Proton, Firefox arayüzünde Chrome’dan ilham alan büyük değişiklik

firefox modernize etmek zorundadır. Tarayıcının iyi çalıştığı ve teknoloji söz konusu olduğunda güncel olduğu doğrudur. Ancak Quantum’un piyasaya sürülmesinden bu yana estetik olarak pek değişmedi ve bazı unsurlar yormaya ve eskimeye başladı. Bu nedenle Mozilla, web tarayıcısına büyük estetik değişiklikler getirmek için çalışıyor. Ve tüm bunlar sayesinde olacak Protonbu yeni arayüzün alacağı isim.

Birkaç hafta önce konuştuğumuz İskelet Kullanıcı Arayüzü. Bu, tarayıcıda bulacağımız ilk estetik değişiklik, Firefox’u çalıştırdığımızda bir “iskelet” penceresinin görüntülenmesinden sorumlu olacak bir değişiklik ve bunun üzerine tarayıcının farklı öğeleri çizilecek. Genel olarak konuşursak, tarayıcı arayüzünün yüklenmesini hızlandırmanın yanı sıra, yüklendiğini ve engellenmediğini bilmemizi sağlayan bir tür kasa haline gelir.

Proton, tarayıcı arayüzünü değiştirmede bir adım daha oldu. Ve tarayıcının son geliştirme sürümünden bu yana, Mozilla’nın tarayıcınıza getireceği bazı değişiklikleri çok yakında görebiliyoruz.

Firefox’ta proton değişiklikleri

Dikkatimizi çeken değişikliklerden ilki, Seçenek menüsü. Tarayıcının mevcut seçenekler menüsü, dikkatli ve rafine olduğu için tam olarak öne çıkmadı. Seçeneklerin çoğu yığılmıştır ve bazılarında simgeler bulunurken bazılarında yoktur. Çalışsa da, çirkin. Ve bu nedenle Mozilla, arduvazı temizlemeye karar verdi.

Proton Firefox Arayüzü - 1

Gördüğümüz gibi, bu yeni menü çok daha basit ve daha basit. Artı Chrome veya Edge’e benzer Firefox’un her zaman sahip olduğundan daha fazla. Menü girişlerinin her biri daha büyüktür, her şey daha iyi organize edilmiştir ve basitlik için simgeler kaldırılmıştır.

yeni sekme» ayrıca bazı küçük arayüz değişiklikleri aldı. Şimdi, bunun öğeleri daha iyi sıralandı ve yeni sekme sayfasını beğenimize göre özelleştirebilmek için bir seçenekler paneli eklendi.

Proton Firefox Arayüzü - 2

Son olarak, aynı zamanda değişti tarayıcı adres çubuğu. Düğmelerin tasarımı biraz değişti ve büyüdü. Buradaki fikir, kullanıcıların onunla mümkün olan en iyi şekilde etkileşim kurmasını kolaylaştırmaktır. Ayrıca menülerin daha büyük veya daha küçük olmasını isteyip istemediğimize bağlı olarak yoğunluğu yapılandırabiliriz.

Proton Firefox Arayüzü - 3

Aynısı bizim işimiz ama Proton, Chrome ve Edge’e çok fazla benzemeye başladı. Bu değişiklikler sonuna kadar olduğu gibi kalacak mı?

Yeni arayüz nasıl etkinleştirilir

Mozilla hala bunun üzerinde çalışıyor yeni arayüz, ve bu hala çok erken bir aşamada. Bu nedenle, tüm özellikleri varsayılan olarak devre dışıdır ve bunları test etmek için kendimiz etkinleştirmemiz gerekir. Bunu yapmak için yapmamız gereken ilk şey, Windows 10’u ve tarayıcının en son Nightly sürümünü kullandığımızdan emin olmaktır. Ne diğer işletim sistemlerinde (şimdilik) ne de tarayıcının diğer sürümlerinde mevcut değildir.

Daha sonra yazıyoruz”hakkında:yapılandırma» adres çubuğuna girin ve gelişmiş yapılandırma alanına girmek istediğimizi onaylayın. Burada daha sonra göreceğimiz değerleri aramalı ve hepsini “DOĞRU”, yani aktif olarak işaretlemeliyiz. Değerlerden herhangi biri yoksa, onu oluşturacağız ve ona “TRUE” değerini de vereceğiz:

  • tarayıcı.proton.etkin
  • browser.proton.appmenu.etkin
  • browser.newtabpage.activity-stream.newNewtabExperience.enabled
  • browser.proton.tabs.etkin

Tüm bu girişler etkinleştirildiğinde, tarayıcıyı yeniden başlatıyoruz ve yeniden başladığında, Proton arayüzü mevcut test etmek için. Normal arayüze dönmek istiyorsak, bu girişleri sadece YANLIŞ olarak değiştirmemiz gerekiyor.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…