Polis eylemlerini kaydetmek ve yayınlamak yasal mı? Mevcut yasanın izin verdiği ve reform yapılması önerilen şey budur.

Kayıtlar olmasaydı, bazı polis ihlalleri her zaman gün yüzüne çıkmayacaktı. Bu eylemlerin grafik belgelerine sahip olmak, en ciddi vakaları rapor edebilmek için önemlidir, ancak ajanların korunması, güvenliği ve mahremiyeti de tehlikededir. İspanyol yasalarının polis eylemlerini kaydetme ve yayınlama konusunda söylediği şey bu, Bunu yapmak ne zaman yasaldır ve sınırlamalar nelerdir?.

Halkın ‘Gag Yasası’ olarak bilinen vatandaş güvenliğinin korunmasına ilişkin 30 Mart 2015 tarihli ve 4/2015 tarihli Organik Yasa, kayıtları yöneten mevcut kuraldır. Halihazırda beş yıldan fazla hizmet vermiş bir yasa ve mevcut hükümet reform sözü verdi. Burada ayrıca değişiklik önerilerinin neler olduğunu ve polis memurlarının kayıt altına alınabilmesi konusunda ne gibi yaklaşımlar yapıldığını da gözden geçireceğiz.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/3b/30/74/600ab04e4bd22f2516/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/61/b1/33/600ac6064bd22f244c/orijinal/minyatür-do-not-record-herhangi bir-konuşmayı-before-seeing-this-video.jpeg»}

Polis ve Sivil Muhafızları kaydetmek yasal mı?

İspanyada evet izin var polis memurlarının ve eylemlerinin fotoğraflarını çekin, ancak İzinsiz kullanım için yaptırımlar da düşünülüyor, esas olarak ajanların kendileri riske atıldığında. Bu risk nasıl belirlenir?

Ağır suç olarak nitelendirilen 36.23. madde şöyle diyor:

“Temel haklara saygı duyarak, yetkililerin veya Güvenlik Kuvvetleri ve Organlarının üyelerinin, korunan tesislerin veya bir operasyonun başarısını riske atabilecek şekilde veya güvenlik güçlerinin kişisel veya aile güvenliğini tehlikeye atabilecek görüntülerinin veya kişisel veya mesleki verilerinin izinsiz kullanımı. bilgi için.

Başka bir deyişle, yasa kayıt yapılmasına izin verir, ancak «temsilcinin kişisel veya aile güvenliği için risk» veya «bir operasyonun başarısı», her zaman temel bilgi hakkına tabidir. Bu nedenle burada bir suistimal teşkil edebilecek eylemlerin kaydedilmesine izin verilecek, ancak failin kimliğinin tespit edilebilmesi ve alenen linç edilebilmesi için kayıt altına alınması kabul edilmeyecektir.

Kanıt toplamak için başka bir kişinin rızası olmadan mobil ses veya video ile kayıt yapılması yasal mıdır?

Vatandaş güvenliği yasasına ek olarak, bu konuda ciddi bir suç olarak sınıflandırılan 13 Aralık 15/1999 tarihli Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu da hatırlamak gerekir. etkilenen kişiler.

Linares’inki gibi videolar, iki ajanı geçici olarak hapse göndermeye hizmet etti. Medeni hakları savunan dernekler, yetkili makam tarafından bir suçlama olması durumunda kendilerini savunmak veya Jaén belediyesinde meydana gelen suistimal gibi bir suistimal durumunda kanıt bulundurmak için her zaman polis eylemlerini kaydetmeyi ve fotoğraflamayı tavsiye eder. Ancak, ‘Gag Yasası’nın gelmesiyle birlikte, yukarıda açıklanan nokta ortaya çıktı ve bu da bazı şüphe ve yorumlara neden oldu.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Hangi ayrıntıların dikkate alınması ve nasıl hareket edilmesi gerektiği

Bu yasa göz önüne alındığında, Bilgi Edinme Özgürlüğünü Savunma Platformu (PDLI), polis memurlarının fotoğraflarını çekmek gibi en sorunlu konulardan bazıları hakkında tavsiyeler içeren bir kılavuz yayınladı.

Görüntü alma noktasıyla ilgili olarak, PDLI “bir aldatmacanın ortadan kaldırılması gerektiğini” savunuyor. Polis memurlarının fotoğraflarını çekmenin yasak olduğu yalan.. Yazıda da görüleceği üzere cezaya tabi olan görüntülerin izinsiz kullanılması ve elde edilmemesidir. Bu madde, 1/1982 sayılı Kanun’un, onur hakkının, kişisel ve aile mahremiyetinin ve kişinin kendi imajının korunmasına ilişkin 8. Maddesi ile birlikte yorumlanmalıdır».

