PowerPoint’te sunumları daha görsel ve profesyonel hale getirin

Microsoft gibi programlarda slaytlar aracılığıyla veri analizi için multimedya sunumlarının çoğu Priz bir tür diyagram gereklidir. Bunlar, verilerin ve büyümenin eğlenceli bir şekilde görsel bir temsilini sağlayan çizimlerdir.

Bu bilgileri kelimelerle açıklamak genellikle daha zordur ve çizelgelere ve grafiklere dayalı görsel sunum bir renk dokunuşu ekler. Bu nedenle, aşağıdaki PowerPoint’e nasıl kolayca çizelge ve diyagram ekleyeceğinizi göstereceğiz. Ek olarak, daha sonra size aynı şeyi nasıl yapacağınızı göstereceğiz, ancak Microsoft programının ana rakiplerinden biri olan Google Slides ile.

PowerPoint’te çizelgeler ve diyagramlarla çalışma

Çoğunuz için Microsoft PowerPoint kadar önemli bir programın tanıtıma ihtiyacı yoktur. Bu, firmanın Office paketinin bir parçası olan ve slaytlara dayalı multimedya sunumları oluşturmaya ve düzenlemeye odaklanan bir uygulamadır. Bu nedenle, önceki durumda olduğu gibi, burada grafiklerin ve diyagramların belirli projelerde çok yardımcı olacak unsurlar olduğunu hayal etmek zor değil.

Bu unsurlar, aksi takdirde sayılara ve metinlere dayanarak ortaya çıkarmak zorunda kalacağımız belirli verileri çok daha net ve eğlenceli bir şekilde ortaya çıkarmamıza yardımcı olacaktır.

Office programında grafikler ekleyin

Bu öğeleri kullanmak ve özelleştirmek çoğu için oldukça basittir. Bu tür programlarda yeni kullanıcılar olsak bile sunumlar, biraz daha katlanılabilir olmaları bize hiçbir şeye mal olmayacak. Her şeyden önce, size kendinizinkini eklemenin en kolay yolunu anlatacağız. özel grafikler böylece sunumun bir parçası olurlar.

Yaptığımız ilk şey, programı geleneksel bir şekilde açmak ve bu öğeyi eklemek istediğimiz özel slayta gitmek. Ardından ana arayüzde Ekle menüsüne tıklıyoruz. Burada, listemize ekleme olanağına sahip olduğumuz çok sayıda ek öğe bulacağız. taslak. Ama bu durumda Graph adlı bölüme tıklıyoruz.

powerpoint grafikleri

Verileri sunuma ekleyin

Microsoft’un elektronik tablo programı Excel’de olduğu gibi, burada bu öğeler için çok sayıda biçim buluyoruz. Çalışacağımız veri türüne bağlı olarak, bir veya başka bir noktayı seçeceğiz. Bu şekilde tek yapmamız gereken türe tıklamak. tasarım daha fazla ilgi. O anda, bu öğeyi ilgili verilerle özelleştirebilmemiz için üstte bir tablonun yanı sıra örnek olarak bir grafik ekranda görünecektir.

Genellikle elektronik tablo uygulamalarında bulduğumuza çok benzer olduğu için, çoğumuz bunu tabloda tanıdıktan daha fazla buluyoruz.

güç veri tabloları

Buna karşılık, grafiğin sağ tarafında, görünümünü özelleştirmemize izin verecek bir dizi düğme buluyoruz. Görünen söz konusu tabloyla birlikte, kendi verileribu iki düğme ile grafik öğesinin hem stilini hem de görünümünü değiştiriyoruz.

powerpoint grafik yönü

Excel’de yapılmış bir grafiği bağlayın

PowerPoint imza multimedya sunum programı iken, Excel Elektronik tablolar oluşturmamıza yardımcı olan kişidir. Dolayısıyla, burada oluşturulmuş bir grafiğimiz varsa, ki bu oldukça yaygındır, onu Slaytlar’a bağlamak çok kolaydır. Bunu başarmak için yorum yaptığımız ilk şey, Nesne’ye tıklamak için Ekle menü seçeneğine gitmek olacaktır. Görünen açılır listede, diğer programlara atıfta bulunan çok sayıda seçenek buluyoruz.

excel sayfasını içe aktar

Ancak elimizdeki durumda Dosyadan oluştur yazan seçiciye odaklanacağız. Bu nedenle, artık dosyayı formatta seçmek zorunda değiliz. XLSX veya daha önce bahsettiğimiz gibi Excel’de tasarlanmış grafik ile XLS. Tabii ki, belgeyi bu şekilde yapıştırmadan önce, seçeneğimiz olduğundan emin olmalıyız. Bağlantı.

