Powerline veya PLC özelliklerinin her bir kısaltması ne anlama gelir?

PLC cihazları veya Powerline olarak da bilinen cihazlar, fişimizin olduğu her yerde yerel ağa ve internete bağlanmamızı sağlar. Bu teknoloji sayesinde, normalde tüm odalarda her zaman bir veya daha fazla priz olacağından, internet bağlantısını evimizin son köşesine kadar götürebileceğiz. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, teknik özelliklerde yer alan birkaç “kısaltma” ile ayırt edebileceğimiz, aynısını ekipmanların kutusunda da görebildiğimiz farklı Powerline standartları ortaya çıkmıştır.

PLC’ler (Güç Hattı İletişimi) nedir?

PLC teknolojisi, hepimizin evinde bulunan geleneksel güç hattı üzerinden veri aktarımına izin vermek için kullanılan bir dizi farklı teknolojidir. PLC’ler sayesinde elektrik şebekesinden bir ağ kablosu gibi faydalanabilecek, evimizin her köşesine ulaşabilecek ve bunu büyük bir hızla yapabileceğiz. Kullanılan HomePlug AV standardına bağlı olarak hız, kararlılık ve kullanıcı deneyimi daha düşük veya daha yüksek olacaktır.

PLC’lerin çalışabilmesi için bir tanesinin ağ kablosu ile evimizde bulunan ana router’a doğrudan bağlı olması, diğer PLC’nin ise internet ve yerel ağa sahip olmak istediğimiz her yere yerleştirilmesi gerekmektedir. PLC cihazları kullanırsak en iyi hızı ve gecikmeyi elde etmek için bazı ipuçları şunlardır:

 • Hırsızları veya çoklu prizleri takmak için değil, doğrudan duvara bağlayın.
 • Fırın veya mikrodalga fırın gibi çok fazla elektrik tüketen cihazlar geçici olarak hızın düşmesine neden olabilir.
 • UPS’ler ayrıca bu sınıf cihazlar için birçok soruna neden olur, çünkü elektrik şebekesine gürültü getirirler ve daha düşük hızlara ulaşırız.

Dolayısı ile elimizdeki tek şey hırsız kullanmadan PLC’leri direkt olarak prize bağlamaktır ve eğer UPS’imiz varsa asla PLC’yi UPS’e bağlayamayacağız çünkü hiçbir zaman PLC’yi UPS’e bağlayamayacağız. elektrik şebekesinde bulunan PLC.

PLC’lerin ne olduğu, ne işe yaradığı ve bunları kullanmanın en iyi yollarının ne olduğu konusunda netleştikten sonra, var olan farklı standartlardan bahsedeceğiz.

Farklı kısaltmaların açıklaması: HomePlug 1.0, AV, AV2 ve G.hn

Şu anda, PLC cihazı üreticileri, ekipmanlarına atıfta bulunmak için farklı kısaltmalar kullanmaktadır. Teknik şartnamelerinde ve ayrıca ekipmanların kutularında yer verdikleri kısaltmalar ile elektrik şebekesinde elde edebileceğimiz performans (maksimum teorik hız) hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Çok önemli bir detay da tüm HomePlug standartlarının birbiriyle uyumlu olmamasıdır, %100 uyumluluk sorunu yaşamamak için aynı model PLC cihazı satın almak her zaman en iyisidir. Aynı üretici içinde bile bir PLC, başka bir teknoloji kullanan başka bir PLC ile uyumlu olmayabilir, bu nedenle tüm PLC’lerin tamamen aynı olması çok önemlidir.

HomePlug 1.0

HomePlug 1.0 Farklı cihazları elektrik ağı üzerinden iletmek için başlatılan ilk standarttı. Bu standart içinde, AV85 standardı ile popüler hale gelen hız 85Mbps olmasına rağmen, birkaç hızımız var:

 • AV85: bu sınıftaki cihazlar maksimum 85Mbps hızda iletişim kurabilir, popüler hale gelen ilk HomePlug 1.0 standardıydı ve üretici Zyxel, bu kategoride PLC’leri ilk piyasaya sürenlerden biriydi. Gerçek hız bunun yarısı kadardı.