Polis

PDLI avukatı ve hukuk direktörü Carlos Sánchez Almeida’nın açıkladığı gibi: «polis Bir gazeteciden, hatta bir vatandaştan kamerasını veya cep telefonunu vermesini isteyemezsiniz.fotoğrafları silmek bir yana”, bunu yapmak, sırları ifşa etmek ve bilgisayara zarar vermek suçu olacaktır.

«Sorun, bir polis memuru bu anlamda emir verirse, itaatsizlik halinde tutuklanma cezasıyla sokakta ne yapılacağıdır. Çözüm o zaman bir avukat tarafından verilemez, ancak avukat tarafından verilir. kayıt yapan kişinin etrafını saran, hak ihlaline tanık olabilecek kişiler. Bunun dışında, özel görüntülerin silinmesini önlemek için görüntülerin anında bulutta depolanmasının etkinleştirilmesi şiddetle tavsiye edilir”, diyor Almeida.

Ombudsman, 2016 yılında, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, kaydetmeyi yasaklayan önceki iki cümleyle ilgili olarak, görüntülerin yakalanmasına izin verildiği konusunda kendisini bilgilendirmesini tavsiye eden bir metin yayınladı.

2018’de yeni hükümet, bazı nüanslar sağlayan ve “polis verilerinin yalnızca filme alınması veya işlenmesinin, hem memurlar hem de onların çalışanları için gerçek bir risk durumu gerektirmediği takdirde, başlı başına bir ihlal teşkil etmediğini” belirten 13/2018 sayılı Talimatı yayınladı. aileler, tesisler veya polis operasyonları.” Ulusal Yüksek Mahkemede temyiz edilen ve tahmin edilen bir norm verilerin müteakip düzensiz kullanımı yaptırımlara tabi olabilir Vatandaş Güvenliği Yasası dışındaki düzenlemelerle.

Özetle, kanun, basit bir şekilde görüntü alınmasının suç teşkil etmediğini ve bir ihlal olması için bu görüntülerin veya verilerin kullanılması gerektiğini ve bunun da ajanların güvenliği için bir risk oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Polisin kendilerinin tanımlaması gereken bir risk. Kural ayrıca, polis memurlarının gelecekte kötüye kullanılmaları durumunda vatandaşı tanımlayabilmelerini de sağlar.

Destek aramaya devam eden bekleyen bir reform

Pedro Sánchez hükümeti farklı vesilelerle ‘Gag Yasası’nda reform yapmaya çalıştı, ama şu an için hala geçerli. United We Can ile yaptığı anlaşmaya göre, madde 5.6 “ifade özgürlüğü hakkının kullanılmasını garanti altına almak için yeni bir Vatandaş Güvenliği Yasası’nın onaylanacağını” ve “diğerlerinin yanı sıra toplanma, kimlik ve vücut bulma hakkını düzenleyecek” diyor. arama, ajanların tespiti ve Ceza Kanunu’nun 315.3. maddesinin yürürlükten kaldırılması».

Vatandaş Güvenliği Yasası reformu henüz gelmemiş olsa da, 2018’de polis memurlarının görüntülerinin alınmasına ilişkin nüansları sağlayan bir talimat yayınlandı.

Diğer taraflarla yapılan müteakip anlaşmalarda, yetkisiz görüntülerin ağır ihlalinin ortadan kaldırılması önerilmiştir. PNV’ye göre, ortadan kaldırılmalıdır çünkü «aktif ve pasif bilgi edinme özgürlüğüne genel ve önleyici bir yasak varsayar. aynı TTK tarafından talep edilen orantılılık ve ağırlıklandırma ilkelerine riayet etmeyen yetki saklıdır».

Bir protestoda (veya başka herhangi bir durumda) olası polis suistimali karşısında nasıl güvenli ve etik bir şekilde film çekilir?

Vatandaş Güvenliği Yasası reformu, bu 2021 için bekleyen konulardan biridir. PP mevcut yasanın sürdürülmesini savunuyor, United We Can, Citizens veya ERC gibi taraflar reforma bağlıyken, EFE kaynakları İçişleri Bakanlığı’nın İçişleri’nin yasayı alt üst etmeye hiçbir ilgisi yok ve sadece birkaç ince ayar uygulanacak, talimatlar eklenecek örneğin, ajanların görüntülerinin alınmasında önceden dikte edilen gibi.

Xataka’da | #DecretazoDigital: Hükümetin yeni “Gag Yasası”, kamu düzeni nedenleriyle internetin kontrolünü ele geçirmeyi ima ediyor

– Haberler Polis eylemlerini kaydetmek ve yayınlamak yasal mı? Mevcut yasanın izin verdiği ve reform yapılması önerilen şey budur. aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…