Pil olarak insan vücudunun ısısını kullanan bir giyilebilir cihaz yaratıyorlar.

İnsan vücudunun ısısı hareket halindeki enerji ise, neden elektronik cihazlara güç sağlamak için kullanmıyorsunuz? Colorado Boulder Üniversitesi’nden araştırmacıların ortaya çıkardığı şey buydu. Sonuç? yapabilen küçük bir cihaz pilsiz çalışmak için insan ısısından yararlanın.

Yarattıkları cihaz bir tür “insan vücudundan enerji çekebilen” giyilebilir. Esnek ve modüler olduğu için vücudun herhangi bir yerine yerleştirilebilir ve istediğiniz kadar büyük hale getirilebilir. Başka bir deyişle, aynı şey bir yüzüğü, saati veya göğüsteki bir sensörü çalıştırmak için kullanılabilir. Aslında, geçmişte zaten garip bir girişim oldu.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/17/2a/42/5e1df5753bef0707b9/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/5b/1b/22/5e1df7483bef072557/original/mini-biobot.jpeg»}

Bu fikir hiç de mantıksız değil. Örneğin yetişkin bir insan vücudu, ısı şeklinde yaklaşık 100 W enerji yayar, normal bir dizüstü bilgisayar yaklaşık 65 W’a ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bir şekilde dizüstü bilgisayarı yalnızca normalde kaybettiğimiz enerjiyle şarj edebiliriz. Tabii insan vücudunun yaydığı tüm enerjiden yararlanmak için gerekli teknolojiye sahip olsaydık ve bilseydik.

Cyborg Çağı: İnsanlar Pozitronik Olduğunda

Derideki termoelektrik jeneratörler

Bu cihazın olmazsa olmazı cilt ile temasıdır. Oradan, bir kişinin doğal ısısından ve termoelektrik jeneratörler aracılığıyla yararlanır. iç vücut sıcaklığını elektriğe dönüştürür. Sonuç, cilt alanının her santimetre karesi için yaklaşık bir volt enerjidir. Az enerji gibi görünse de aktivite bileziği gibi düşük tüketimli cihazlara güç sağlamak için yeterlidir.

Cihazın kendisi esas olarak, üzerine bir dizi termoelektrik çipin dikey olarak yerleştirildiği elastik bir malzemeden yapılmış bir tabandan oluşur. Elbette sağduyulu değil ve yüzeyde yer kaplamasının yanı sıra önemli bir hacme de sahiptir. Ancak, daha küçük ve daha verimli cihazlar için ilk adım olabilir.

Bu cihazla ilgili ilginç olan şey, “kendini iyileştirme” yeteneği. Örneğin, uçlarından birinde kırılırsa, biraz sıkın ve birkaç dakika içinde kendini tekrar mühürleyecektir. Araştırmacılar, kolayca geri dönüştürülebileceğini de belirtiyorlar. Kullanımı bittiğinde, elektronik bileşenleri ayıran ve elastik tabanı çözen özel bir sıvıya daldırılabilir.

üzerinden | Tom’un KılavuzuDaha fazla bilgi edinin | Colorado Boulder Üniversitesi

– Haberler Pil olarak insan vücudunun ısısını kullanan bir giyilebilir cihaz yaratıyorlar. aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…