Ev Tak AV

2005 yılında, Ev Tak AVbant genişliğini bir öncekinin iki katından fazla artıran, video akışını elektrik şebekesi üzerinden sorunsuz bir şekilde iletebilmenin yanı sıra bağlantıyı kesmeden VoIP aramaları veya görüntülü aramalar yapabilme.

 • AV200: Bu sınıftaki cihazlar maksimum 200Mbps hızda haberleşebilir ve yaklaşık olarak 80 ile 100Mbps arasında gerçek bir efektif hız elde edebilir.
 • AV300: Bu sınıftaki cihazlar maksimum 300Mbps hızında haberleşebiliyor ama gerçek hayatta biz bu hızın yaklaşık yarısını alıyorduk.
 • AV500: Bu sınıftaki cihazlar maksimum 500 Mbps hızında haberleşerek yaklaşık 200 ile 300 Mbps arasında gerçek bir efektif hız elde eder.

Bu standart, veri iletmek için OFDM taşıyıcılarını kullanır, ancak koşullara bağlı olarak sistem BPSK, QPSK, 16 QAM, 64 QAM, 256 QAM ve 1024 QAM gibi farklı modülasyonları kullanabiliyordu. Bu, 128 bit AES ile veri şifrelemeyi birleştiren ilk standarttı; bu şekilde, güvenlik sorunlarından kaçınmak için kaynaktan hedefe tüm iletişimler şifrelenir.

Ana SayfaPlug AV2

2012 yılında, elektrik şebekesinin hızını büyük ölçüde artıran HomePlug AV2 piyasaya sürüldü.Bu yeni standart, HomePlug AV cihazlarıyla çalışabilir, yani geriye dönük olarak sorunsuz uyumludur, ancak gerçek hayatta, «karıştırılmış» kullanıcılar teknolojilerin kesinti ve senkronizasyon sorunları vardı. Bu nedenle en iyi tavsiye standartları karıştırmamaktır, aslında sorun yaşamamak için her zaman aynı PLC modelini üreticiden almak en iyisidir.

Bu yeni standart, teorik Gigabit hızlarına ulaşmasına izin veren MIMO PHY teknolojisini içerdiğinden, gerçek hayatta 500 Mbps hızında kalmamıza rağmen, önce ve sonra işaretlendi. Haberleşme, hat-nötr ve hat-toprak çiftleri üzerinde gerçekleşir, Alman üretici devolo bu standartta iyileştirmeler yaptı ve faza ek olarak topraklama kablosunu da kullanabiliyor. Evinizde topraklama kablosu yoksa bu teknolojiyi kullanamayabilirsiniz.

 • AV600: Bu sınıftaki cihazlar maksimum 600Mbps hızında haberleşebilir ancak gerçek hayatta yaklaşık 200-300Mbps alırız.
 • AV1000: Bu sınıftaki cihazlar maksimum 1000 Mbps hızında haberleşebilir ancak gerçek hayatta 400-450 Mbps civarında başardık.
 • AV1300: Bu sınıftaki cihazlar maksimum 1300Mbps hızında haberleşebilir ama gerçek hayatta 450-500Mbps civarında idare ettik.
 • AV2000: HomePlug AV2’deki en hızlı standart olan bu sınıftaki cihazlar maksimum 2000Mbps hızında haberleşebilir, ancak gerçek hayatta 800-900Mbps civarında, gerçekten inanılmaz bir hıza ulaşıyorduk.