PowerPoint projenizde diyagramları kullanın

Şimdi bahsedeceğimiz bu diyagramlar, doğru yapılandırılmış verileri göstermek için bu programda bize çok yardımcı olacaktır. Bu unsurlar, sıkıcı metinlere ve sayısal verilere başvurmadan projenin genel olarak anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Bu durumda programda microsoft, daha sonra göreceğimiz Google teklifinde olduğu gibi eklentileri kullanmamıza gerek yok. Tüm bunları size anlatıyoruz çünkü PowerPoint’in kendisi bize multimedya sunumlarımıza doğrudan diyagramlar eklememize izin veren entegre bir işlevsellik sunuyor. Bunu tekrar yapmak için yazılım çözümünün ana arayüzünün ekleme menüsüne gitmemiz gerekecek. Bu yüzden bu elemanları diyagram şeklinde kullanmak istediğimizde sadece Ekle / SmartArt menüsüne tıklamamız yeterli.

akıllı sanat

Burada büyük miktarda bulacağımız belirtilmelidir. formatlar ve tasarımlar arasından seçim yapmak. Bu nedenle, bilginin türüne veya onu nasıl yapılandırmak istediğimize bağlı olarak, mevcut birçok seçenek arasından seçim yapabiliriz. Bizi en çok ilgilendiren tasarımı seçtikten sonra, temel olarak hizmet veren diyagram, onu özelleştirebilmemiz için bulunduğumuz slaytta görüntülenecektir.

sunum şeması

Google programına grafikler ve diyagramlar ekleyin

Şimdi PowerPoint’e ayak uydurabilecek en güçlü çözümlerden biri olan Slides’tan bahsedeceğiz. Burada ayrıca diğer kullanıcılara sunmak için slayt kullanımına odaklanan kendi projelerimizi de oluşturabiliriz.

Slaytlar’da yeni bir grafik oluşturun

Hesap tablosu programlarında olduğu gibi bu uygulamada da grafik oluşturmak çok fazla karmaşıklık barındırmamaktadır. Aslında, Slides, kullanmak istediğimiz format olan farklı grafikler arasında seçim yapmamızı sağlar. Bu şekilde çubuk, çizgi, sütun veya dairesel grafikler bulacağız.

Bu türde yeni bir eleman eklemek için yaptığımız ilk şey, seçmek için ana arayüzün Ekle menüsüne gitmektir. grafik. Ardından, yukarıda belirtilenler arasından yalnızca her durumda bize en uygun formatı seçmemiz gerekiyor.

grafik türü ekle

Maruz kalan modlardan herhangi birini seçerken, grafiğimizi tasarlayacağımız temel olacak örnek ekranda görünecektir. Bu, elimizden geldiğince özelleştirmemiz gereken bir unsur. Bunu yapmak için sağ üst köşede görünen bağlantı şeklindeki simgeye tıklamamız yeterli. aynı durumdayız açık kaynak.

eklenen grafik

Yeni öğeyi özelleştirin

O zaman, bu grafik için örnek verileri içeren bir elektronik tablo bulacağız. Artık bizi ilgilendiren verileri girmek için kaydırmamız gerekmiyor. Benzer şekilde, programın kendisi, bu öğenin stilini, son eklemeden önce değiştirmemize izin verir.

grafik sayfalarını özelleştir

Bunu yapmak için grafik üzerinde üç nokta bulunan butona tıklıyoruz ve onu yapılandırabilmek ve sonuna kadar özelleştirebilmek için Düzenle seçeneğini seçiyoruz.

Slaytlarda diyagram tasarlama ve ekleme

Sunumların bu uygulamasının Google varsayılan olarak dahil edilmeyen işlevleri kullanmak için eklentiler eklememize izin verir. Neyse ki, diyagramları kullanmak için bu eklentilerden bazıları var, bu yüzden sizin için çok yararlı olacak bir tane göreceğiz. Her şeyden önce, bu ek eklentileri indirmek için sadece programın arayüzünün Tamamlayıcılar menüsüne gitmemiz gerektiğini söyleyeceğiz.

kaydırıcı eklentileri

Google programında diyagramlar oluşturmak için bu türden en iyi bilinen önerilerden biri şudur: açık çizelge. Buradan özel diyagramları şu şekilde içe aktarabiliriz: akış şemalarıağ ve Venn, vb.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…