ı bir web proxy’si olarak kullanın

Elimizdeki en kolay ve en kullanışlı seçeneklerden biri, Google’ı bir web proxy’si olarak kullanmaktır. sizden yararlanabiliriz çevirmen veya Google Web Işığısayfaları daha hızlı yüklemek ve içeriği daha hafif hale getirmek için basitleştirmek için bir hizmettir.

Bu, doğrudan onlara değil, bu hizmetler aracılığıyla bir web sayfasına girmemizi sağlar. Bu nedenle, ağımızda olabilecek proxy ve engellemeyi atlayabiliriz. Web sayfasını orijinal haliyle görmeyecektik, ama çok benzer.

Bir sayfayı PDF’ye dönüştürün veya indirin

Bu numara, proxy’yi atlamanıza da izin verir. İlk şey, bir HTML web sitesini bir HTML web sitesine dönüştürmemize izin veren çevrimiçi bir hizmeti kullanabilmemizdir. PDF dosyası. Temel olarak yaptığımız şey, onu PDF olarak indirmek ve içeriği engellemeden okuyabilmektir. Bir örnek Sejda hizmetidir.

Sejda

Bir alternatif, başka bir bilgisayardan veya proxy’ye bağlanmadan önce bir PDF sayfası indirmektir. Bu şekilde dosyayı indirmiş olacağız ve herhangi bir engelleme türü olmadan istediğimiz zaman ona erişebilecek ve tüm içeriği görebileceğiz.

Bir proxy’yi atlamak için daha karmaşık seçenekler

Kolayca uygulayabileceğimiz bazı basit püf noktalarından bahsettik. Ancak, bu adımların birçok durumda bize gerçekten yardımcı olmaması nadir değildir. Bu nedenle, bazı daha karmaşık alternatifler göstereceğiz, ancak bunlar büyük olasılıkla bir proxy olmadan doğrudan gezinmemize yardımcı olacak.

VPN kullanın

seçebiliriz bir VPN yükleyin ve onun aracılığıyla bağlanın. Bu, bağlantının şifrelenmesine, gerçek IP adresinin gizlenmesine ve bu hizmetin bilgisayarda gerçekten alacağımız bilgileri bize göndermesine izin verecektir. Tıkanıklık olduğunda nette sörf yapabilmemiz için bir alternatiftir.

Birkaç isim vermek gerekirse ExpressVPN, NordVPN veya ProtonVPN gibi birçok program mevcuttur. Hangisini seçersek seçelim, ücretsiz olanlardan kaçınmamız önemlidir, çünkü birçok durumda bunlar önemli bir güvenlik sorunu olabilir ve bağlantıları iyi şifrelemez.

SSH tüneli

Başka bir seçenek de kullanmaktır. ssh tüneli veya SSH Tünel Açma. Ekipmanımızın tüm trafiğini şifrelememize izin veren bir yapılandırmadır. Temelde bir VPN gibi davranır, bu nedenle diğer aracı uygulamaların proxy gibi trafiği ele geçirmesini ve analiz etmesini engeller.

Bu, bilgisayarda bir dizi yapılandırma gerektirir ve daha karmaşık bir işlemdir. Ancak, bir proxy’yi atlaması gereken ve internette kısıtlama olmaksızın gezinmek isteyen daha uzman kullanıcılar için bir alternatiftir.

Tor tarayıcısı

kullanmayı da seçebiliriz. Tor tarayıcısı. İnternette gezinmek için özel bir seçenek ve Chrome veya Firefox gibi diğer tarayıcılara bir alternatif olarak kabul edilir. Yerel bir proxy’nin bloklarından kurtulabilir ve web sayfalarına sorunsuz bir şekilde erişebilir.

Kusursuz değildir, sanki proxy’nin DNS istekleri engellenmiş gibi, muhtemelen sorunu çözmeyecektir. Ancak, kullanabileceğimiz başka bir seçenektir. Programı web sitesinden ücretsiz olarak indirmemiz gerekiyor ve farklı işletim sistemlerine kurabiliyoruz.

Bağlantıyı mobil ile paylaşın

Bir Wi-Fi ağına bağlıysak ve bu bizi bir proxy üzerinden gezinmeye zorlarsa, bir başka alternatif de bir ağı bizimkiyle paylaşmaktır. mobil. Bu şekilde, herhangi bir engelleme olmaksızın mobil verilerde geziniyor olacağız ve gizliliği her zaman güvende tutacağız.

Bunu bugün herhangi bir cep telefonu ile yapabiliriz. Temel olarak, paylaşılan bir ağ oluşturmamız ve ona bilgisayardan veya herhangi bir cihazdan erişmemiz gerekiyor. Davetsiz misafirlerin erişememesi için iyi bir parola oluşturmanızı öneririz.

Kısacası bunlar, bir proxy’yi atlayabilmek ve kısıtlama olmaksızın internette gezinebilmek için elimizde bulunan bazı seçeneklerdir. Hepsi aynı şekilde çalışmasa da farklı alternatiflerin olduğunu gördük. Bize gerçekten yardımcı olabilecek birini bulana kadar deneyebiliriz.

RedesZone’da proxy’den kaçın ve bu seçeneklerle doğrudan İnternet’e gidin makalesi yayınlandı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…