HomeGrid’den G.hn

Bu yeni standart, ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) tarafından geliştirilmiş ve daha önce gördüğümüz HomePlug standartlarından daha iyi performansla, elektrik şebekesi üzerinden cihazları iletişim kurmamızı sağlayan bir teknolojidir. Bu standardın öncekilerden temel farkı, daha yüksek bir hıza sahip olmamızdır. 2.400 Mbps’ye kadar teorikAyrıca 500 metreye kadar elektrik tesisatına ulaşarak ev içi ortamlarda daha fazla yer kaplamamızı da sağlayacak. Bu standardın içerdiği diğer avantajlar, bağlantıda daha fazla kararlılığa sahip olmamızdır, HomePlug standartlarında kesintilere veya çok yüksek titreşimlere maruz kalmak çok yaygındır, bu yeni G.hn bunu önler ve bize daha fazla stabilite sağlar. Tabii ki AES 128 bit şifreleme hala bu standartta.

Şu anda sadece Alman üretici devolo bu yeni teknolojiyi PLC cihazlarına dahil etti, bu yıl 2021’de sundukları yeni cihazlarda bu standarttan yararlandıkları ve ayrıca geliştirilmesine yardımcı oldukları için geleceğe olan taahhütleridir. diğerleri ile birlikte, üreticiler ve telekomünikasyon şirketleri.

PLC cihazlarının geleceği

PLC cihazlarının geleceği açıkça G.hn teknolojisini kullanmayı içerir çünkü bu zaten bir ITU standardıdır, şimdi ana üreticilerin bu yeni teknolojiyi cihazlarına dahil etmeye devam etmesi gerekiyor. Ayrıca günümüzde satılan PLC’lerin büyük çoğunluğunun bunu WiFi ile yaptığını, dolayısıyla WiFi dolaşım ve bant yönlendirme gibi WiFi Mesh özelliklerine sahip olmanın şart olduğunu da unutmamalıyız. Üretici devolo veya D-Link, WiFi Mesh teknolojisini PLC cihazlarına dahil eden birkaç kişiden biridir, bu şekilde, geri dönüş ağının (backhaul) elektrik ağı üzerinden çalıştığı eksiksiz bir örgü WiFi ağı oluşturabiliriz, «indirme » WiFi kablosuz ağına çalışın, gerçekten ilginç bir kombinasyon.

Bu nedenle PLC’lerin geleceği, elektrik şebekesinde G.hn standardına sahip bir gövde ağımızın ve kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın WiFi dolaşım ve bant yönlendirmeli bir WiFi Mesh kablosuz ağımızın olduğu hibrit bir ortamdan yararlanmaktır. WiFi. 5 veya WiFi 6.

Ayrıca teknolojinin geleceği hakkında da konuşmalıyız, çünkü bugün tüm yeni evlerin ve dairelerin tüm odaları Cat 6 Ethernet ağ kablosuyla kablolanmıştır. Düzenlemelere göre kablolamanın Cat 6 olduğunu göz önünde bulundurarak, PLC cihazları satın almaya gerek kalmadan yerel bir kablolu Gigabit ağına ve hatta 2.5G’ye sahip olabiliriz ve bu, yalnızca birbiriyle iletişim kuran bazı WiFi Mesh düğümlerine ihtiyacımız olacağı anlamına gelir. Tüm WiFi evimize sahip olmak için ethernet ana taşıyıcısı aracılığıyla birbirimize. Evlerin halihazırda kurulu olan RJ-45 prizlerinin kullanılması lehine PLC cihazlarının yavaş yavaş kullanılmaya başlayacağına ve sadece bir anahtarla her odada internete sahip olabileceğimize inanıyoruz. Şüphesiz, bükümlü çift kablo, cihazları birbirine bağlamak için her zaman PLC cihazlarından veya WiFi’den daha iyi olacaktır. G.hn, 2.400 Mbps’ye kadar teorik hızlara ulaşma kapasitesine sahip olsa da, bunlar sadece teorik ve gerçek hayatta çok iyi koşullarda (PLC’ler çok yakın) yaklaşık 700 Mbps’ye ulaşacağız, ancak Cat6 kablolama ile Mesafe her zaman 90 metreden az olacağından, her koşulda gerçek 900Mbps’ye ortam elde ederiz.

Powerline veya PLC özelliklerinin her bir kısaltmasının ne anlama geldiği makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…