Pestisitler, çiftlikleri birkaç on yıl boyunca etkileyebilir: çalışma

Organik çiftlikler, diğer çiftlik türlerinde yaygın olan pestisit kullanımından kaçınır. Bununla birlikte, organik olanların birçoğu, uygulandıktan 20 yıldan fazla bir süre sonra kimyasal kalıntılara sahiptir.

Amerikan Kimya Derneği’nden araştırmacılar, 100 İsviçre organik çiftliğini analiz ederek pestisit kalıntılarını belirledi. Bol miktarda faydalı toprak mikropları onlardan olumsuz etkilenir.

Sonuçlar, American Chemical Society’nin (Çevre Bilimi ve Teknolojisi) dergisinde yayınlandı (DHWİngilizce kısaltması için).

Pestisit kullanımı, artıları ve eksileri

Mantar öldürücüler, herbisitler ve böcek öldürücüler, bitkilere zarar veren organizmaları yok ederek mahsulleri korur. Bununla birlikte, bu kimyasalların çoğu, bu mahsullerin ürünlerini tüketen insanlar için zararlıdır.

Organik tarım, pestisit kullanımını engeller, ancak daha önce kullandıkları topraklar insektisitlere maruz kalmış olabilir. Hatta onlarca yıl önce.

Araştırmacılar, düzenli olarak kullanılan 46 pestisitin toprak özelliklerini ve konsantrasyonlarını ölçtüler. Sonuç şaşırtıcıydı: İncelenen 100 alanın hepsinde kimyasal kalıntılar vardı. Ürünler, çok daha az derecede olmakla birlikte, organik uygulamalara geçişten sonra bile toprakta kaldı.

Araştırmacılar, “Bazı pestisitlerin alternatif olarak, yakındaki geleneksel tarlalardan hava, su veya toprak yoluyla seyahat ederek organik alanları kirletmiş olabilir” diye açıklıyor.

Çiftliklerde pestisit kullanımı.

Kimyasalların kullanımı bilinenlere ek olarak ne gibi acil etkiler bırakır? Daha düşük faydalı mikrobiyal bolluk.

Araştırmacılar, “Bu, maddelerin varlığının toprağın sağlığını azaltabileceğini gösteriyor” diye açıklıyor.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…